PROTOKÓŁ Nr XIII/04 z XIII sesji Rady Gminy
Nurzec Stacja, dnia 29 czerwca 2004 r.
P R O T O K Ó Ł Nr XIII/04
z XIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbytej w dniu 29 czerwca 2004 roku.
Obrady XIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu Stacji.
Obrady rozpoczęto o godz. 10°°, zakończono o godz. 15³°.
Rada liczy 14 radnych, obecnych na posiedzeniu Sesji było 13 radnych.
Radni obecni:
1. Pan Jan Demianowicz - Chanie Chursy,
2. Pan Jerzy Barańczuk - Wyczółki,
3. Pan Jerzy Fiedoruk - Klukowicze,
4. Pan Piotr Jaszczuk - Żerczyce,
5. Pan Wiktor Karpiuk - Moszczona Pańska,
6. Pan Zbigniew Kołtek - Nurzec Stacja,
7. Pan Michał Muszkatel - Wólka Nurzecka,
8. Pan Jerzy Olesiuk -Tymianka,
9. Pan Anatol Naumnik - Nurzec Stacja,
10. Pan Jan Raczyński - Zalesie,
11. Pan Zenon Podbielski - Nurzec Stacja,
12. Pani Elżbieta Stępniak - Augustynka,
13. Pani Adela Halina Wrona - Nurzec Stacja.
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
1. Pan Roman Wudarski – Nurzec Stacja.
Spoza Rady w sesji udział wzięli:
1. Pani mgr Raisa Pachwicewicz – Wójt,
2. Pan mgr Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,
3. Pani mgr Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec Stacja,
5. Pan Sergiusz Putko – Radny Rady Powiatu,
6. Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego.
7. Sołtysi.
/Listy obecności w załączeniu/ Zał. Nr 1.
Obradom XIII sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Do punktu 1-go
Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Kontynuując otwarcie obrad serdecznie powitał przybyłych na Sesję Radnych, gości zaproszonych i wszystkich uczestników Sesji.
Następnie poinformował, że do protokołu z XII sesji Rady Gminy nie zostały zgłoszone uwagi ani poprawki. Zaproponował przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania protokół z XII sesji Rady Gminy został przyjęty bez uwag, jednogłośnie 12 głosami, w obecności 12 radnych.
Do punktu 2-go
W punkcie tym, Przewodniczący obrad - Pan Zenon Podbielski – zaproponował wprowadzenie zmiany w porządku obrad polegającej na przeniesieniu punktu 12 „Sprawy różne i wolne wnioski” jako punktu 4-go a kolejne punktu przesunąć. Propozycję swoją uzasadniał tym, że w dzisiejszych obradach uczestniczy Starosta Powiatu, który z uwagi na inne sprawy służbowe nie może brać udziału w całej sesji.
Proponowana zmiana została przyjęta jednogłośnie 12 głosami.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o wyjaśnienie, czy rezygnacja radnego jest równoznaczna z odwołaniem z funkcji wiceprzewodniczącego rady gminy. Jeśli tak to wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad punktu „wybór wiceprzewodniczącego rady gminy”.
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż utrata mandatu automatycznie powoduje utratę prawa bycia wiceprzewodniczącym rady gminy. Z wyjaśnień wydziału nadzoru Urzędu Wojewódzkiego wynika, że można podejmować uchwałę o odwołanie, jednak nie ma takiego obowiązku. My uważaliśmy, że na następnej sesji zaproponujemy odwołanie wiceprzewodniczącego i wybór nowego wiceprzewodniczącego rady.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował o wprowadzenie punktu wybór wiceprzewodniczącego rady gminy, bez odwoływania odrębną uchwałą.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał Panią Wójt jako wnioskodawcę o zwołanie sesji, czy wyraża zgodę na wprowadzenie proponowanej zmiany w porządku obrad.
Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – wyraziła zgodę na wprowadzenie do porządku obrad punktu „Wybór wiceprzewodniczącego rady gminy”.
W związku z wyrażeniem zgody przez Wójta Gminy na wprowadzenie do porządku obrad punktu „Wybór wiceprzewodniczącego rady gminy” przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski poddał pod głosowanie wprowadzenie tej zmiany w porządku obrad.
W wyniku jawnego glosowania 11 głosami za i 1 wstrzymującym postanowiono wprowadzić do porządku obrad punkt 13 Wybór wiceprzewodniczącego rady gminy.
Następnie przewodniczący obrad poddał pod głosowanie proponowany porządek obrad po zmianach.
W wyniku jawnego glosowania porządek obrad XIII sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie 12 glosami, przy obecności 12 radnych. A brzmi on następująco:
1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Gminy.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Informacja o działalności Wójta w okresie między sesjami oraz realizacji uchwał Rady.
4. Sprawy różne.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego.
7. Zmiany w planie budżetu gminy na 2004 r.
8. Wybór banku do wykonywania bankowej obsługi budżetu Gminy Nurzec Stacja.
9. Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja.
10. Projekt planu rozwoju lokalnego na lata 2004-2006.
11. Informacja o realizacji uchwał Rady za okres od 18 listopada 2002 r. do 31 maja 2004 r.
12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
13. Wybór wiceprzewodniczącego rady gminy.
Do punktu 3-go
Informację o działalności Wójta i realizacji uchwał w okresie między sesjami przedstawiła Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt Gminy.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.
Uwag do przedstawionej informacji nie wniesiono.
Do punktu 4-go
Sprawy różne i wolne wnioski:
1/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego - omówił zadania powiatu. Nadmienił, iż wiele instytucji, które są potrzebne dla funkcjonowania powiatu, przy tworzeniu powiatu nie zostało uwzględnionych. Między innymi Sad grodzki, czy prokuratura. Dzięki staraniom powiatu powstał Sąd, obecnie czynione są starania o powołanie prokuratury. Mamy zapewnienia, że powstanie ta instytucja, jednak musimy zabezpieczyć lokal. Szacunkowy koszt tego zadania wyniesie około 312 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że powiatu nie stać na wygospodarowanie tych środków z własnego budżetu proponuje się, aby gminy dofinansowały proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Następnie poinformował o potrzebie realizacji zadań w zakresie gospodarki odpadami. Zadania te będą realizowane wspólnie przez trzy powiaty.
2/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – zwrócił uwagę na konieczność modernizacji dróg na stronie wschodniej gminy.
3/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zabierając głos w dyskusji stwierdził, iż należałoby przekazać określoną przez Starostwo kwotę jako partycypacja gminy do zabezpieczenia lokalu dla Prokuratury. Może wówczas Pan Starosta takim samym kluczem dzieliłby środki na realizację zadań w zakresie drogownictwa. Jak dotychczas na terenie naszej gminy nie są realizowane żadne zadania w zakresie dróg powiatowych. Z planu wynika, że w najbliższych latach również nic nie będzie wykonywane w naszej gminie.
4/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – mówił o problemach związanych z realizacją zadań w zakresie drogownictwa. Skromne środki finansowe jakimi dysponuje powiat nie pozwalają na zrealizowanie wszystkich zadań. Planują zadania w zakresie drogownictwa bierzemy pod uwagę ilość i stan dróg oraz wysokość dofinansowania przez gminy. Na terenie Gminy Nurzec Stacja planuje się kontynuowanie budowy drogi Tymianka – Wólka Nurzecka.
5/ Pan Piotr Bortniczuk – Sołtys wsi Nurzec – poinformował, że od kilku lat prowadzony jest remont zakrętu w Nurcu. Stan techniczny zakrętu oraz jakość wykonywanych prac budzą wiele zastrzeżeń. W roku ubiegłym przywieziono wywrotkę piach. Następnie przyjechała spycharka. Operator przyszedł do Sołtysa i pyta co ma z tym piachem zrobić. Takie wykonywanie zadań budzi zastrzeżenia.
6/ Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – zapytał kiedy zostanie wykonana budowa drogi Żerczyce – Nurczyk. Jest to jedyna droga dojazdowa do siedziby gminy i powiatu dla tych mieszkańców. Jak dotychczas nie została ona nawet wydzielona, jest drogą gruntową a jej nawierzchnia jest w bardzo złym stanie.
7/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – udzielił odpowiedzi na zgłoszone wnioski i uwagi. I tak:
- odnośnie naprawy zakrętu w Nurcu zostanie sprawa przekazana Dyrektorowi Zarządu Dróg celem realizacji, zgodnie z przewidzianym zakresem robót.
- odnośnie modernizacji drogi poinformował, że w ramach funduszy SPOR planowana jest na terenie Gminy Nurzec Stacja budowa drogi Siemitycze – Grabarka, natomiast droga Nurczyk – Żerczyce nie jest przewidziana do realizacji w ramach funduszy strukturalnych w najbliższych latach, jest ona jedną z róg która będzie brana pod uwagę w latach następnych.
8/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna Augustynka – wnioskowała o naprawę drogi Nurzec Stacja – Augustynka. Następnie poinformowała, że po wyciętych topolach nie zostało uprzątnięte pobocze drogi.
9/ Pan Michał Muszkatel – Radny Wólka Nurzecka – zwrócił uwagę, że w poprzednim okresie fundusze na drogownictwo były przeznaczane na gminę Drohiczyn w związku z wizytą Papieża, było to zrozumiałe. Obecnie w dalszym ciągu realizowane są zadania na tamtym terenie. Nasza gmina jest ciągle krzywdzona w zakresie drogownictwa. Kończąc zwrócił uwagę na nieprawidłową realizację budowy drogi Tymianka – Wólka Nurzecka.
10/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – stwierdził, iż zaniedbania w zakresie drogownictwa są duże i trudno jest zrealizować wszystkie zadania. Możliwe, że w ramach programu „Żubr” zostanie wybudowanych część dróg.
11/ Pan Artur Trochimiak – Sołtys wsi Borysowszczyzna – zapytał, jak przedstawia się sprawa powstania przejścia granicznego w Tokarach.
12/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – poinformował, że planowane jest przejście graniczne w Tokarach na lata 2006-2008. Jest już zgoda na utworzenie przejścia ze strony Białoruskiej i Polskiej.
13/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny Nurzec Stacja – zwrócił uwagę na zimowe utrzymanie dróg w Nurcu Stacji. Drogi są trudno przejezdne.
14/ Pani Alfreda Siedlecka – Sołtys wsi Kol. Klukowicze – wnioskowała o modernizację drogi Klukowicze – Zubacze.
15/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – w trakcie opracowania jest dokumentacja na budowę drogi Klukowicze – Zubacze. Możliwe, że będzie ona budowana w ramach funduszy SPOR, jeżeli pozyskamy środki. Po wejściu do Unii Europejskiej możemy tylko liczyć na fundusze strukturalne.
16/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny Moszczona Pańska – zwrócił uwagę na naprawę drogi do Tołwina od drogi Siemiatycze – Milejczyce. Droga ta nie jest utrzymywana ani przez powiat ani przez gminę, co jest utrudnieniem dla mieszkańców.
17/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o przybliżenie, gdzie jest planowane składowisko odpadów.
18/ Pan Jan Zalewski – Starosta Powiatu Siemiatyckiego – wstępnie trwają pertraktacje, że ma powstać zakład utylizacji odpadów na terenie powiatu bielskiego. W poszczególnych gminach będą składowiska odpadów, które będą przewożone do tego zakładu.
19/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że gmina ma również trudności finansowe, niemniej jednak przeanalizujemy sprawę dofinansowania do lokalu dla prokuratury i poinformujemy o zajętym stanowisku. Kończąc podziękował Staroście za udział w sesji Rady Gminy.
20/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poprosił o zajęcie stanowiska odnośnie przekazania kwoty 13.500 zł na urządzenie lokalu dla prokuratury w Siemiatyczach.
21/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny Tymianka – zapytał, czy my musimy przekazać na ten cel wyznaczoną kwotę w całości. Jak przedstawiają się wpłaty przez inne gminy.
22/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że wszystkie gminy z wyjątkiem naszej podpisały porozumienie. My biorąc pod uwagę nasz skromny budżet, nie jesteśmy w stanie wygospodarować wnioskowanej kwoty na dofinansowanie.
23/ Pan Jan Raczyński – Radny Zalesie – proponował, aby przeanalizować nasz budżet i wpłacić wnioskowaną kwotę. Odmówienie partycypacji w kosztach urządzenia lokalu może w przyszłości rzutować na realizację zadań przez powiat, na terenie naszej gminy.
24/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż budżet naszej gminy jest bardzo skromny i w roku bieżącym nie mamy możliwości wygospodarowania wnioskowanej kwoty do dofinansowania. Proponował, aby w przyszłorocznym budżecie rozważyć możliwość dofinansowania.
Jednogłośnie ustalono, że gmina Nurzec Stacja popiera inicjatywę Powiatu odnośnie powołania Prokuratury, jednak z uwagi na brak możliwości finansowych w roku bieżącym nie jest w stanie wygospodarować wnioskowanej kwoty na dofinansowanie.
Do punktu 5-go
Interpelacje i zapytania radnych:
- Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – wnioskował o wyznaczenie działki z przeznaczeniem na boisko we wsi Tymianka. Następnie zapytał na jakiej zasadzie wynajęto lokal w budynku po Urzędzie Gminy.
- Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – wnioskował o zorganizowanie skupu żywca na terenie Gminy Nurzec Stacja.
- Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, kiedy zostanie przydzielony stół do pimponga do wsi Sycze. Naprawić drogę Sycze – Św. Góra Grabarka.
- Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, jakie zostały poczynione działania w kierunku utworzenia drużyny piłki nożnej juniorów.
- Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że przeprowadził rozmowę z Panem Pucykiem, który zadeklarował, iż podejmie się prowadzenia drużyny piłki nożnej juniorów. Obecnie czynione są starania w zakresie rozwiązania obecnej drużyny i powołania drużyny piłki nożnej juniorów.
- Pan Wiktor Karpiuk – Radny Moszczona Pańska – zwrócił uwagę, że ważniejsze są drogi do naprawy aniżeli droga Sycze – Św. Góra Grabarka.
- Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o przedstawienie informacji o realizacji inwestycji budowa kanalizacji w Nurcu Stacji.
- Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – zapytał, kto naprawia wiaty przystankowe, gdyż w Wyczółkach zerwany został dach na wiacie przystankowej.
Do punktu 6-go
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że Pan Aleksander Mikołajuk z dniem 10 maja 2004 r. złożył rezygnację w funkcji radnego.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie przyjęcia rezygnacji radnego Aleksandra Mikołajuka przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 3.
Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego została podjęta jednogłośnie 13 głosami.
/Uchwała Nr XIII/76/04 w załączeniu/ Zał. Nr 4.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – podziękował Radnemu Aleksandrowi Mikołajukowi za aktywną pracę w Radzie Gminy.
Pan Aleksander Mikołajuk – podziękował, wszystkim radnym za współpracę.
Do punktu 7-go
Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2004 r. przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2004 r. przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 5.
D y s k u s j a:
1/ Pan Anatol Naumnik – Radny Nurzec Stacja – proponował, aby rozważyć cel dalszej przynależności do Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin. Jak wynika z wyjaśnień Wójta z tego stowarzyszenia korzystamy tylko z wyjazdów dzieci na kolonie. Ponadto, czy celowym jest dalsza przynależność do stowarzyszenia GREEN WAY.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż Podlaskie Stowarzyszenie Gmin powstało w roku 1990 jako stowarzyszenie łączące gminy z rejonu podlasia. Zrezygnowaliśmy już z Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów. Obecnie jesteśmy członkiem jednego stowarzyszenia. Uważa, że przynależność taka jest potrzebna z uwagi na wymianę doświadczeń.
3/ Pan Mirosław Wierchow – Dyrektor Gimnazjum – proponował, aby wstrzymać się z wystąpienia z Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin.
Pan Zenon Podlaski – Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek w sprawie wystąpienia z Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin.
W wyniku jawnego glosowania 1 głosem za wystąpieniem 10 przeciw i 2 wstrzymującymi wniosek w sprawie wystąpienia z Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin nie został przyjęty.
Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2004 r. przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2004 r. została podjęta jednogłośnie 13 głosami.
/Uchwała Nr XIII/77/04 w załączeniu/ Zał. Nr 6.
Do punktu 8-go
Projekt uchwały w sprawie wyłonienia banku do wykonywania bankowej obsługi budżetu gminy Nurzec Stacja omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie wybory banku do wykonywania bankowej obsługi budżetu Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 7.
Uwag do projektu uchwały oraz do opinii komisji nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie wyboru banku do wykonywania bankowej obsługi budżetu gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie wyboru banku do wykonywania bankowej obsługi budżetu Gminy Nurzec Stacja została podjęta jednogłośnie 13 głosami.
/Uchwała Nr XIII/78/04 w załączeniu/ Zał. Nr 8.
Do punktu 9-go
Projekt uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości mienia gminy Nurzec Stacja omówiła Pani Irena Kowalewicz – Inspektor Urzędu Gminy.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż na sprzedaż działki Nr 751/1 we wsi Wólka Nurzecka była już raz podejmowana uchwała.
2/ Pan Piotr Jaszczuk - Radny, Żerczyce – stwierdził, iż działka we wsi Żerczyce nie jest ujęta wykazana w wykazie mienia gminy.
3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż nieruchomość w Żerczycach jest mieniem gminy a wykaz którym dysponuje Radny jest nieaktualny.
4/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poprosił o przekazanie mu aktualnego wykazu mienia gminy należącego we wsi Żerczyce i Zabłocie. Następnie zapytał czy do sprzedaży przewidziany jest również wał.
5/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że nieruchomość w Żerczycach została przyjęta od kolei. W skład tej nieruchomości wchodzi część drogi wojewódzkiej, o przekazanie jej może zwrócić się Marszałek. Odnośnie wału ciągnie się on aż do Nurca Stacji na tym terenie można wybudować ewentualnie drogę.
6/ Pani Adela Halina Wrona - Radna Nurzec Stacja – zapytała, czy nieruchomość w Żerczycach jest przewidziana do sprzedaży z budynkami.
7/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że wniosek jest o nabycie całości wraz z budynkami.
Opinię Komisji w sprawie wyrażania zgody na sprzedaż nieruchomości przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 9.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod głosowanie wykreślenie z uchwały działki 530 położonej w obrębie geodezyjnym Nurzec Stacja i działki Nr 761/1 położonej w obrębie geodezyjnym Wólka Nurzecka /wyłączenie ze sprzedaży/.
W wyniku jawnego głosowania za wycofaniem ze sprzedaży w/w nieruchomości głosowało 12 radnych 1 wstrzymał się od głosu, w obecności 13 radnych. Wobec powyższego ustalono, aby wycofać ze sprzedaży nieruchomość Nr 530 położoną w obrębie geodezyjnym Nurzec Stacja i nieruchomość Nr 751/1 położoną w obrębie geodezyjnym Wólka Nurzecka.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości mienia Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania 12 głosami za i 1 wstrzymującym uchwała w sprawie wyrażenia gody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja została podjęta.
/Uchwała Nr XIII/79/04 w załączeniu/ Zał. Nr 10.
Do punktu 10-go
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że żaden przepis nie nakłada na nas uchwalania planu rozwoju lokalnego, jednak aby móc występować o środki finansowe tzw. unijne musimy posiadać takowy plan. Jednym z funduszy unijnych jest SPOR. Występując o takowe środki musi być plan. Transza tego funduszu jest przewidywana na lata 2004-2006 dlatego na te lata został opracowany plan. Omówił poszczególne działy planu. W projekcie planu na lata 2004-2006 został popełniony błąd polegający na ujęciu budowy drogi we wsi Wólka Nurzecka na rok 2005 a w części finansowej wpisano na rok 2006. Zmiana będzie polegała na tym, że w części finansowej zadanie to zostanie wpisane do roku 2005.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie projektu planu rozwoju lokalnego Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 11.
Protokół z posiedzenia Komisji Rozwoju Lokalnego przedstawił Pan Zbigniew Kołtek – Przewodniczący Komisji.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał czyją własnością jest ulica Piaskowa.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że ustawa o drogach publicznych ustala że drogi gminne stają się własnością gminy. Pozostałe drogi są drogami wewnętrznymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie możemy pozyskać ich własność. Nikt nam tej drogi nie zabierze. Element własnościowy jest potrzebny przy pewnych czynnościach związanych z realizacją zadań. Czynimy starania aby te drogi pozyskać.
3/ Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – zapytał, jak przedstawia się sprawa zezwolenia na modernizację ul. Piaskowej.
4/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż prawo budowlane daje możliwość realizowania zadania bez zezwolenia. Wystąpiliśmy do Starostwa ze zgłoszeniem. Nie mamy jeszcze decyzji, jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi w terminie 30 dni możemy realizować zadanie bez zezwolenia.
5/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wnioskował, aby przenieść zadanie w zakresie budowy mostu w Klukowiczach na rok 2005. Zadanie to było ujmowane do planu budżetu gminy na 2004 r. i przewidziane były środki na realizację tego zadania w kwocie 10 tys. zł. Na jaki cel zostały te środki przeniesione skoro nie ujmuje się tego zadania do realizacji.
6/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – proponował, aby zgłaszając wniosek do realizacji w 2004 r. osoba zgłaszająca wskazała źródło finansowania tego zadania. Przyjmując wnioski bez wskazania źródła finansowania możemy doprowadzić do tego, że przyjmiemy zadanie na które nie będziemy mieli zabezpieczenia finansowego. Jako przykład podał ujęcie do planu zadania w zakresie modernizacji ul. Piaskowej dodatkowo jest wykazane 40 tys. zł.
7/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zgodnie z planem budżetu opracowano dokumentację na budowę ulicy Piaskowej. Na realizację tej inwestycji nas nie stać. Obecnie jest możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie z funduszy pomocowych. Biorąc pod uwagę, że mamy problemy z zapewnieniem środków własnych, możemy ująć we wniosku tylko budowę nawierzchni asfaltowej samej jezdni, wówczas koszt tego zadania wyniósłby około 260 tys. zł.
8/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – po wysłuchaniu wyjaśnień Wójta proponował, aby przyjąć budowę ul. Piaskowej bez okrawężnikowania i chodników. W drugim etapie ująć okrawężnikowanie i chodniki. Wniosek swój uzasadniał, tym, że nie wiemy w jakiej wysokości otrzymamy dofinansowanie
9/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż jeśli byłaby możliwość otrzymania dofinansowania to należy ujmować zadanie do realizacji w całości.
10/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż skoro mamy możliwość otrzymania funduszy to należy korzystać z tego. Wiemy, że mamy dużo zadań do realizacji i dobrze jest jeśli coś zostanie zrealizowane.
11/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – wnioskował, aby ująć do planu modernizację ul. w Moszczonie Pańskiej odcinek 320 m na lata 2005/2006.
12/ Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – wnioskował o odrzucenie wniosku Pana Karpiuka.
13/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż wniosek Pana Karpiuka zostanie poddany pod głosowanie. Obecnie nie ma sensu dodatkowego glosowania nad odrzuceniem wniosku
14/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował, aby skreślić z planu zadanie modernizację ul. Piaskowej w 2005 r., gdy występujemy i ujmujemy do planu na 2004 r.
15/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że plan jest dokumentem, który określa realizację zadań w latach. Na realizację zadań niezbędne są środki finansowe. Występując o dofinansowanie musimy mieć projekty dokumentacji. Ponadto jeżeli nie zabezpieczymy naszych środków finansowych to zadanie to nie zostanie zrealizowane. Na początku roku podjęliście Państwo decyzję o realizacji ul. Piaskowej, drogi do Zalesia i drogi w Wólce Nurzeckiej, jeżeli te zadania nie pojawią w przyszłych latach projektu ulegną deaktualizacji.
16/ Pan Anatol Naumnik – Radny Nurzec Stacja – zapytał czy jeżeli zadanie nie zostanie wykonane w 2004 r., czy możemy kontynuować w roku 2005.
17/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż jeżeli zaplanowane zadanie nie zostanie wykonane w danym roku to w następnym nie możemy realizować. Końcową umowę podpisujemy z Panem Wojewodą i jeżeli nie zostanie zrealizowane zadanie w określonym czasie nie otrzymamy dofinansowania. Przyjmując zadanie do realizacji możemy złożyć wniosek. Do czasu przystąpienia do realizacji zadania muszą przejść pewne procedury związane z realizacją, na załatwienie których jest potrzebny czas.
18/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy my będziemy mieli możliwość dofinansowania dróg powiatowych.
19/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że do planu ujęte są zadania własne gminy. Utrzymanie dróg powiatowych należy do kompetencji powiatu. Zgodnie z ustawą komisja przedstawia projekt programu rozwoju lokalnego. Projekt ustalony przez komisje plus poprawki zgłoszone do planu będą stanowić dokument. Zgłoszono następujące poprawki:
- spinka wodociągu do hydroforni Jednostki Wojskowej na lata 2005/2006,
- Budowa drogi od drogi Siemiatycze – Kleszczele do drogi powiatowej Żerczyce – Nurczyk odcinek około 2,5 km na rok 2007.
- Budowa drogi Nurzec Wieś-Borowiki na 2007 r.
- Budowa drogi Augustynka-Nurczyk na rok 2009.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski – poddał pod głosowanie wnioski zgłoszone do realizacji w trakcie dyskusji.
1/ Wniosek w sprawie przesunięcia budowy mostu w Klukowiczach na rok 2005.
W wyniku jawnego glosowania 11 głosami przy 2 wstrzymujących został przyjęty.
2/ Wniosek w sprawie przesunięcia na rok 2006 budowy drogi w Moszczonie Pańskiej odcinek 320 m.
Przed przystąpienie do głosowania Pan Krzysztof Staniszewski Sekretarz Gminy poprosił o wyjaśnienie czy przyjmować zadanie modernizacji drogi jako odrębne zadanie gdyż w planie jest zapisane budowa drogi i pola biwakowego.
Pan Anatol Naumnik – Radny Rady Gminy – zaproponował, aby przegłosować wniosek odnośnie sprzedaży pola biwakowego. Wówczas nie będziemy ujmowali jego do planu. Gdyż zadanie będzie realizował ten kto kupi.
Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – zaproponował aby pozostawić pole biwakowe a przegłosować jako zadanie dodatkowe na 2006 budowa drogi odcinek 320 m. Pole biwakowe pozostawić, gdyż jest ono planowane na lata odległe i zobaczymy co nam pokaże czas.
Wniosek Pana Karpiuka w sprawie budowy odcinka drogi 320 m w Moszczonie Pańskiej w wyniku jawnego głosowania został przyjęty 5 głosami, 4 wstrzymujących, 4 wstrzymujące.
Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – zwrócił uwagę, że na rok 2006 planujemy 10 zadań, czy mamy możliwość zabezpieczenia środków finansowych.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż jest to lista potrzeb, a czas pokaże co będzie zrealizowane.
Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poprosiła o zajęcie stanowiska odnośnie budowy ul. Piaskowej. Czy mamy przyjmować do realizacji i występować z wnioskiem o dofinansowanie tylko na sam asfalt bez chodnika, czy na całość ulicy.
W wyniku jawnego głosowania 11 głosami za przy 1 głosie wstrzymującym w obecności 12 radnych ustalono, aby w roku 2004 budować tylko samą nawierzchnię asfaltową ulicy.
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu rozwoju lokalnego Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie planu rozwoju lokalnego gminy Nurcu Stacja na lata 2004-2006 została przyjęta 13 jednogłośnie.
/Nr XIII/80/04 w załączeniu/ Zał. Nr 12.
Do punktu 11-go
Ustalono, że informacja zawiera szczegółowe dane odnośnie realizacji uchwał i odstąpiono od przedstawiania informacji na sesji.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 13.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie informacji o realizacji uchwał przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 14.
Do punktu 12-go
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych:
1. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – odnośnie wyznaczenia nieruchomości na boisko sportowe w Tymiane poinformowała, że dokonamy analizy działek i przekażemy propozycje mieszkańcom.
- odnośnie wynajęcia budynku przy ul. Kolejowej poinformowała, że został wynajęty lokal w tym budynku na okres 3 lat z czynszem 300 zł + VAT.
2. Pani Irena Janoszuk – Kierownik GOUK – poinformowała, że zgodnie z ustaleniami Dyrektor Szkoły Podstawowej przekaże stół do świetlicy w Syczach a w zamian zakupi nowy na wyposażenie szkoły. Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do Dyrektora i stół zostanie przekazany.
3. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że przy Św. Górze Grabarka jest potrzeba zachowania płynności ruchu w dni święta. Nadmieniła, że zwracał się Pan Godun przedstawiciel Wspólnoty wsi Grabarka z prośbą o udostępnienie równarki do wyrównania terenu przyległego. Zobowiązała się, że załatwi równakę bez środków finansowych. Zaproponowała aby mieszkańcy wsi Zalesia udostępnili żwir wówczas droga może być naprawiona.
4. Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że na drodze Sycze – Św. Góra Grabarka jest lotny piasek, dlatego jest ona trudna do utrzymania. Droga ta została wyrównana.
- odnośnie naprawy wiaty na przystanku w Wyczółkach poinformował, że zostanie ona naprawiona.
5. Informacja o realizacji kanalizacji:
1/ Pan Głowacki – Kierownik budowy kanalizacji – poinformował, że na ukończeniu jest inwestycja kanalizacji, w dniu dzisiejszym następuje wykonania przyłączenia na ul. Tartacznej. Pozostało do wykonania kolka przyłączy tj. na ul. Zaolzie i Piaskowej, do Nadleśnictwa oraz piekarni. Nadmienił, iż wykonano więcej przyłączy aniżeli było planowane.
2/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował o liczbie przyłączy do kanalizacji, jest podpisanych umów 296, we wniosku zgłosiliśmy 295. Obecnie zgłoszono do podpisania 3 umowy na ul. Piaskowej i 8 na ul. Akacjowej.
3/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy jest już możliwość wykonywania przyłączy mieszkań do kanalizacji.
4/ Pan Głowacki – Kierownik Budowy – poinformował, iż jest już możliwość przyłączania się do kanalizacji.
5/ Pani Adela Halina Wrona – Radna Nurzec Stacja – zapytała, kto ma wykonać przyłączenie do domu.
6/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że od studzienki do mieszkania przyłącze wykonuje właściciel nieruchomości we własnym zakresie lecz pod nadzorem konserwatora.
7/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy wystąpią dodatkowe koszty związane z realizacją inwestycji kanalizacji.
8/ Pan Głowacki – Kierownik Budowy – poinformował, iż wystąpią dodatkowe koszty w stosunku do kosztów określonych w przetargu z uwagi na wykonanie dłuższego odcinka kanalizacji oraz zwiększenie liczby przyłączy.
9/ Pani Adela Halina Wrona – Radna Nurzec Stacja – wnioskowała o wyrównanie ul. Piaskowej, gdyż jest nieprzejezdna.
Do punktu 13-go
Wybór Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy:
Do przeprowadzenia wyborów Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy powołano komisję skrutacyjną w składzie:
Zbigniew Kołtek – Przewodniczący,
Anatol Naumnik – Członek,
Wiktor Karpiuk - Czlonek.
Skład komisji został powołany jednogłośnie w wyniku jawnego głosowania 13 głosami.
Zgłaszanie kandydatów na Zastępcę Przewodniczącego Rady Gminy:
1/ Pan Jerzy Olesiuk zgłosił kandydaturę Pana Piotra Jaszczuka – kandydat nie wyraził zgody na kandydowanie na Z-cę przewodniczącego Rady,
2/ Pan Zbigniew Kołtek zgłosił kandydaturę Pani Adeli Haliny Wrona – kandydatka nie wyraziła zgody na kandydowanie na Z-cę przewodniczącego Rady.
3/ Pani Elżbieta Stępniak zgłosiła kandydaturę Pana Jerzego Olesiuka - kandydat wyraził zgodę na kandydowanie na z-cę przewodniczącego Rady.
W wyniku tajnego głosowania Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy został wybrany Pan Jerzy Olesiuk 12 głosami przy 1 głosie przeciwnym.
/Protokół Komisji Skrutacyjnej w załączeniu/ Zał. Nr 15.
Uchwałę w sprawie stwierdzenia wyboru Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
/Uchwała Nr XIII/81/04 w załączeniu/ Zał. Nr 16.
Na tym obrady XIII sesji Rady Gminy zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady
E. Naumiuk Zenon Podbielski
Metryka strony