Protokół Nr XXI/09

P R O T O K O Ł  Nr  XXI/09

z XXI Sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja, odbytej w dniu 28 września 2009 r.

 

            Obrady XXI sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu-Stacji.

 

            Obrady rozpoczęto o godz. 1000, a zakończono o godz.1133.

 

            Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu sesji było 13 radnych.

 

Radni obecni:

1/ Pan Jerzy Barańczuk                - Wyczółki,

2/ Pani Beata Dubińska                - Żerczyce,

3/ Pan Jerzy Fiedoruk                  - Klukowicze,

4/ Pan Michał Jadczuk                  - Nurzec-Stacja,

5/ Pan Wiktor Karpiuk                - Moszczona Pańska,

6/ Pani Lucyna Stanisława Lickiewicz – Nurzec Kolonia,

7/ Pan Michał Muszkatel             - Wólka Nurzecka,

8/ Pan Jarosław Nikiforuk           - Siemichocze,

9/ Pan Zbigniew Olesiński          - Nurzec-Stacja,

10/ Pan Jerzy Olesiuk                    - Tymianka,

11/ Pan Zenon Podbielski              - Nurzec-Stacja,

12/ Pan Jan Raczyński                 - Zalesie,

13/ Pani Antonina Rosa               - Nurzec-Stacja.

 

Radni nieobecni:

1/ Pan Roman Wudarski            - Nurzec-Stacja.

2/ Pani Katarzyna Jezierska          - Nurzec-Stacja,

 

Spoza Rady w sesji udział wzięli:

1/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt,

2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,

3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,

4/ Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec-Stacja,

5/ Sołtysi.

/Listy obecności w załączeniu/          Zał. Nr 1.

 

            Obradom XXI sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.

 

Do punktu 1-go

 

            Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

            Następnie powitał Radnych Gminy Nurcu-Stacja, Pana Piotra Jaszczuka - Wójta, Panią Marię Szatyłowicz – Skarbnika Gminy, Pana Krzysztofa Staniszewskiego – Sekretarza Gminy, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz wszystkich obecnych.

 

            Po otwarciu obrad poinformował, że protokół z XX sesji wyłożony był do wglądu radnych i obecnie znajduje na sali obrad. Zapytał, czy są uwagi do protokołu z XX sesji Rady Gminy.

 

            Uwag do protokołu z XX sesji Rady Gminy nie wniesiono.

 

            W wyniku jawnego głosowania protokół z XX sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja został przyjęty 12 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 13 radnych.

 

Do punktu 2-go:

 

            W punkcie tym Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski, zapoznał w proponowanym porządkiem obrad XXI sesji. Następnie zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.

 

            Uwag do proponowanego porządku obrad nie wniesiono.

 

            W wyniku jawnego głosowania porządek obrad XXI sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie13 głosami za, w obecności 13 radnych. A brzmi on następująco:

1.       Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Gminy.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.       Informacja o realizacji uchwał Rady Gminy Nurzec-Stacja.

4.       Interpelacje i zapytania radnych.

5.       Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu na realizacje zadania „Przebudowa dróg powiatowych”.

6.       Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

7.       Sprawy różne i wolne wnioski

 

Do punktu 3-go

 

Informację o realizacji uchwał Rady Gminy i działalności Wójta w okresie między sesjami przedstawił Pan Piotr Jaszczuk – Wójt.

/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.

 

Następnie poinformował o realizacji zadań. I tak:

- Na terenie naszej gminy realizowane są inwestycje w zakresie przebudowy dróg gminnych. W ramach tych inwestycji Przedsiębiorstwo MAXBUD zakończyło już przebudowę ulic w Nurcu-Stacji i drogę do wsi Werpol, aktualnie trwają prace w miejscowości Moszczona Pańska, jest to odcinek 700 m. W najbliższych dniach prace na drodze w Moszczonie Pańskiej zostaną zakończone.

- Na terenie naszej gminy w trakcie realizacji jest też przebudowa dróg powiatowych tj. Siemiatycze-Grabarka i Żerczyce-Zabłocie. W bieżącym roku powiat przebuduje na terenie naszej gminy około 5 km dróg.

- W zakresie inwestycji na drogach powiatowych na poprzedniej sesji podjęta była uchwała w sprawie udzielenie pomocy finansowej powiatowi na realizację zadania w zakresie przebudowy dróg powiatowych na terenie naszej gminy na przebudowę drogi Augustynka – Siemichocze – Tymianka – Wólka Nurzecka w roku 2010. Zadanie te ma być realizowane z dofinansowaniem w ramach programu tzw. Schetynówki. Przewidziany do realizacji odcinek drogi wynosi około 8900 m, dlatego zachodzi konieczność podwyższenia naszego dofinansowania. Nadmienił, iż bez naszego udziału w ustalonej przez powiat kwocie, realizacja tego zadania może być niemożliwa, gdyż budową dróg na swoich terenach są zainteresowane również inne gminy. Powiat podjął decyzję, że zadania w zakresie przebudowy dróg w ramach tego programu będą realizowane na terenie naszej gminy, Grodziska i Dziadkowic. Wstępnie przewidywano, aby budowę drogi Augustynka – Tymianka – Siemichocze – Tymianka - Wólka Nurzecka realizować etapami w przeciągu trzech lat, gdyż jest to bardzo duży odcinek. Po wielu naszych staraniach udało się zmienić wstępne założenia i wniosek o dofinansowanie będzie złożony na cały odcinek 8900 m. Podziękował, przy tym za udzielane wsparcie u władz powiatu Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Zenonowi Podbielskiemu i Radnemu Michałowi Muszkatel, Radnemu Powiatowemu Panu Janowi Markiewiczowi. Apelował do radnych o zrozumienie i podjęcie uchwały dotyczącej udzielenia pomocy powiatowi Siemiatyckiemu, pomimo, że jest to duże obciążenie naszego budżetu.

- W trakcie budowy jest droga żwirowa w Augustynce. Mieszkańcy nie wnosili większych protestów pomimo konieczności przesunięcia ogrodzeń. Mamy nadzieję, że do końca października prace na tej drodze zostaną ukończone.

- Obecnie trwają prace związane z opracowaniem i złożeniem wniosku na dofinansowanie do budowy drogi Sycze – Wakułowicze. Termin złożenia wniosku jest do 30 września br, a realizacja tego zadania, jeśli otrzymamy dofinansowanie byłaby w roku 2010.

- Wyłoniono przedsiębiorstwo, które w najbliższych dniach, możliwe, że w tym tygodniu rozpocznie prace związane ze żwirowaniem dróg gminnych, między innymi na terenie miejscowości Borysowszczyzna, Siemichocze.

- Odbyło się spotkanie z mieszkańcami ul. Pogodnej, Młyńskiej, Kasztanowej i Lipowej, w trakcie, którego poinformowano mieszkańców o planowanych zadaniach w zakresie przebudowy tych ulic, łącznie z kanałem burzowym. Mieszkańcy, są zadowoleni z realizacji tego zadania, jednak oczekiwania ich są o wiele większe, gdyż chcą, aby inwestycja była realizowana łącznie z chodnikami i całą infrastrukturą. Biorąc pod uwagę skromne możliwości finansowe uważa, że w pierwszej kolejności należy wykonać nawierzchnię ulic.

- Przedsiębiorstwo, które wykonuje prace związane z wykonanie przyłączenia osiedla „Zielone” do wodociągu w Nurcu-Stacji w tym tygodniu lub następnym zakończy prace i zostanie wykonana próba wodna.

- Dokonano wymiany bramy wjazdowej przy Szkole Podstawowej w Nurcu-Stacji i wymieniono drzwi wejściowe do stołówki, wymieniliśmy schody przy Ośrodku Zdrowia. W realizacji zadania w zakresie wymiany schodów do Ośrodka Zdrowia współuczestniczył dr Wrona, który zakupił materiały, natomiast z naszej strony jest robocizna. W niedługim czasie zostanie wykonane zadaszeniu schodów przy Ośrodku Zdrowia.

- Trwają prace przy budowie deptaka łączącego ul. Szkolną z ul. Żerczycką, który został wydzielony z placu szkolnego. Do budowy deptaka zostaną wykorzystane płytki chodnikowe pozyskane z dotychczasowych chodników w Nurcu-Stacji.

- Wstrzymane zostały prace przy budowie chodniku w Nurcu-Stacji przy ul. Leśnej z uwagi na to, że przedsiębiorstwo, które wygrało przetarg na ustawienie krawężników, przyjęło do realizacji dość pokaźną inwestycję i nie potrafi określić, kiedy wykonają zadania na terenie naszej gminy. Pozostało około 160 m krawężnika do ul. Poprzecznej oraz po przeciwnej stronie przy sklepie Państwa Rosów.

- Prace przy budowie boiska przebiegają bez większych zakłóceń, pozostało do wykonanie budynek zaplecza sanitarnego i zaplecza technicznego. Mamy nadzieję, że prace zostaną ukończone w miesiącu październiku.

- Dokonano wymiany pokrycia dachu w świetlicy w Augustynce, aktualnie przedsiębiorstwo będzie dokonywało szalowania tego budynku i w miesiącu październiku prace zostaną zakończone.

- W ramach remontu świetlic zakończono remont świetlicy w Zabłociu, w trakcie realizacji jest remont świetlicy w Tymiance. Przypomniał, iż tak jak poprzedni informował, dotychczas w miejscowości Tymianka funkcjonuje dwa budynki wiejskie tj. budynek świetlicy i biblioteki. Ze względu na to, że musimy ponosić koszty utrzymania dwóch budynków, biblioteka zostanie przeniesiona do świetlicy, a budynek biblioteki zostanie sprzedany.

- W okresie między sesjami na terenie naszej gminy odbyły się imprezy kulturalne w miejscowościach: Klukowicze, Wólka Nurzecka, a w najbliższą niedzielę odbędzie się impreza w miejscowości Tymianka.

- Urząd Marszałkowski zwrócił się do nas o wsparcie działania w zakresie pomocy przy realizacji inwestycji w zakresie budowy oczyszczalni ścieków przy Klasztorze w Grabarce. Gmina byłaby beneficjentem tego projektu, natomiast środki finansowe pochodziłyby z Urzędu Marszałkowskiego i Ochrony Środowiska. Zadaniem naszym byłoby złożenie wniosku o dofinansowanie.

 

Do punktu 4-go

 

Interpelacje i zapytania radnych.

 

  1. Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zgłosił następujące zapytania:

- poinformował, iż od soboty nie ma wody w miejscowości Zalesie. Jaka jest przyczyna braku wody? Kiedy będzie woda w miejscowości Zalesie?

- Kiedy rozpocznie się żwirowanie dróg gminnych? Jak wiadomo prace przy budowie zbiornika wodnego zostały rozpoczęte. Inwestycja została podzielona na dwa etapy, więc jaka kwota zostaje przeznaczona na rok bieżący a jaka na następny?

- W zakresie modernizacji ul. Okrężnej, czy odcinek od zakrętu w kierunku torów to też jest ulicą Okrężną?

- Kiedy rozpocznie się jesienne równanie dróg na terenie gminy?

- Czy w bieżącym roku zostanie uporządkowane pobocze drogi we wsi Zalesie?

- zapytał, dlaczego na poprzedniej sesji nie został przegłosowany jego wniosek. Wyjaśnił, iż zgłaszał wniosek a nie projekt uchwały.

 

2. Pan Zbigniew Olesiński – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, na jakim etapie jest sprawa dotycząca przejęcie drogi do osiedla „Zielone” od Nadleśnictwa. Wyraził zaniepokojenie, że wodociąg zostanie położony i gmina będzie wnosiła opłaty dla Nadleśnictwa, a droga nie zostanie przejęta. Czy czynione są dalsze starania w zakresie przejęcia tej drogi?

 

Do punktu 5-go:

 

            Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu na realizację zadania „Przebudowa dróg powiatowych” omówił Pan Piotr Jaszczuk – Wójt Gminy. Nadmienił, iż z uwagi na ograniczenia finansowe Starostwo proponuje, aby inwestycję w zakresie przebudowy drogi Nurzec-Stacja – Augustynka – Siemichocze – Tymianka – Wólka Nurzecka wykonywać etapami. Biorąc pod uwagę, że jest to droga łącząca wiele miejscowości, a jej nawierzchnia powoduje utrudnienia w ruchu, ponadto może być, że w przyszłym roku nie będzie możliwości uzyskania dofinansowania, wnioskujemy aby była ona wykonywana na całym odcinku. Przystępując do realizacji tego zadania w całości musimy zwiększyć nasze dofinansowanie, aby zadanie mogło być przyjęte do realizacji przez powiat. Apelował do radnych o podjęcie uchwały w przedstawionym brzmieniu.

 

D y s k u s j a:

 

1/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż przebudowa drogi Nurzec-Stacja – Augustynka Siemichocze – Tymianka – Wólka Nurzecka jest konieczna, dlatego należy zwiększyć dofinansowanie.

 

2/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jaki odcinek drogi będzie przebudowywany?

 

3/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż będzie to odcinek od przystanku w Augustynce do Siemichocze i dalej od szkoły w Siemichoczach do Tymianki, przez Tymiankę i w kierunku Wólki Nurzeckiej. Będzie to odcinek 8 900 m. Z uwagi na ograniczenia finansowe nie możemy liczyć na dodatkowe odcinki drogi.

 

4/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, skąd będą środki finansowe na realizację tego zadania. W uchwale nie jest zapisane, jaki odcinek drogi ma być wykonany. Uważa, że w uchwale powinien być zapis, w jakiej miejscowości, jaki odcinek drogi ma być wykonany. W poprzednim okresie mówił się, że ma być od Nurca Stacji. Uważa, że przebudowa drogi powinna rozpocząć się od ulicy Leśnej w kierunku Augustynki. W obecnym projekcie pozostawia się najgorszy odcinek drogi.

 

5/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż przewidywany do przebudowy jest wąski odcinek drogi, na którym jest tylko jeden pas asfaltu. Szczegóły dotyczące zakresu wykonanych prac zostaną zawarte w umowie pomiędzy gminą a starostwem.

 

6/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż na 2010 rok nie mamy jeszcze budżetu gminy, dlatego trudno jest mówić o zabezpieczeniu środków. Po opracowaniu projektu budżetu okaże się, czy będziemy w stanie zabezpieczyć środki z naszych dochodów, czy będzie pokryte deficytem w formie kredytu.

 

7/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że w chwili obecnej nie wiemy, czy wniosek zostanie przyjęty do dofinansowania. Przedstawiony projekt uchwały jest konieczny do złożenia wniosku o dofinansowanie.

 

8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – zaproponował, aby wprowadzić zmianę w zapisie w § 1 nie w wysokości a do wysokości 2 299 500 zł. Wnioskowana poprawka spowoduje, że w sytuacji, jeśli dofinansowanie byłoby o 1 zł niżej nie będzie zachodziła konieczność zmiany uchwały.

 

            Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu na realizację zadania w zakresie „Przebudowa dróg gminnych” przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy, a następnie poddał go pod głosowanie.

 

            W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu na realizację zadania w zakresie „Przebudowa dróg gminnych” została podjęta jednogłośnie 12 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 13 radnych.

/Uchwała Nr XXI/124/09 w załączeniu/ Zał. Nr 3.

 

Do punktu 6-go

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. I tak:

 

1/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Jana Raczyńskiego dotyczące przerwy w dostawie wody w miejscowości Zalesie. Wyjaśnił, iż przerwa w dostawie wody związana jest z awarią wodociągu w miejscowości Żerczyce.

 

- Pani Bata Dubińska – Radna, Żerczyce – poinformowała, że trwają prace związane z usuwaniem awarii.

 

2/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Raczyńskiego dotyczące żwirowania dróg. Poinformował, że przewiduje, iż w tym tygodniu zostanie rozpoczęte żwirowanie dróg gminnych.

 

- odnośnie realizacji zadania w zakresie przebudowy ul. Zalozie poinformował, iż zadanie zostało zrealizowane zgodnie z projektem. Z uwagi na koszty nie przewidywano do wykonania chodników we wszystkich miejscowościach tj. w Moszczonie Pańskiej i Werpolu.

 

- Pan Jan Raczyński – Radny Zalesie – zapytał, czy odcinek od zakrętu do torów to jest ulica Okrężna.

 

- Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż odcinek drogi od zakrętu w kierunku torów jest to ulica Zaolzie.

 

3/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż równanie dróg przed żwirowaniem mija się z celem.

 

- odnośnie oczyszczenia pobocza drogi, w Zalesiu poinformował, iż realizacja tego zadania jest niemożliwe z uwagi na brak pracowników, gdyż kilka osób zrezygnowało z pracy. Przy obecnym zatrudnieniu nie ma możliwości wykonania prac, gdyż mamy do wykonania zadania inwestycyjne w zakresie przebudowy chodnika na odcinku ul. Żerczyckiej w kierunku ul. Szkolnej i na ulicy Leśnej.

 

4/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – udzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego Raczyńskiego dotyczące glosowania nad jego wnioskiem na poprzedniej sesji. Wyjaśnił, iż w dniu dzisiejszym radny wyjaśnia, że był to wniosek, natomiast na poprzedniej sesji wnioskował o podjęcie uchwały. Nadmienił, iż wnioski związane z budżetem nie będzie poddawał pod głosowanie bez zgody Wójta.

 

- Pan Jan Raczyński- Radny, Zalesie – poprosił o wyjaśnienie, dlaczego jedni radni zgłaszają wnioski i są poddawane pod głosowanie i na następną sesję przygotowywane są projekty uchwały natomiast wnioski innych radnych nie są poddawane pod głosowanie.

 

- Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż zmiany w budżecie wymagają zgody Wójta.

 

5/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – udzielił wyjaśnień na zapytanie Radnego Zbigniewa Olesińskiego dotyczące przejęcia drogi do osiedla „Zielone”. Poinformował, że liczymy na to, że w roku 2009 zostanie zamknięta ta sprawa. W poprzednim okresie wyceniliśmy naszą nieruchomość, obecnie musimy uaktualnić tę wycenę.

 

- Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że możliwe, że w najbliższym czasie sprawa ta zostanie zamknięta.

 

Uwag do udzielonych odpowiedzi, na zapytania radnych nie wniesiono.

 

Do punktu 7-go:

 

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poprosił o udzielenie wyjaśnień odnośnie żwirowania dróg. Czy żwirowanie będzie według uznania Wójta, czy według złożonych wniosków? Czy w Zalesiu i Syczach będą żwirowane drogi?

 

2/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż mamy również ograniczoną ilość żwiru, który pozyskamy przy realizacji zadania w zakresie budowy zbiornika małej retencji w Żerczycach, gdyż 1350 m3 żwiru musimy przeznaczyć na budowę drogi w Augustynce. Wymaga ilość żwiru do budowy drogi w Augustynce, stanowi całość żwiru przewidzianego w projekcie budowy zbiornika do pozyskania w roku bieżącym. Na poprzedniej sesji radni podjęli uchwałę, że na żwirowanie dróg przeznaczamy kwotę 25 000 zł, za tę kwotę nie uda się wyżwirować wszystkich dróg. W miejscowości Zalesie w bieżącym rok dokonano uzupełnienia przekopów na drodze masą asfaltową. Na terenie gminy mamy wiele miejscowości, w których musimy również realizować zadania w zakresie naprawy dróg między innymi w Koloni Klukowicze, Borysowszczyzna. W przyszłym roku będzie kontynuowana budowa zbiornika w większym zakresie i wówczas będzie możliwość dożwirowania większej ilości dróg.

 

3/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował o zasypanie dołu po gnojowicy na drodze zagumiennej w Zalesiu.

 

4/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż podwyższenie nawierzchni drogi zagumiennej w Zalesiu spowoduje zalewanie kolejnych posesji. Uważa, że jedna wywrotka żwiru zabezpieczy potrzeby związane z zasypaniem dołu po gnojowicy na tej drodze.

 

5/ Pan Zbigniew Olesiński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż na ul. Zaolzie wykonano ładną drogę o nawierzchni asfaltowej. Wnioskował o ustawienie znaków zakazu wjazdu dla samochodów z dłużycą, gdyż doga ta ulegnie zniszczeniu prze te samochody.

 

6/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż przymierza się do ustawienia znaków zakazu wjazdu dla samochodów ciężarowych, jednak trudno jest przewidzieć, czy te znaki ochronią przed zniszczeniem drogi przez te samochody.

 

7/ Pan Zbigniew Olesiński – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił się z zapytanie do Przewodniczącego Rady Gminy, czy prawdą jest, że Przewodniczący był na spotkaniu z mieszkańcami ul. Młyńskiej i osiedla? Czy prawdą jest, że przewodniczący mówił, na tym zebraniu, że wszyscy radni są za modernizacją ulic na osiedlu tylko radny Olesiński jest przeciwny.

 

8/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż był na spotkaniu z mieszkańcami. W wypowiedzi swojej powiedział nieco inaczej, gdyż mówił, że każdy radny chce inwestycji na swoim terenie np. Radny Olesiński chce inwestycji na terenie osiedla „Zielone” w zakresie budowy wodociągu, kanalizacji.

 

9/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys Sołectwa Borysowszczyzna – zapytał, czy gmina ma wpływ na realizacje zadań w zakresie drogownictwa przez powiat. Powiat nie odkrzacza zakrętu w Borysowszczyźnie. W miejscowości Borysowszczyzna załamane są dwa przepusty na drodze powiatowej, które zagrażają bezpieczeństwu, tj. przed i za posesją Trochimiaka.

 

10/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy pracownikom gminy jest wiadomym, że drodze do Wakułowicz jest wyrwa na moście.

 

11/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż droga w Wakułowiczach jest przewidziana do przebudowy i w ramach realizacji tego zadania zostanie przebudowany również przepust na rzece. Obecnie doraźnie zabezpieczamy ten przepust.

 

12/ Pan Michał Jadczuk – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, że od jakiegoś czasu są przypadki, że z kranu zamiast wody płynie powietrze. Wypływ powietrza napędza licznik. U Pana Szulca zdarza się, że powietrze płynie nawet przez kilka godzin. Problem ten był zgłaszany do Pana Wawrzyniaka.

 

13/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – zapytał czy będą odkrzaczane drogi gminne. W roku ubiegłym drogi były odkrzaczone obecnie znowu są zarośnięte. Poddał pod rozwagę wniosek, aby wykonać opryski poboczy.

 

14/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – wyjaśnił, iż nie mamy tyle osób, aby skutecznie, odkrzaczać drogi. Skutecznym rozwiązaniem byłoby mechaniczne odkrzaczanie dróg lecz nie mamy adresów firm, które te usługi wykonują. Problem z odkrzaczaniem dróg istnieje nie tylko na terenie naszej gminy, lecz na terenie wszystkich gmin.

 

15/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – zapytał, co jest z zakończeniem scalenia na terenie wsi Wólka Nurzecka. Prawdopodobnie Nadleśnictwo blokuje zakończenie scalenia, a mieszkańcy nie mają dróg.

 

16/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że Nadleśnictwo odwołało się do sądu.

 

17/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy gmina zgłaszała do powiatu potrzeby w zakresie odkrzaczania dróg powiatowych. Nadmienił, iż droga do Radziwiłówki jest bardzo zakrzaczona.

 

18/ Pan Piotr Jaszczuk – Wójt – poinformował, że Pan Czmut – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg zwracał się z prośba do gminy o pomoc w odkrzaczaniu dróg powiatowych, gdyż ma ograniczone możliwości w zakresie utrzymania dróg.

Kończąc podziękował radnym za zrozumienie i wspieranie działań w zakresie pozyskania środków na realizację zadań w zakresie drogownictwa. Przykładem tego jest podjęcie dzisiejszej uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi…

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski zamknął obrady XXI sesji Rady Gminy.

 

Na tym protokół XXI sesji Rady Gminy zakończono.

 

Protokołowała:                                                                        Przewodniczący Rady

 

Eugenia Naumiuk                                                                                 Zenon Podbielski

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Nurzec-Stacja

Wytwarzający/odpowiadający: Norbert Jadczuk

Wprowadzający: Norbert Jadczuk

Data wprowadzenia: 2010-02-05

Data modyfikacji: 2010-02-05

Opublikował: Norbert Jadczuk

Data publikacji: 2010-02-05