PROTOKÓŁ Nr XXIV/06 z XXIV sesji Rady Gminy
Nurzec-Stacja, dnia 28 kwietnia 2006 r.
P R O T O K Ó Ł Nr XXIV/06
z XXIV sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja, odbytej w dniu 28 kwietnia 2006 roku.
Obrady XXIV sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja, odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu-Stacji.
Obrady rozpoczęto o godz. 10°°, zakończono o godz. 1740.
Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu Sesji było 15 radnych.
Radni obecni:
1. Pan Jerzy Barańczuk - Wyczółki,
2. Pan Jan Demianowicz - Chanie Chursy,
3. Pan Jerzy Fiedoruk - Klukowicze,
4. Pan Piotr Jaszczuk - Żerczyce,
5. Pan Wiktor Karpiuk - Moszczona Pańska,
6. Pan Zbigniew Kołtek - Nurzec Stacja,
7. Pan Michał Muszkatel - Wólka Nurzecka,
8. Pan Jarosław Nikiforuk - Siemichocze,
9. Pan Anatol Naumnik - Nurzec Stacja,
10 Pan Jerzy Olesiuk - Tymianka,
11. Pan Zenon Podbielski - Nurzec Stacja,
12. Pan Jan Raczyński - Zalesie,
13. Pani Elżbieta Stępniak - Augustynka,
14. Pani Adela Halina Wrona - Nurzec Stacja.
15. Pan Roman Wudarski - Nurzec Stacja.
Spoza Rady w sesji udział wzięli:
1. Pani mgr Raisa Pachwicewicz – Wójt,
2. Pan mgr Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,
3. Pani mgr Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec Stacja,
5. Pan Sergiusz Putko – Radny Rady Powiatu,
6. Sołtysi.
7. Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny.
/Listy obecności w załączeniu/ Zał. Nr 1.
Obradom XXIV sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Do punktu 1-go
Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Kontynuując otwarcie obrad serdecznie powitał przybyłych na Sesję Radnych, gości zaproszonych i wszystkich uczestników Sesji.
Następnie poinformował, że do protokołu z XXIII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja nie zostały zgłoszone uwagi ani poprawki. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chce wnieść uwagi do protokołu.
Uwagi i poprawki do protokołu z XXIII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja nie zostały zgłoszone.
Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXIII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja.
W wyniku jawnego głosowania protokół z XXIII sesji Rady Gminy Nurzec-Stacja został przyjęty 14 głosami za, 1 głosem wstrzymującym, w obecności 15 radnych.
Do punktu 2-go
W punkcie tym, Przewodniczący obrad - Pan Zenon Podbielski – zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad jako pkt 15 podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości na własność Gminy Nurzec-Stacja. Nadmienił, iż na poprzedniej sesji był rozpatrywany projekt uchwały w sprawie nabycia tej nieruchomości odpłatnie i uchwała nie została podjęta. Obecnie wyszły na jaw nowe okoliczne tj. że wnioskodawca chce przekazać tę nieruchomość nieodpłatnie na rzecz gminy.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – wnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad jako punkt 16 projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przysługiwania diety oraz zwrotu kosztów podróży służbowej przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy są uwagi do zgłaszanych wniosków o zmianę porządku obrad, ewentualnie jeszcze inne wnioski dotyczące porządku obrad. Następnie poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski o zmianę porządku obrad.
W wyniku jawnego głosowania wnioskowane zmiany w porządku obrad zostały przyjęte jednogłośnie 15 głosami.
3/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż wraz z materiałami do rozpatrzenia, przedłożony został projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja, a porządek obrad nie przewiduje rozpatrzenia projektu tej uchwały.
Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – poinformowała, że w projekcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zostały ujęte dwie nieruchomości tj. w Stołbcach i Żerczycach. W związku z wnioskiem Komisji Rewizyjnej został przygotowany drugi projekt uchwały dotyczący wyrażania zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonej w obrębie geodezyjnym Żerczyce.
Po przeanalizowaniu i po zasięgnięciu opinii Radcy prawnego Pani Katarzyny Sawickiej ustalono, że należy wprowadzić dodatkowy punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja.
Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad jako pkt 17 projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod glosowanie wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad punktu 17 projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja oraz porządek obrad wraz z wprowadzonymi zmianami.
W wyniku jawnego głosowania wniosek w sprawie wprowadzenia do porządku obrad punktu projekt uchwały w sprawie wyrażania zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec oraz porządek obrad XXIV sesji wraz ze zmianami został przyjęty jednogłośnie 15 głosami. A brzmi on następująco:
1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu XXIII sesji Rady Gminy.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Informacja o realizacji uchwał Rady i działalności Wójta w okresie między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2005 rok. Absolutorium Wójtowi Gminy.
- Sprawozdanie z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
- Sprawozdanie z dokonanych umorzeń należności budżetowych oraz przyznanych ulg w trybie uchwały Nr X/69/04 Rady Gminy Nurzec-Stacja z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego upoważnionych.
- Zatwierdzenie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Nurzec-Stacja.
- Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja.
- Projekt uchwały w sprawie ustalenia miesięcznych stawek ciepła za ogrzewanie 1 m2 lokalu w budynkach pozostających w gestii Gminy Nurzec-Stacja.
- Ustalenie wynagrodzenia Wójta Gminy.
- Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2006 rok.
- Projekt uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nurzec-Stacja.
- Projekt uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych.
- Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości na własność Gminy Nurzec-Stacja.
- Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przysługiwania diety oraz zwrotu kosztów podróży służbowej przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej.
- Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
Do punktu 3-go
Informację o realizacji uchwał rady i działalności Wójta w okresie między sesjami przedstawiła Pani mgr Raisa Pachwicewicz – Wójt.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.
Do punktu 4-go:
Interpelacje i zapytania radnych:
1. Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zaproponował, aby przed zgłoszeniem interpelacji i zapytań radnych w punkcie, tym w pierwszej kolejności zgłaszać zapytania do wnioskodawcy o nabycie działki w Żerczycach. Nadmienił, iż osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości, z przeznaczeniem pod budowę pieczarkarni nie dysponują wolnym czasem, aby czekać na rozpatrzenie projektu uchwały o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, ewentualnie oddaniu jej w wieczyste użytkowanie. Następnie otworzył dyskusję.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż zgodnie z przedstawionym wnioskiem nieruchomość ma być przeznaczona pod budowę pieczarkarni, czy przewiduje Pan zatrudnienie większej ilości osób.
2/ Pan Radosław Gieranin – ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że do funkcjonowania pieczarkarni wymagane jest zatrudnienie większej ilości osób tj. od 40 do 60 osób. Przewiduje, że na tym terenie będą osoby chętne do pracy w pieczarkarni.
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – poprosił o poinformowanie jaka to ma być inwestycja oraz ogólny zarys działalności i funkcjonowania.
4/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, iż planuje budowę pieczarkarni, która będzie spełniać wszelkie normy Unii Europejskiej. Przewidywany koszt inwestycji od 3 do 4 mln. zł. Ma być to obiekt dosyć duży, a biorąc pod uwagę położenie nieruchomości uważa, że będzie dosyć dobrze funkcjonować.
5/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – zapytał, czy jeśli powstanie inwestycja w Żerczycach, czy będzie również realizowana inwestycja w Stołbcach. Następnie zapytał, czy jest gwarancja, że będą zatrudniani miejscowi pracownicy.
6/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – wyjaśnił, iż powstanie inwestycji jest uzależnione od kilku warunków, między innymi od zgody zakładu energetycznego na doprowadzenie linii energetycznej, obecnie nieruchomość ta nie ma dostępu do energii elektrycznej. W sytuacji, gdy zakład energetyczny nie będzie stawiał przeszkód i będzie realizował zlecenie to inwestycja będzie uruchomiona bardzo szybko. Odnośnie inwestycji w Stołbcach poinformował, że odstąpi od tej inwestycji, gdyż drogi we wsi Stołbce nie nadają się do przejazdu ciężkim sprzętem.
7/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał jakiej mocy potrzebne jest zasilanie energetyczne.
8/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że potrzebne jest zasilanie minimum 220 kw.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, na wypowiedź inwestora, że budowa jest uzależniona od wielu czynników, czy w sytuacji, gdy po roku nie dojdzie do budowy pieczarkarni nieruchomość ta nie zostanie przeznaczona pod zalesienie.
10/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – stwierdził, iż nie jest zainteresowany zalesieniem tej działki, gdyż jest ona zbyt mała, aby przeznaczać ją do zalesienia.
11/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – poprosiła o przedstawienie informacji jaka to ma być inwestycja, kiedy planuje Pan uruchomić działalność.
12/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że zamieszkuje w Siedlcach i na terenie województwa mazowieckiego prowadzi pieczarkarnię. Nadmienił, iż na terenie województwa mazowieckiego, ma też możliwość nabycia nieruchomości i rozszerzenie działalności, jednak w tej okolicy brakuje ludzi do pracy. Na podstawie przeprowadzonego rozeznania, uważa, że na tym terenie łatwo będzie znaleźć ludzi do pracy i to jest głównym argumentem, który przemawia za tym, aby w tej miejscowości wybudować pieczarkarnię. Zapewnił, iż zapoznany jest z tematem pieczarkarstwa, gdyż od kilku lat funkcjonuje na rynku i uważa, że ze zbytem nie będzie miał problemu.
13/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż każdy z radnych jest za tym aby powstawały miejsca pracy, jednak jesteśmy doświadczeni tym, że miał powstać zakład drzewny, w którym miało być zatrudnionych około 300 osób. Zgodnie z zapewnieniami na naszym terenie jest dużo surowca, który byłby wykorzystany do produkcji. Obecnie zostały tylko zgliszcza po tej działalności, dlatego obecnie trudno jest podejmować decyzję. Zapytał, czy może inwestor zapewnić, że firma ta na pewno będzie funkcjonowała.
14/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – stwierdził, iż w chwili obecnej trudno jest przewidzieć i zapewnić, że firma będzie funkcjonowała. Każda działalność ma pewne ryzyko i trudno jest składać zapewnienia. Nadmienił, iż w chwili obecnej jest dobrej myśli, że inwestycja powinna być właściwa.
15/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy zainteresowany jest inwestor inwestowaniem jeśli nieruchomość zostanie oddana w wieczyste użytkowanie, gdyż z materiałów wynika, że będziemy rozważali nie sprzedaż lecz oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
16/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – potwierdził, iż jest zainteresowany również użytkowaniem wieczystym.
17/ Pan Jan Demianowicz – Radny Chanie Chursy – zapytał, jaka to ma być produkcja pieczarek, gdyż jest to działka 5,87 ha, a pieczarki są uprawiane na niewielkiej powierzchni.
18/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że przewiduje produkcję tygodniową 340 ton. Budynek w którym będą uprawiane pieczarki ma być szerokości 55 m i długości 120 m. Nadmienił, iż jest to projekt wstępny, być może w przyszłości, będzie rozbudowany i wówczas nawet ta działka będzie zbyt mała. Działka ta jest korzystna dlatego, że jest szeroka i usytuowana jest w pobliżu drogi.
19/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy na przestrzeni ostatnich lat wnioskodawca realizował podobne inwestycje.
20/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że jest to pierwsza tak duża inwestycja.
21/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zwrócił uwagę, że często słyszy się o zaprzestaniu kredytowania przez banki. Zapytał, czy inwestor będzie miał zagwarantowane środki finansowe.
22/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, że korzystał z kredytów bankowych i uważa, że nie będzie miał trudności z zaciągnięciem kredytu. Zapewnił, że na wybudowanie budynku i uruchomienie działalności będzie miał możliwość uzyskać kredyt.
23/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jaka jest sytuacja w zakresie realizacji zobowiązań podatkowych wobec urzędów finansowych.
24/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, iż nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Uprawa pieczarek jest działalnością rolniczą i płaci podatek rolny od działów specjalnych. Zapewnił, iż nie zalega w opłacie podatku rolnego od działów specjalnych.
25/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, czy osoba ubiegająca się o nabycie nieruchomości ma jakieś pytania do radnych.
26/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – stwierdził, iż nie ma pytań do radnych. Obecnie musi tylko czekać na decyzję, gdyż jest ona bardzo ważna, czy ma dalej planować inwestycję, czy zaprzestać planowania tej inwestycji na tym terenie.
27/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – poprosiła o poinformowanie w sytuacji, gdyby rada podjęła decyzję o przekazaniu tej nieruchomości, to w jakim czasie, zrealizowana byłaby inwestycja.
28/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – stwierdził, iż powstanie inwestycji uzależnione jest od spełnienia warunków, kiedy będzie mógł wejść na tę nieruchomość i rozpocząć budowę. Nadmienił, iż na wybudowanie budynku potrzeba około pół roku. W chwili obecnej trudno jest przewidzieć, w jakim okresie można będzie wyposażyć ten budynek i rozpocząć uprawę pieczarek, gdyż nie ma możliwości zakupu wyposażenia. Wyposażenie jest wykonywane na zamówienie i trudno jest określić bliższy termin. Przewiduje, że w przyszłym roku można liczyć na rozpoczęcie upraw.
29/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – poprosił o poinformowanie w jakim terminie może być wydana decyzja o warunkach zabudowy z uwagi na brak planu zagospodarowania przestrzennego.
30/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – poinformowała, że od złożenia wniosku do wydania decyzji o warunkach zabudowy potrzebny jest okres minimum 2 miesiące.
31/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy ogrzewanie nie będzie zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
32/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – poinformował, iż nie ma jeszcze wypracowanego stanowiska odnośnie ogrzewania. Możliwe, że ogrzewanie będzie węglowe. Nadmienił, iż obecnie na rynku są różne rozwiązania, możliwe, że do ogrzewania będzie zakupiony piec na brykiet, który będzie produkowany z odpadów.
33/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy nie będzie problemu wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, gdyż jest to grunt rolny.
34/ Pan Radosław Gieranin - ubiegający się o nabycie nieruchomości – stwierdził, iż pieczarkarnia jest to produkcja rolnicza i uważa, że nie będzie problemu z inwestowaniem na tej nieruchomości.
35/ Pan Gieranin – zapewnił, iż jeśli zostanie sprzedana im ta nieruchomość, to za dwa lata zostanie uruchomiona pieczarkarnia, która będzie zatrudniała około 50 osób. Praca w pieczarkarni odbywa się w systemie ciągłym, codziennie przez cały rok.
Interpelacje i zapytania radnych:
1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy została zamówiona tablica informacyjna do wsi Wakułowicze. Następnie wnioskował o równanie drogi do Zalesia, z kierunku Siemiatycz, gdyż jest ona trudno przejezdna. Nadmienił, iż w dniu wczorajszym z uwagi na nierówną drogę uszkodził samochód.
2/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał czy została zamówiona tablica informacyjna, informująca o siedzibie Urzędu Gminy.
3/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wnioskował o równanie dróg w Klukowiczach, w kierunku Stołbc i Wyczółkach.
4/ Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – wnioskował o zakup tablicy informacyjnej wieś „Wyczółki”.
5/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – w związku z tym, że nie został zakwalifikowany nasz wniosek o dofinansowanie do budowy wodociągu zapytał, czy pracownicy nie wiedzieli przy składaniu wniosku, że wykonanie przyłączy nie należy zaliczać do kosztów kwalifikowanych.
6/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, co się stało z Gminną Spółką Wodna i kto jest obecnie odpowiedzialny za utrzymanie oraz konserwację urządzeń wodnych.
7/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – zwrócił uwagę na niszczenie dróg w trakcie wywozu drewna z lasu. Jako przykład podał drogę do Sokóla, która została zniszczona w trakcie wywozu drewna. Proponował, aby rozważyć ewentualność ustawienia znaków zakazu jeżdżenia ciężkim sprzętem w okresie roztopów wiosennych.
Następnie zwrócił uwagę, że w trakcie wycinki drzew przez Nadleśnictwo pozostawiono gałęzie, po ściętych drzewach na drodze Sokóle-Sycze, co spowodowało, że droga jest nieprzejezdna.
8/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – wnioskował o uporządkowanie wysypisk śmieci. Następnie wrócił uwagę, że w informacji Wójta o realizacji uchwał, została wymieniona droga Zalesie – Nurzec-Stacja, że odbył się przetarg na wykonawstwo tej drogi a nic nie mówi się o drodze w Wólce Nurzeckiej.
9/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy odbył się drugi przetarg na wycięcie drzew w Nurcu-Stacji, jeśli tak to kto je kupił i za jaką cenę.
10/ Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – zapytał, czy przy okazji budowy drogi Klukowicze – Zubacze zostanie naprawiona droga w Wyczółkach, gdyż jest ona trudno przejezdna.
11/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy urząd gminy interweniuje w powiecie odnośnie budowy i utrzymania dróg powiatowych. Nadmienił, iż na terenie innych gmin drogi powiatowe są utrzymywane w dość dobrym stanie, natomiast w naszej gminie drogi te są całkowicie zaniedbane. Ponadto dofinansowujemy chociaż skromne środki do budowy dróg powiatowych a ich wykonanie jest bardzo złe. Jako przykład podał drogę Tymianka – Wólka Nurzecka, zakręt w Nurcu Wsi. Zadania te były wykonywane dwa lata temu i pomimo napraw są one powybijane.
12/ Pani Alfreda Siedlecka – Sołtys Kolonii Klukowicze – wnioskowała o modernizację drogi Klukowicze – Kol. Klukowicze. Wnioskowana droga jest o nawierzchni żwirowanej i każdy przejazd samochodu powoduje zakurzenie, ponadto jest ona zbyt wąska przy wymijaniu ze sprzętem rolniczym.
13/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – zapytał, czy będzie kontynuowana naprawa drogi powiatowej Nurzec-Stacja – Klukowicze. Nadmienił iż wykonano naprawę tej drogi na odcinku Nurzec-Stacja – Augustynka, a na dalszym odcinku są ubytki i nic nie jest wykonywane.
14/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – wnioskował o naprawienie nawierzchni drogi na ul. Żerczyckiej przy skrzyżowaniu z ul. Szkolną. Nadmienił, iż rok rocznie nawierzchnia tej drogi jest naprawiana i w dalszym ciągu jest zadolenie, co zagraża bezpieczeństwu.
15/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – wnioskowała o naprawienie drogi w Augustynce, która była naprawiana w roku ubiegłym, obecnie wymaga ona znowu naprawienia.
16/ Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – wnioskował o naprawienie drogi powiatowej Klukowicze – Wyczółki.
17/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał. czy my jako gmina mamy wpływ na wykonanie prac na drogach powiatowych, do których dofinansowujemy
Do punktu 5-go
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2005 r. oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
/Sprawozdanie w załączeniu/ Zał. Nr 3.
/Uchwała RIO w spr. opinii do sprawozdania w załączeniu/ Zał. Nr 4
Opinię Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Nurzec-Stacja w sprawie wykonania budżetu gminy i zadań rzeczowych za 2005 rok oraz wniosek o udzielenie absolutorium przedstawił Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 5.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że w roku ubiegłym była przyznana dotacja w kwocie 40 tys. zł do budowy drogi Augustynka – Nurczyk. Zadanie te nie zostało przyjęte do realizacji, z uwagi na brak środków finansowych. Obecnie wiemy, że było 75.900 zł wolnych środków. W związku z tym zapytał, czy nie celowo ukryto te środki, aby nie realizować tego zadania, a pokryć deficyt budżetowy.
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że wykorzystanie wolnych środków w 2005 r. było możliwe i nie możliwe. Nadmieniła, że zawsze powstają wolne środki, ponieważ niektóre środki dotyczące roku 2005, wpływają w miesiącu styczniu. Jako przykład podała udziały w podatku dochodowym, które wpłynęły w miesiącu styczniu w kwocie około 50 tys. zł. Faktycznie na koniec roku na rachunku bankowym nie było tych środków, dlatego nie można było ich wydatkować. Na koniec 2005 r. na rachunku bankowym było 20 tys. zł.
3/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż przy realizacji inwestycji w zakresie budowy kanalizacji, było zadanie wykonane a rachunek był opłacany po 60 czy 90 dniach. W tej sytuacji również można było przewidzieć, że środki te wpłyną w miesiącu styczniu i można było przewidzieć je w dochodach, przeznaczając na realizację budowy drogi Augustynka – Nurczyk.
4/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, że wolne środki na koniec roku to różnica pomiędzy dochodami i przychodami a wydatkami i rozchodami. Najczęściej powstają one z nieprzewidzianych dochodów, które wpływają w miesiącu styczniu, a zgodnie z zasadami rachunkowości zarachowywane są do dochodów ubiegłego roku.
5/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż wolne środki powstawały każdego roku lecz nie w tak znaczącej wysokości jak w 2005 r.
6/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że w poprzednich latach wolnych środków było jeszcze więcej np. w 2004 r. wolne środki stanowiły kwotę 137.538 zł. Przy projektowaniu budżetu przewidywaliśmy, że wolne środki będą w podobnej wysokości, jednak na koniec roku okazało się, że jest ich znacznie mniej bo tylko 77.650 zł.
W związku z brakiem głosów w dyskusji Przewodniczący obrad, poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2005 r.
W wyniku jawnego głosowania sprawozdanie z wykonania budżetu zostało przyjęte 12 glosami za, 3 głosami wstrzymującymi w obecności 15 radnych.
Uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Gminy Nurzec-Stacja wniosku o udzielenie Wójtowi absolutorium za 2005 r. przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
/Uchwała w załączeniu/ Zał. Nr 6.
Projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski poddał pod glosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
W wyniku jawnego głosowania 11 głosami za, 1 przeciwnym i 3 glosami wstrzymującymi uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy została podjęta.
/Uchwała Nr XXIV/140/06 w załączeniu/ Zał. Nr 7.
Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – podziękowała, za udzielenie absolutorium.
Do punktu 6-go
Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Nurzec-Stacja za 2005 r. przedstawiła Pani Bożena Szyszko – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
/Sprawozdanie w załączeniu/ Zał. Nr 8.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie sprawozdania z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych za 2005 r. przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia komisji w załączeniu/ Zał. Nr 9.
Uwag do sprawozdania z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych za 2005 r. nie wniesiono.
W wyniku jawnego głosowania sprawozdanie z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych za 2005 r. przyjęto jednogłośnie 15 głosami.
Do punktu 7-go
Sprawozdanie z dokonanych umorzeń należności budżetowych oraz przyznanych ulg w trybie uchwały Nr X/69/04 Rady Gminy Nurzec Stacja z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego upoważnionych przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
/Sprawozdanie w załączeniu/ Zał. Nr 10.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do Sprawozdania z dokonanych umorzeń należności budżetowych oraz przyznanych ulg w trybie uchwały Nr X/69/04 Rady Gminy Nurzec Stacja z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego upoważnionych przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 11
Uwagi do omawianego sprawozdania nie zostały zgłoszone.
W wyniku jawnego glosowania Rada jednogłośnie 15 glosami przyjęła przedstawione sprawozdanie.
Do punktu 8-go
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Nurzec-Stacja omówił Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy. Nadmienił, iż regulamin był szczegółowo rozpatrzony na posiedzeniach komisji Rady Gminy. Odnośnie taryf opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków poinformował, że ustalane są one rok rocznie w oparciu o kalkulację odrębną uchwałą. Kończąc poinformował, że jest jedno podanie o wyrażenie zgody na przyłączenie do wodociągu i jedno na przyłączenie do kanalizacji, w sytuacji gdy nie zostanie uchwalony regulamin nie można będzie załatwić tych wniosków.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 12
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż w regulaminie nie ma zapisu odnośnie zasad przyjmowania ścieków dowożonych. Nie są określone godziny pzyjęć ścieków dowożonych do oczyszczalni. Następnie zwrócił uwagę, że nie zostało określone postępowania w zakresie usuwania awarii jeżeli przyłącze nie zostało przekazane zakładowi. Kto ma usunąć awarię takiego przyłączenia. Czy zakład usunie awarię na koszt użytkownika.
2/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że w regulaminie można uwzględnić uwagę dotyczącą określenia godzin przyjmowania ścieków dowożonych. Natomiast odnośnie usuwania awarii w sytuacji, gdy przyłącze nie zostało przekazane zakładowi usług poinformował, iż jeśli awaria będzie na odcinku do granicy posesji to zakład będzie musiał usunąć awarię na swój koszt. Natomiast na posesji powinien usunąć awarię użytkownik, gdyż pracownik przedsiębiorstwa nie ma prawa wejść na tę posesje.
3/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jaki odcinek przyłącza został przekazany przez gminę, jako inwestora, do eksploatacji dla przedsiębiorstwa obsługującego kanalizację.
4/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że gmina przekazała do eksploatacji odcinek przyłącza od strony domu do granicy posesji, które zostało wybudowane na podstawie umowy zawartej z Wójtem Gminy.
5/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał w jakim terminie, w jakim terminie przedsiębiorstwo obsługujące wodociągi i kanalizacje ma usunąć awarię licząc od czasu zgłoszenia. Nadmienił, iż sprawa ta nie została określona w regulaminie. W regulaminie szeroko określono obowiązki użytkowników, a nie zostały określone obowiązki firmy obsługującej. Uważa, że termin usuwania awarii powinien być zapisany w regulaminie, gdyż regulamin jest przepisem, określającym obowiązki również firmy obsługującej, a nie tylko obowiązki użytkowników.
6/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – stwierdził, iż regulamin nie musi określać terminu usuwania awarii. Sprawa ta zostanie uregulowana w umowie zawieranej przez przedsiębiorstwo prowadzące obsługę wodociągu i kanalizacji z użytkownikami. Nadmienił, iż dotychczasowe regulaminy były bardzo zróżnicowane, dlatego musiał interweniować w tej sprawie minister. Obecny regulamin został przygotowany zgodnie z sugestiami Ministra.
7/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że umowę użytkownicy muszą podpisać na warunkach określonych przez firmę, gdyż indywidualnie firma nie uwzględni wnoszonych uwag. Biorąc powyższe pod uwagę wyraził opinię, że w regulaminie powinny być zapisane obowiązki firmy prowadzącej obsługę wodociągów i kanalizacji, a w szczególności powinno być określone w jakim terminie powinna być usunięta awaria.
8/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, iż zgodnie z ustaleniami Ministra sprawa ta uregulowana jest w umowie z użytkownikami.
9/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował, aby oczyszczalnia ścieków przyjmowała ścieki dowożone w godzinach popołudniowych.
10/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że przyjęcie ścieków w naszej oczyszczalni uzależnione jest również od ilości ścieków dopływowych. Przy obecnej ilości ścieków dopływowych, niemożliwe jest przyjęcie większej ilości ścieków dowożonych. Nadmienił, iż oczyszczalnia może przyjąć tylko 10% ścieków dowożonych w stosunku do ścieków dopływowych. Biorąc powyższe pod uwagę, nie możemy tej sprawy uregulować w regulaminie, lecz musi nad tym czuwać konserwator.
11/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poinformował, iż konserwator nie zawsze przyjmuje ścieki dowożone i jeśli nie przyjmuje ścieków kilka dni to wówczas jest problem z ich odbiorem.
12/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – sprawa ta może być uregulowana jeśli wszyscy podłączeni zostaną do kanalizacji. Ponadto konserwator skarży się na jakość przywożonych ścieków. Często wozy asenizacyjne nie są dostosowane do odbioru ścieków i ścieki przywożone są z gruzem i innymi zanieczyszczeniami, co utrudnia ich przyjęcie.
13/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że firmy, które podpiszą umowy na wywożenie nieczystości nie będą uzgadniały z konserwatorem terminy odbioru. Wówczas może być taka sytuacja, że nie będzie możliwości przekazania do oczyszczalni ścieków. Uważa, że dla rozwiązania tego problemu muszą być określone godziny przyjęć.
14/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że firma prowadząca eksploatacją kanalizacji nie podpisała umów z mieszkańcami, którzy podłączyli się do kanalizacji. Mieszkańcy wnoszą opłaty, jednak w obecnej sytuacji mogą odmówić wnoszenia opłat za ścieki.
15/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że są podpisane umowy na dostawę wody i na podstawie tych umów firma obciąża, za dostawę ścieków dopływowych.
16/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – uważa, że pomimo podpisanych umów na zaopatrzenie w wodę, powinny być zawarte umowy na odbiór ścieków od mieszkańców, którzy podłączyli się do kanalizacji.
17/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – zapytała, czy na oczyszczalni nie został wybudowany zbiornik do przetrzymywania ścieków dowożonych.
18/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zwrócił uwagę, że istnieje potrzeba uchwalenia późniejszych godzin przyjęć ścieków, z uwagi na konieczność odbioru ich od mieszkańców. Dotychczas jeśli nie przyjmowała oczyszczalnia ścieków to wywożone były one na wysypisko śmieci. Obecnie jeśli zostanie uchwalony regulamin to ścieki nie będą mogły być wywożone na wysypisko śmieci i co wówczas będzie miał zrobić firma dowożąca ścieki, ze ściekami odebranymi od mieszkańców.
19/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił uwagę, że oczyszczalnia nie może przyjąć wszystkich ścieków dowożonych z uwagi na właściwe jej funkcjonowanie. Przy obecnej ilości ścieków dopływowych jeżeli zwiększymy ilość przyjmowanych ścieków dowożonych możemy doprowadzić do zniszczenia bakterii a tym samym oczyszczalni.
20/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zwrócił uwagę, na problemy firm odbierających ścieki od mieszkańców. W sytuacji, gdy firma nie ma możliwości zrzutu ścieków do oczyszczalni to w jaki sposób ma je odbierać od mieszkańców.
21/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, iż konserwator ma telefon i można z nim uzgodnić możliwy termin przyjęcia dowożonych ścieków.
22/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił uwagę, że konserwator nie zawsze reaguje na zgłaszane problemy w zaopatrzeniu w wodę. Jako przykład podał awarię w Nurcu-Stacji przy posesji Pani Jachimczuk, zgłaszał do Pana konserwatora i przez dwa tygodnie awaria nie była usunięta. Dopiero po interwencji w Urzędzie Gminy awaria została usunięta. Uważa, że celowym jest określenie w regulaminie terminu na usunięcie awarii.
23/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – proponował, aby w regulaminie określić ilość przyjmowanych ścieków.
24/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – zwróciła uwagę, że z uwagi na małą ilość ścieków dopływowych nie można określić ilości ścieków dowożonych.
25/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zabierając głos w dyskusji, zwrócił uwagę, że rada musi wypracować działania zmierzające do wymuszenia od mieszkańców przyłączenie się do kanalizacji.
26/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił się z zapytaniem do Pani Adeli Haliny Wrona o poinformowanie jakie są możliwości zmuszenia mieszkańców do podłączenia się do kanalizacji.
27/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – poinformowała, że zbiorniki bezodpływowe powinny spełniać pewne warunki, między innymi powinny być szczelne. Gmina może zgłosić do nadzoru budowlanego wniosek o sprawdzenie szczelności szamba i u większości mieszkańców zbiorniki te spełnia wymogów. Ponadto można zażądać okazania rachunków za wywóz nieczystości.
28/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, przyczyny nieterminowego usunięcia awarii na posesji Pani Jachimczuk. Nadmieni l, iż na terenie Nurca Stacji jest wiele przyłączy wykonanych bez dokumentacji, linia jest prowadzona ogródkami od sąsiadów, takich przyłączy gospodarstwo nie bierze pod uwagę przy eksploatacji wodociągu i dlatego było opóźnienie w załatwieniu tej awarii.
29/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady gminy – stwierdził, iż radnemu Wudarskiemu nie chodziło o przedstawioną informację, lecz o to, że łączność z konserwatorem nie jest taka jak powinna być. Następnie zwrócił się z zapytaniem do Pana Jaszczuka, czy ma problemy z odbiorem ściek ów w oczyszczalni.
30/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poinformował, że są problemy z odbiorem ścieków w oczyszczalni, gdyż przyjmowane jest 2-3 beczkowozy dziennie i dalej ścieki nie są przyjmowane.
31/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy =- stwierdził, iż jedynym wyjściem jest zmuszenie mieszkańców do podłączenia się do kanalizacji.
32/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nie może być takiej sytuacji, że do oczyszczalni przyjmowane są ścieki w tak małych ilościach. Uważa, że oczyszczalnia powinna przyjmować jak najwięcej ścieków. Musimy poczynić starania aby oczyszczalnia miała większą przepustowość. Wnioskował o podłączenie jego posesji do oczyszczalni.
33/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż przepustowość oczyszczalni jest wystarczająca, jednak problemem jest zbyt mała ilość ścieków dopływowych i to uniemożliwia przyjęcie większej ilości ścieków dowożonych.
34/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – wnioskował, aby w regulaminie określić ile ścieków dowożonych może przyjąć oczyszczalnia.
35/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż nie może być takiej sytuacji, że oczyszczalnia nie będzie przyjmowała wszystkich ścieków dowożonych. Uważa, że mamy swoją oczyszczalnię, a może dojść do takiej sytuacji, że ścieki trzeba będzie wozić do Siemiatycz, bo nasza oczyszczalnia nie może przyjąć.
36/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż aby oczyszczalnia mogła właściwie funkcjonować to należy szukać różnych rozwiązań, aby zmusić mieszkańców do podłączenia się do kanalizacji.
37/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż w regulaminie powinno być określone ile ścieków dziennie może przyjąć oczyszczalnia. Skoro nie ma możliwości określenia większej ilości to powinna być określona minimalna ilość. Ułatwi to pracę dostawcom ścieków.
38/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż powstała pewna nieścisłość w podanej ilości ścieków dopływowych. Na podstawie ustaleń w oczyszczalni, wiadomym jest, że występują dzienne dopływy ścieków w ilości 40 m3, , jednak w niektórych dniach są 10 m3 i mniej, dlatego trudno jest ustalić nawet minimalną ilość ścieków dowożonych, która może być przyjęta do oczyszczalni. Zaproponował, aby przedsiębiorstwa wykonujące usługi w zakresie wywozu nieczystości płynnych zawarły umowy z przedsiębiorstwem prowadzącym obsługę oczyszczalni i w umowie określili ilość ścieków dowożonych, która może być przyjęta do oczyszczalni. Następnie zwrócił uwagę, na termin usuwania awarii i napraw, uważa, że sprawa ta również powinna być uregulowana w umowie pomiędzy użytkownikiem a przedsiębiorstwem prowadzącym eksploatację wodociągu. Nadmienił, iż w niektórych regulaminach pojawiły się zapisy odnośnie terminów usuwania awarii jak i godziny pracy oczyszczalni.
Na wniosek radnych Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski zamknął dyskusję.
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski.
W wyniku jawnego glosowania 9 glosami za, 3 glosami przeciw i 3 glosami wstrzymującymi w obecności 15 radnych uchwała w sprawie zatwierdzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Nurzec-Stacja została podjęta.
/Uchwała Nr XXIV/141/06 w załączeniu/ Zał. Nr 13
Do punktu 9-go
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 14.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – wnioskował o wycofanie z projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości działki Nr 41/5 o pow. 5,87 ha położonej w obrębie geodezyjnym Żerczyce. Wniosek swój, który był również analizowany na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej uzasadniał tym, że o przeznaczeniu tej nieruchomości do sprzedaży była już podjęta uchwała. Ponadto jeżeli nieruchomość ta zostanie sprzedana nie będziemy mieli możliwości jej odzyskania, jeśli nie zostanie wybudowana pieczarkarnia. Z powyższych względów należy wycofać sprzedaż tej nieruchomości a oddać ją w wieczyste użytkowanie.
W wyniku jawnego głosowania 14 głosami za i 1 głosem wstrzymującym ustalono, że nie należy wyrażać zgody na sprzedaż nieruchomości Nr 41/5 położonej w obrębie geodezyjnym w Żerczycach.
2/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – wnioskował, aby nie przeznaczać do sprzedaży działki Nr 338/1 o pow. 0,6508 ha położonej w obrębie geodezyjnym w Stołbcach. Wniosek swój uzasadniał tym, że tak jak wynika z wyjaśnień osoby zainteresowanej nabyciem tej nieruchomości w miejscowości Stołbce nie będzie budowana pieczarkarnia, dlatego nie ma sensu sprzedaży tej nieruchomości.
3/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja - stwierdził, iż Komisja Problemowo Budżetowa rozpatrzyła projekt uchwały szczegółowo. Na podstawie wyjaśnień, po zapoznaniu się z usytuowaniem tej działki na mapie ustalono, że działka ta jest położona w środku gruntów prywatnych, które kupowane są przez wnioskodawców. Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, że jest to działka rolna o powierzchni poniżej 1 ha., jest sens sprzedaży tej nieruchomości
4/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż ma wątpliwości, co do powstania pieczarkarni na terenie naszej gminy. Wcześniej była mowa, że pieczarkarnia powstanie w miejscowości Stołbce, obecnie już mówi się, że na terenie wsi Stołbce nie ma dróg dojazdowych, dlatego nie będzie tam budowana pieczarkarnia tylko w Żerczycach.
5/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż nie możemy rozważać czy powstanie działalność taka czy inna. Powinniśmy brać pod uwagę, czy potrzebna jest nam ta nieruchomości czy nie. W sytuacji, gdy uznamy, że jest nam ona zbędna to powinniśmy sprzedać.
6/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – stwierdziła, iż skoro jest mała powierzchnia działki i położona jest ona w środku gruntów prywatnych to należy przeznaczyć ją do sprzedaży.
7/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – uważa, że nie powinniśmy stwarzać problemu z przeznaczeniem tej nieruchomości do sprzedaży. Zgodnie z przepisami nieruchomość ta będzie sprzedawana w trybie przetargu i jeśli jest osoba zainteresowana nabyciem tej nieruchomości niech kupuje.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego glosowania jednogłośnie 15 głosami za uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja została podjęta.
/Uchwała Nr XXIV/142/06 w załączeniu/ Zał. Nr 15.
Do punktu 10-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia miesięcznych stawek ciepła za ogrzewanie 1 m2 lokalu w budynkach pozostających w gestii Gminy Nurzec-Stacja omówiła Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy. Nadmieniła, że stawka za ogrzewanie 1 m2 powierzchni w budynkach Ośrodka Zdrowia i Apteki, uległa zmianie w stosunku do proponowanej w pierwotnym projekcie uchwały, z uwagi wzrastające koszty ogrzewania.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie ustalenia miesięcznych stawek ciepła za ogrzewanie 1 m2 lokalu w budynkach pozostających w gestii Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 16.
D y s k u s j a:
1/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że wniosek Komisji nie może być przyjęty, gdyż zgodnie z ustawą nie może być zapisu w uchwale, iż jest to stawka zaliczkowa. W umowie może być zapis, o przyjętej stawce przez Radę Gminy i kolejny ustęp, mógłby mówić o tym, że całościowe rozliczenie nastąpi po zakończeniu sezonu grzewczego po przeprowadzeniu kalkulacji.
2/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy w uchwale możemy wprowadzić zapis, zobowiązujący Wójta do zapisania w umowie, że całościowe rozliczenie nastąpi po zakończeniu sezonu grzewczego, po przeprowadzeniu kalkulacji.
3/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – wyjaśniła, że nie może wprowadzić tego zapisu w uchwale. W umowie możemy powołać się na stawkę określoną w uchwale i w kolejnym ustępie możemy zapisać, że całościowe rozliczenie nastąpi po zakończeniu sezonu grzewczego, po przeprowadzeniu kalkulacji.
4/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił się do Pani Wójt, aby anektowała umowę i zawarła zapis, że całkowite rozliczenie nastąpi po zakończeniu sezonu grzewczego i po przeprowadzeniu stosownej kalkulacji.
5/ Pan Anatoliusz Strapczuk – Sołtys Sołectwa Tymianka – zapytał, czy do ustalenia kosztów ogrzewania w szkole w Siemichoczach brano pod uwagę sam budynek szkoły, czy również budynek mieszkalny. Uważa, że jest dość duży koszt ogrzewania 1 m2.
6/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – poinformowała, że do kalkulacji była brana powierzchnia całkowita tj. szkoły i budynku mieszkalnego.
7/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż na podstawowe przedstawionej kalkulacji jest bardzo wysoki koszt ogrzewania budynku Ośrodka Zdrowia.
8/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja - poinformował, że Komisja Problemowo Budżetowa szczegółowo przeanalizowała koszty ogrzewania. W trakcie analizy ustalone, że z każdego tankowania jest komisyjny protokół i w tym zakresie nie ma żadnych niedociągnięć. Wykazane koszty są kosztami faktycznymi.
Projekt uchwały w sprawie miesięcznych stawek ciepła za ogrzewanie 1 m2 lokalu w budynkach pozostających w gestii Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie miesięcznych stawek ciepła za ogrzewanie 1 m2 lokalu w budynkach pozostających w gestii Gminy Nurzec-Stacja została podjęta 14 głosami za i 1 głosem wstrzymującym.
/Uchwała Nr XXIV/143/06 w załączeniu/ Zał. Nr 17.
Do punktu 11-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec-Stacja mgr Raisie Pachwicewicz – omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż Wójt miała określone najniższe stawki wynagrodzenia, dlatego zachodzi potrzeba dostosowania wynagrodzenia do stawek określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec-Stacja mgr Raisie Pachwicewicz przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 18
Uwag do projektu uchwały, jak i do opinii komisji nie wniesiono.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec-Stacja mgr Raisie Pachwicewicz przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego głosowania uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec-Stacja mgr Raisie Pachwicewicz została podjęta 11 głosami za, 2 głosami wstrzymującymi w obecności 13 radnych.
/Uchwała Nr XXIV/144/06 w załączeniu/ Zał. Nr 19.
Do punktu 12-go
Przystępując do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2006 r. Pani Adela Halina Wrona – Radna Nurzec-Stacja zgłosiła wniosek formalny, aby udzielić upoważnienia Wójtowi Gminy do dokonywania zmian w budżecie gminy w ramach działu. Wniosek swój uzasadniała tym, że trudno jest na każdej sesji wprowadzać zmiany do budżetu gminy, które są zmianami oczywistymi a utrudniają realizację zadań.
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r. omówiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2006 r. przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 20.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy w przyszłości możemy otrzymać dofinansowanie do zakupu agregatu do hydroforni w Tymiance oraz jaki jest koszt zakupu nowego agregatu ?
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że koszt zakupu agregatu do hydroforni w Nurcu-Stacji przewidziany jest w kwocie 40-50 tys. zł, gmina ma dofinansować 15 tys. zł, pozostałe koszty pokryje Urząd Wojewódzki Wydział Zarządzania Kryzysowego. Nadmieniła, że Wydział Zarządzania Kryzysowego zaproponował nam zakup agregatu pozyskanego z Jednostek Wojskowych, za kwotę 8-10 tys. zł. W związku z tym, że mamy więcej hydroforni wyraziliśmy chęć zakupu z przeznaczeniem do hydroforni w Tymiance.
3/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zaproponował, aby wstrzymać się z zakupem agregatu prądotwórczego do hydroforni w Tymiance, być może w przyszłości dostaniemy agregat przy dofinansowaniu. Biorąc pod uwagę, że do hydroforni w Tymiance potrzebny jest mniejszy agregat prądotwórczy aniżeli do hydroforni w Nurcu-Stacji to jego koszt będzie niższy. Proponował, aby środki przewidziane na zakup agregatu przeznaczyć na remonty dróg, gdyż drogi nasze wymagają remontu a nie mamy zabezpieczonych środków finansowych na ten cel.
4/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, iż nie mamy informacji, czy w przyszłym roku Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie dofinansowywało do zakupu agregatów prądotwórczych.
5/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż remonty dróg nie przynoszą pożądanych efektów, dlatego nie celowym jest przeznaczanie tych środków na remonty dróg. Jako przykład podał remont drogi Siemichocze – Werpol, która pomimo remontu została zniszczona. Z uwagi na częste przerwy w dostawie energii, zachodzi pilna potrzeba zakupu agregatu do hydroforni w Tymiance. Nadmienił, iż do hydroforni tej przyłączonych jest cztery miejscowości i przerwy w dostawie wody są uciążliwe dla mieszkańców.
6/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż niektóre zadania przyjmowane są do realizacji zaraz po zgłoszeniu wniosku. Na realizację innych wniosków mówimy, że nie ma środków finansowych pomimo, że zostały one ujęte w Planie rozwoju lokalnego. W wspomnianym planie przewidziane są do realizacji zadania na 2007 r., a nie myślimy nawet o opracowaniu dokumentacji na realizację tych zadań. Podkreślił, iż takie postępowanie budzi niezadowolenie społeczne.
7/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – przypomniał, iż przy uchwalaniu budżetu gminy wnioskował, aby wygospodarować środki finansowe na opracowanie dokumentacji na realizację zadań inwestycyjnych. Wniosek nie został przyjęty, gdyż uznano, aby pozostawić ten problem następnej radzie.
8/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – stwierdził, iż do hydroforni w Nurcu-Stacji zakupywany jest agregat z dofinansowanie 15 tys. zł, a na zakup agregatu do Tymianki potrzeba 10 tys. zł i są uwagi co do celowości zakupu. Wnioskował o przyjęcie do realizacji zadania w zakresie zakupu agregatu prądotwórczego do hydroforni w Tymiance.
9/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, iż skoro mówimy o braku funduszy na remont dróg, to dlatego jest jego propozycja odstąpienie od zakupu agregatu prądotwórczego do hydroforni w Tymiance.
10/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż na terenie Nurca Stacji realizowane są zadania i nikt nie wnosi uwag co do celowości ich realizacji. Natomiast niepokojącym jest fakt, że jeśli są przeznaczane środki finansowe na realizację zadań w terenie to mówimy o braku potrzeby realizacji tych zadań.
11/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż w Nurcu-Stacji oprócz kanalizacji i budowy ul. Piaskowej nic nie zostało wykonane. Na terenie Nurca-Stacji jest również wiele innych zadań do realizacji.
12/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż mieszkańcy innych miejscowości również by chcieli mieć możliwość podłączenia się do kanalizacji.
13/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy proponowany do zakupu agregat jest sprawny i czy celowy jest jego zakup skoro są w sprzedaży nowe agregaty prądotwórcze.
14/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż przed zakupem zostanie sprawdzony stan techniczny i jeśli będzie on sprawny to nie powodu dla którego mamy odstąpić od jego zakupu.
15/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż w Szepietowie są w sprzedaży nowe agregaty prądotwórcze, dlatego jaki sens jest kupować stary agregat. Kupując nowy agregat będziemy mieli gwarancję, dlatego uważa, że powinniśmy zakupić nowy agregat.
16/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zwrócił się z zapytaniem do Sekretarza, czy konsultowano się z kimś odnośnie zakupu tego agregatu.
17/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zgłaszaliśmy potrzebę zakupu agregatów prądotwórczych do wszystkich hydroforni. Przyznano nam dofinansowanie do zakupu agregatu tylko do hydroforni w Nurcu-Stacji. W ostatnim okresie powiadomiono nas, że jest możliwość zakupu agregatu, dlatego wyraziliśmy chęć zakupu.
18/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż być może jest to duży agregat, na który trzeba budować dodatkowo budynek aby go ustawić.
19/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zgodnie z zapewnieniami nie jest to duży agregat.
20/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – wnioskował o odstąpienie od zakupu agregatu do hydroforni w Tymiance, a środki te przeznaczyć na remont dróg w rejonie Tymianki i Klukowicz.
21/ Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż w rejonie Tymianki i Klukowicz nie ma dróg, które należy remontować. Drogi na tym terenie należy budować.
22/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż Radni z terenu Tymianki i Klukowicz wnioskują o zakup agregatu. Uważa, że nie powinny być ustalana zadania do realizacji na danym terenie w brew woli radnych.
23/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż agregaty pozyskane z byłych Jednostek Wojskowych są w dobrym stanie i nie ma przeciwwskazań do zakupu tego agregatu.
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r. przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego głosowania 10 głosami za, 3 głosami wstrzymującymi, w obecności 13 radnych, uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r. została podjęta.
/Uchwała Nr XXIV/145/06 w załączeniu/ Zał. Nr 21.
Następnie Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski zaproponował przystąpienie do rozpatrzenia wniosku Radnej Adeli Haliny Wrona w sprawie udzielenia upoważnienia Wójtowi gminy do dokonywania przeniesień. Poprosił Panią Skarbnik o wyjaśnienie jakiego upoważnienia dotyczy.
D y s k u s j a:
1/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że zgodnie z uchwała budżetową Wójt nie ma upoważnienia do przeniesień w obrębie działu. Nadmieniła, że ustawa daje możliwość dla Rady do udzielenia upoważnienia dla Wójta do dokonywania przeniesień w obrębie działu.
2/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – poprosił o wyjaśnienie, czy na dzisiejszej sesji będzie podejmowana uchwała o upoważnieniu Wójta do dokonywania zmian w ramach działu.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – wyjaśnił, iż na dzisiejszej sesji będzie przyjmowany tylko wniosek formalny, a uchwała będzie podejmowana na następnej sesji.
4/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że uchwała została już podjęta bez zapisu o upoważnieniu Wójta do dokonywania zmian. Nadmieniła, że po przegłosowaniu wniosku jest możliwość wprowadzenia zapisu o upoważnieniu do następnego projektu uchwały.
5/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, iż zgodnie z regulaminem projekty uchwał rozpatrywane na sesji wymagają opinii komisji. Biorąc pod uwagę, że uchwała dotyczy budżetu, przed jej podjęciem musi być opinia komisji Następnie poinformował, iż nie były przekazywane sukcesywnie Radnym Zarządzenia Wójta dotyczące dokonanych zmian w budżecie, dlatego nie zostało udzielone upoważnienie do dokonywania zmian w budżecie gminy przez Wójta w ramach działu.
6/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że wprowadzane Zarządzeniem Wójta zmiany do budżetu gminy były terminowo przekazywane do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Staraliśmy się również sukcesywnie przekazywać do biura obsługi rady gminy.
Następnie Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod glosowanie wniosek formalny w sprawie upoważnienia Wójta do dokonywania zmian w budżecie gminy w ramach działu.
W wyniku jawnego glosowania za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, 6 radnych było przeciwnych, przy obecności 13 radnych. Wobec powyższego wniosek w sprawie upoważnienia Wójta do dokonywania zmian w poszczególnych działach został przyjęty. Będzie on wprowadzony do kolejnego projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.
Do punktu 13-go
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nurzec-Stacja omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 22.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż 1997 r. była podjęta uchwała w sprawie zasad utrzymania czystości w gminie i nie była ona prawidłowo realizowana. Obecnie podejmiemy nową uchwałę, która również nie będzie realizowana. Nadmienił, iż stanowisko swoje opiera na przykładzie, gdy zgłosił do Urzędu Gminy wywóz śmieci na teren byłej żwirowni, nie zostały wówczas wyciągnięte konsekwencje od osoby, która dokonała wywozu śmieci.
2/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż nie mamy zapewnionych warunków do realizacji tej uchwały. Następnie zapytał, czy ustawa przewiduje jakiś okres dostosowawczy?
3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach i zmianie niektórych innych ustaw w art. 10 jest zapis, że rada gminy w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy uchwalą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Nadmienił, iż zgodnie z zapisanymi terminami ogłoszenia ustawy i wejścia jej w życie rada powinna podjąć uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy w terminie do 13 stycznia 2006 r.
4/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – zapytała, czy Komisja Problemowo Budżetowa skoro negatywnie opiniuje przedstawiony projekt uchwały ma swoje propozycje do projektu regulaminu. Podkreśliła, iż sprawa utrzymania porządku na terenie gminy jest bardzo ważnym zadaniem i powinien być przyjęty regulamin określający kierunki działania w tym zakresie. Nadmieniła, że bardzo dobre rozwiązania w zakresie utrzymania czystości zostały przyjęte w gminie Drohiczyn. Na terenie tej gminy zostały ustawione kosze, które są odbierane przez przedsiębiorstwo komunalne. Zaproponowała, aby rozważyć możliwości rozwiązania tego problemu wzorując się na Gminie Drohiczyn.
5/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż popiera przedstawione rozwiązania w Gminie Drohiczyn, jednak w Gminie tej jest powołane Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które realizuje te zadanie.
6/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, iż do realizacji zadań w zakresie utrzymania czystości na terenie gminy nie musi być powoływane Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Równie dobrze może te zadanie realizować osoba prywatna, która zarejestruje działalność i będzie świadczyła usługi w tym zakresie.
7/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja - poinformował, iż Komisja Problemowo Budżetowa opiniując negatywnie projekt uchwały brała pod uwagę, brak warunków do jej realizacji. Obecne wysypisko śmieci nie spełnia warunków, do realizacji uchwały. Następnie poinformował, o rozwiązaniu problemu utrzymania czystości w Gminie Białowieża. W gminie tej mieszkańcy wystawiają śmieci w workach, które są odbierane w ustalonym terminie i wywożone są na składowisko śmieci, gdzie są zatrudnione osoby, które zajmują się ich segregacją. Uważa, że Komisja nie musi ustalać rozwiązań tego problemu na terenie naszej gminy. Problemem tym powinien zająć się Wójt ze swoimi pracownikami i przedstawić radzie propozycje rozwiązania.
8/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż ustalenia określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy nie jest do nie przyjęcia. Uważa, że przystępując do realizacji zadania w zakresie utrzymania czystości na terenie gminy musimy zacząć od uchwalenia regulaminu, a następnie sukcesywnie tworzyć warunki w miarę posiadanych możliwości finansowych.
9/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poinformował, iż zasięgnął opinii mieszkańców do projektu regulaminu. Mieszkańcy nie wyrażają zgody na realizację zadań określonych w regulaminie. Przystępując do przyjęcia regulaminu musimy zabezpieczyć wysypisko śmieci. Ponadto należy dotrzeć do mieszkańców i omówić z nimi realizację zadań wynikających z regulaminu. Uważa, że w chwili obecnej regulamin nie powinien być przyjmowany.
10/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – poinformowała, że zgodnie z § 4 mieszkańcy mają zawrzeć umowy z podmiotem, który będzie realizował zadania w zakresie odbioru śmieci. W sytuacji gdy zostanie zawarta umowa, to ten podmiot będzie się martwił, gdzie te śmieci zostaną przekazane.
11/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż należy podjąć uchwałę w przedstawionej wersji, gdyż mieszkańcy zanieczyszczają środowisko. Pomimo, wyznaczonych miejsc na wysypiska śmieci, mieszkańcy wyrzucają śmieci w różnych miejscach.
12/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż regulamin został opracowany prawidłowo. Jednak do realizacji ustaleń w nim zawartych muszą być spełnione pewne warunki. Zwrócił uwagę, że zgodnie z regulaminem mieszkańcy mają zawrzeć umowę z osobą, która będzie dokonywała odbioru śmieci. Osoba ta będzie tzw. chwilowym posiadaczem śmieci. Biorąc pod uwagę, że nasze wysypisko nie spełnia wymogów to gdzie ten chwilowy posiadacz śmieci ma je składować. Uważa, że do realizacji tego zadania powinna być gospodarka komunalna, która odbierała i segregowała zebrane odpady.
13/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że z treści regulaminu wynika, że nakłada on na mieszkańców obowiązek segregacji odpadów. Zgodnie z ustawą za śmieci odpowiada wytwórca, a Gmina ma stworzyć warunki do ich składowania itp.
14/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, iż uchwała dotyczy również odpadów komunalnych.
15/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż odpady komunalne są to wszystkie odpady, jednak nikt nie wyrazi zgody na składowanie ich bez chociaż częściowej segregacji.
16/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, iż odpady komunalne posegregowane powinny być odbierane nieodpłatnie, natomiast za odpady nie segregowane powinna być odpłatność.
17/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że w § 7 regulaminu jest zapisane procentowe odzyskiwanie odpadów podlegający biodegradacji i odpadów innych. Zapis ten nie jest naszym wymysłem, lecz zapis ten został przeniesiony z ustawy, gdzie jest zapisane, że musimy dążyć do segregacji odpadów. Odpady te gmina musi utylizować. Nadmienił, iż za trzy lata musimy zrekultywować obecne wysypisko, zrekultywować musimy tak aby teren przywrócić w miarę możliwości do pierwotnego stanu. Na rekultywację musimy mieć środki pieniężne, które będą dość duże. Uważamy, że częściowo koszty te zostaną pokryte z opłat za odbiór odpadów.
18/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał jaka jest różnica poprzedniej uchwały w sprawie utrzymania czystości w gminie, przyjętej w 1997 r. a w obecnym regulaminie utrzymania czystości.
19/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że podstawową różnicą w tym projekcie uchwały jest zmiana określenia właściciela odpadów, obowiązek selektywnej zbiórki odpadów.
20/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że zajmując się sprawami gospodarki komunalnej w gminie odbiera odpady segregowane nie odpłatnie, na zgłoszenie osoby zainteresowanej przekazaniem tych odpadów. Nieodpłatnie udostępniane są również worki na te odpady. W ostatnim okresie odebrane były odpady ze wsi Zalesie na zgłoszenie Pani Sołtys, z miejscowości Żerczyce na głoszenie Pani Mantur. Nadmienił, iż nie zawsze mieszkańcy chcą segregować odpady. Jako przykład podał wrzucanie do pojemnika na śmieci w Nurcu Stacji, różnych odpadów tj. buty, metal itp.
21/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie - zaproponował, ustalić regulamin, który będzie obowiązywał, przez okres w którym będzie istniało dotychczasowe wysypisko. Ponadto należy szukać możliwości rozwiązania problemu składowania śmieci w poszczególnych miejscowościach. Proponował, aby w poszczególnych miejscowościach ustawić pojemniki, do których będą składowane odpady.
22/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż nie ma możliwości podjęcia uchwały, która będzie obowiązywała przez określony okres.
23/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poinformował, o trudnościach związanych z eksploatacją wysypiska. Istniejące wysypiska śmieci nie są ogrodzone i trudno je utrzymać, aby nie były roznoszone przez wiatr odpady. Ponadto na wysypisku nie są wydzielone składowiska do selektywnego składowania odpadów. Osoby wywożące śmieci często wyładowują je na drodze wjazdowej do wysypiska.
24/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że wysypisko śmieci od jesieni ubiegłego roku nie było spychane, dlatego jest istniejąca sytuacja na wysypisku.
25/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wnioskował o zamknięcie dyskusji nad projektem uchwały.
Wniosek o zamknięcie dyskusji w wyniku jawnego glosowania został przyjęty jednogłośnie 13 glosami.
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego glosowania 4 glosami za przyjęciem uchwały, 7 głosami przeciw, 2 głosami wstrzymującymi uchwała nie została podjęta.
Do punktu 14-go
Projekt uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi świadczone przez gminne jednostki organizacyjne lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi świadczone przez gminne jednostki organizacyjne lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 23.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał dlaczego zadaniem komisji proponowane stawki za odbiór odpadów komunalnych są nierealne do przyjęcia.
2/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja, Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej – poinformował, że Komisja rozpatrując projekt uchwały zasięgnęła informacji u Prezesa SKR, która obecnie świadczy usługi w tym zakresie. Ustalono, że obecna stawka wynosi 28 zł od pojemnika. Po przeanalizowaniu ustalono, że stawka jest realna do opłat dla Nurca-Stacji, natomiast do pozostałych miejscowości jest nierealna.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy była sprawdzona kalkulacja na podstawie, której stawka ta została ustalona.
4/ Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji – poinformował, iż komisja nie sprawdzała kalkulacji.
5/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, iż jeśli przyjmiemy stawki przewidziane w projekcie uchwały, wówczas zobliguje to usługodawcę do obniżenia stosowanej stawki.
6/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – poinformował, że Przedsiębiorstwo ASTWA odbiera odpady komunalne nie segregowane przy stawce 15 zł, to proponowana stawka 20 zł jest ustalona prawidłowo.
7/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poinformował, że przyjmując górną stawkę 20 zł/m3, będzie ona realna do przyjęcia przy odbiorze odpadów z miejscowości o zwartej zabudowie. Przy odbiorze odpadów z miejscowości o zabudowie kolonijnej stawka ta nie pokryje kosztów odbiorcy odpadów. Uważa również, że nierealna jest stawka 15 zł/m3 za odbiór i transport nieczystości ciekłych, ze zbiorników bezodpływowych. Biorąc pod uwagę, że nie została podjęta uchwała w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nurzec-Stacja uważa, ze nie ma racji bytu uchwała w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi świadczone przez gminne jednostki organizacyjne lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Wobec powyższego wnioskował o odrzucenie projektu uchwały.
8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż uchwały mają powiązanie, jednak podejmowane są w oparciu o odrębne przepisy. Zgodnie z przepisami każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek zawarcia umowy z przedsiębiorcą na odbiór odpadów, a przedsiębiorca nie może pobierać wyższej stawki aniżeli ustalona przez radę gminy.
9/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy proponowane stawki za odbiór odpadów, są stawkami łącznym z transportem.
10/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że jest to stawka jest za odbiór i transport w całości. Nadmienił, iż wytwórcę odpadów nie interesuje, co usługobiorca z tymi odpadami uczyni. Następnie zapoznał z uchwałami, podjętymi przez inne gminy takie jak Kleszczele, Hajnówka.
Wobec braku głosów w dyskusji Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi świadczone przez gminne jednostki organizacyjne lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego głosowania 5 głosów za przyjęciem uchwały, 6 głosów przeciwnych, 1 głos wstrzymujący, w obecności 12 radnych, uchwała w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi świadczone przez gminne jednostki organizacyjne lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych nie została podjęta.
Do punktu 15-go
Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – zapoznała z korespondencją z Panem Gierszoniem odnośnie przekazania na rzecz gminy części nieruchomości. Nadmieniła, że z pierwszego wniosku nie wynikało, iż chce przekazać część tej nieruchomości nieodpłatnie. Po sesji Rady Gminy, gdy nie została podjęta uchwała o nabyciu nieruchomości, Pan Gierszoń złożył wniosek o nieodpłatne przekazanie nieruchomości. Wnioskuje tylko o częściowe pokrycie kosztów podziału nieruchomości.
Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji Problemowo Budżetowej poinformował, że rozpatrując projekt uchwały o kupno nieruchomości, komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, w jakiej wysokości będziemy musieli zwrócić koszty podziału nieruchomości.
2/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – poinformowała, że całkowity koszt podziału wynosił 1098 zł.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy były ustalenia z Panem Gierszoniem odnośnie zwrotu kosztów podziału nieruchomości.
4/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zwrot kosztów będzie w 50%.
5/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy nie można było wynegocjować korzystniejszego rozwiązania dla gminy.
6/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – stwierdziła, iż skoro radni uważają, że pokrycie kosztów podziału w 50% jest zbyt wysokie, to możemy zaproponować 1/3 kosztów, gdyż było wydzielonych trzy działki.
7/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż gmina nie zlecała podziału, dlatego nie musi ponosić kosztów.
8/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż jeśli to jest grunt Pana Gierszonia to nie powinniśmy się zastanawiać nad pokryciem kosztów.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż była rozmowa Pana Gierszonia z Panią Wójt i zostało ustalone, że koszty będą pokryte w 50%. Uważa, że obecnie należy podtrzymywać te ustalenia.
10/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż decyzja Wójta odnośnie pokrycia kosztów podziału nieruchomości w 50% jest słuszna. Stanowisko swoje uzasadnia tym, że gdy dokonywano okazania nieruchomości w Moszczonie Pańskiej koszty były dzielone po 50% dla gminy i nadleśnictwa.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości na własność Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego glosowania 9 głosami za podjęciem uchwały i 3 głosami przeciw w obecności 12 radnych, uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości na własność Gminy Nurzec Stacja została podjęta.
Uchwała Nr XXIV/146/06 w załączeniu/ Zał. Nr 24.
Do punktu 16-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przysługiwania diety oraz zwrotu kosztów podróży służbowej przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy.
D y s k u s j a:
1/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał w jakiej wysokości, była ustalona dotychczasowa dieta dla przewodniczącego organu wykonawczego jednostek pomocniczych.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że dotychczas wypłacana była dieta na tych samych zasadach i wynosiła 22 zł.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przysługiwania diety oraz zwrotu kosztów podróży służbowej przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego glosowania rada jednogłośnie 12 głosami w obecności 12 radnych podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad przysługiwania diety oraz zwrotu kosztów podróży służbowej przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej.
/Uchwała Nr XXIV/147/06 w załączeniu. Zał. Nr 25.
Do punktu 17-go
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja omówiła Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy. Nadmieniła, iż w 2002 r. była podjęta uchwała Nr XXIV/154/02 na sprzedaż tej nieruchomości, a następnie Zarząd Gminy postanowił wstrzymać się z jej sprzedażą z uwagi na ewentualne wykorzystanie jej na potrzeby gminy. Następnie zapoznała z przepisami wynikającymi z art. 33 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który szczegółowo określa zasady wieczystego użytkowania.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy w sytuacji jeśli nabywca nieruchomości nie rozpocznie działalności w zakresie uprawy pieczarek, czy gmina może cofnąć wieczyste użytkowanie.
2/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste następuje w formie aktu notarialnego. W akcie notarialnym mamy prawo zapisać, ustalenia odnośnie terminu rozpoczęcia i zakończenia ponoszenia nakładów na tym gruncie, w tym przypadku będzie to budowa pieczarkarni. Po upływie tego terminu, jeśli użytkownik nie wywiąże się z ustaleń umowy, umowa ulegnie rozwiązaniu Tylko przy użytkowaniu wieczystym mamy możliwość zabezpieczenia się, że inwestycja będzie realizowana, przy sprzedaży nie mamy takiej możliwości.
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy w sytuacji, gdy inwestor rozpocznie inwestycję i jej nie ukończy, czy będziemy mogli cofnąć użytkowanie wieczyste ? Czy będziemy musieli wykupić poniesione nakłady ?
4/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że w sytuacji, gdy rozpoczęta zostanie inwestycja i będziemy chcieli cofnąć użytkowanie, będziemy zmuszeni zwrócić poniesione nakłady.
5/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy w sytuacji, gdy inwestycja zostanie rozpoczęta i nie ukończona w terminie, my jako gmina musimy cofać użytkowania wieczystego i zwracać poniesione nakłady.
6/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że pomimo zapisu o terminie realizacji, jeśli inwestycja nie zostanie zakończona, gmina nie musi rozwiązywać umowy o użytkowanie wieczyste a tym samym zwracać poniesionych przez inwestora nakładów..
7/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż skoro nie musimy rozwiązywać umowy użytkowania wieczystego i wykupywać nakładów, to w chwili obecnej nie musimy zajmować się tym problemem. Obecnie na podstawie przedstawionej przez inwestora informacji widzimy, że ma dobre chęci odnośnie uruchomienia działalności, dlatego możemy podjąć uchwałę o przekazaniu tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
8/ Pan Jan Raczyński – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy po 40 latach, jeśli osoba użytkująca nieruchomości zrezygnuje z dalszej działalności, czy gmina musi wykupić wyeksploatowane budynki. Następnie zapytał, jakie będzie postępowanie w sytuacji, gdy inwestor wykonana inwestycję częściowo i z uwagi na brak środków finansowych inwestycja zostanie wstrzymana, czy gmina nie będzie musiała zwracać nakładów, bądź spłacać zaciągniętych kredytów w banku ? Następnie stwierdził, iż jego niepokój budzi fakt, dlaczego inwestor tak chętnie wyraża zgodę na użytkowanie wieczyste.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, dlaczego w uchwale nie jest zapisane, że na tej nieruchomości ma by ć wybudowana pieczarkarnia.
10/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest w formie przetargu, dlatego nie możemy określić w uchwale, że ma to być pieczarkarnia.
11/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż obawy Radnego Raczyńskiego są bezpodstawne. Przekazując nieruchomość w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat mamy gwarancję, że musi tam być ta inwestycja. Uważa, że w sytuacji, gdyby firma uległa likwidacji ze względów finansowych, to branki, również nie będą miały podstawy do egzekwowania tych należności od gminy. Biorąc powyższe pod uwagę należy przekazać tę nieruchomość w użytkowanie wieczyste.
12/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż dyskusja dzisiejsza ma na celu wypracowanie stanowiska, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed wszystkimi niedopatrzeniami przy przekazaniu tej nieruchomości.
13/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż nieruchomość ta jak dotychczas nie jest wykorzystywana. Biorąc pod uwagę, że zgodnie w przedstawioną informacją przez inwestora będzie to inwestycja tworząca miejsca pracy dla naszych mieszkańców to powinniśmy podjąć uchwałę o przekazaniu tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
Projekt uchwały w sprawie wyrażania zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady gminy.
Uwag do projektu uchwały nie wniesiono.
W wyniku jawnego glosowania 10 głosami za projektem uchwały, 2 glosami wstrzymującymi uchwała w sprawie wyrażania zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja została podjęta.
/Uchwała Nr XXIV/148/06 w załączeniu/ Zał. Nr 26.
Po podjęciu uchwały na wniosek Radnego Jana Raczyńskiego wznowiona została dyskusja . I tak:
1/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poprosił o ponowne zapoznanie radnych z treścią art. 33 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
2/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – zapoznała z art. 33 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
3/ Pan Jan Raczyński- Radny, Zalesie – poprosił o wyjaśnienie, czy prawidłowo rozumienie zawarty w art. 33 przepis, że po wygaśnięciu umowy użytkownik wieczysty może zaprzestać działalności i gmina musi wykupić od niego poniesione nakłady.
4/ Pan Krzysztof Staniszewki – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż zgodnie z tym przepisem, gmina musi wykupić nakłady po oszacowaniu przez rzeczoznawcę.
5/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – zaproponował, aby wprowadzić zapis w umowie, że po wybudowaniu pieczarkarni, inwestor kupi od gminy nieruchomość.
6/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że inwestor, który chce budować pieczarkarnię zwracał się o kupno tej nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że przy sprzedaży nie możemy wprowadzić zabezpieczeń, że pieczarkarnia ma być wybudowana, zaproponowaliśmy oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Nadmieniła, że Pan ten będzie chciał po wybudowaniu inwestycji jak najszybciej kupić tę nieruchomość.
Do punktu 18-go
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych:
1/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy, udzielił odpowiedzi na zapytania radnych dotyczące utrzymania dróg. I tak:
- odnośnie równania dróg poinformował, że pomimo skromnych środków finansowych na ten cel drogi będą równane, jednak w chwili obecnej mamy problemy z pozyskaniem sprzętu. Sprzęt do równania dróg otrzymujemy na jeden dzień i trudno jest wykonać prace we wszystkich miejscowościach. W dniu jutrzejszym będzie wykonywał prace w zakresie równania dróg Pan Podoliński.
- Odnośnie wniosku Radnego Karpiuka dotyczącego zakazu wjazdu ciężkich samochodów na drogi żwirowe w okresie roztopów wiosennych nie mamy możliwości zakazać. Chociaż widomym jest wszystkim, że ciężki sprzęt wywożący drewno z lasu niszczy drogi. Biorąc powyższe pod uwagę zwrócił się do radnych będących jednocześnie pracownikami Nadleśnictwa, aby ograniczać transport drewna w okresie roztopów śniegu oraz kierować ten sprzęt na inne drogi.
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – poinformował, że do wywózki drewna przyjeżdżają duże samochody i trudno jest je skierować na inne drogi. Ponadto przy uzgadnianiu terminu wywozu trudno jest przewidzieć jakie będą warunki pogodowe.
Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż skromny budżet gminy nie pozwala na coroczne naprawianie dróg. Proponował, aby gmina jako właściciel dróg o nawierzchni żwirowanej, ustawiła znaki zakazujące wjazd samochodem o ładowności powyżej 3 ton.
Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż nie powinniśmy wprowadzać zakazu wjazdu na drogi żwirowane samochodów o ładowności powyżej 3 ton. Biorąc pod uwagę, że na terenie gminy w większości mamy drogi żwirowane bądź gruntowe.
2/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – udzielił dalszych wyjaśnień na zgłoszone zapytania. I tak:
- odnośnie zakupu znaków poinformował, że zakupiono tablice informacyjne do wsi Wakułowicze, tablicę informacyjną z kierunkiem do Urzędu Gminy i do wsi Stołbce. Koszt zakupu tych znaków wyniósł 1772 zł.
- Odnośnie naprawy drogi asfaltowej w Augustynce, mamy zapewnienie od firmy wykonującej naprawę w roku ubiegłym, że w ramach gwarancji zostanie ona naprawiona.
- Odnośnie drogi Nurzec-Stacja- Augustynka – Klukowicze jest ona zniszczona i ma być naprawiana na całym odcinku.
- Odnośnie naprawy dróg w Wyczółkach, drogi Tymianka-Wólka Nurzecka, zakręt w Nurcu Wsi, mają być one naprawione w czasie, gdy będzie budowana droga Klukowicze-Zubacze.
- odnośnie modernizacji drogi w Koloni Klukowicze, jest to droga żwirowana, a na jej modernizację nie mamy w roku bieżącym środków finansowych.
- Odnośnie wycinki drzew przy cmentarzu parafialnym w Nurcu-Stacji poinformował, iż proboszcz zwrócił się z wnioskiem o wycięcie drzew. Po otrzymaniu zezwolenia na wycięcie tych drzew ogłoszony został przetarg na ich wycięcie. Do przetargu zaproszony został między innymi Pan Demianowicz. Pomimo ogłoszenia przetargu nie wpłynęły żadne oferty. Wobec braku zainteresowania przetargiem drzewa te zostały przekazane na rzecz Parafii, za kwotę 100 zł.
Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – poinformował, że chodziło mu nie o przekazanie drzew lecz o fakt, że Wójt w informacji z realizacji uchwał nie uwzględniła tej informacji. Uważa, że informacje powinny być wyczerpujące, żeby o takich sprawach mieszkańcy dowiadywali się na sesji a nie pokątnie.
3/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że wniosek nasz o dofinansowanie do budowy wodociągów nie został zakwalifikowany do dofinansowania z uwagi na wystąpienie błędu jakim było ujęcie kosztów budowy przyłączy jako kosztów kwalifikowanych. Nadmieniła, iż przepisy dotyczące zasad opracowania wniosków zawierają 300 stron i nastąpiło niedopatrzenie w tym zakresie. Nadmieniła, że gdyby dopatrzono się tej nieprawidłowości w pierwszym etapie oceny można byłoby to naprawić, lecz na drugim etapie nie ma takiej możliwości.
4/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – udzielił wyjaśnień odnośnie zaprzestania działalności Gminnej Spółki Wodnej. Poinformował, że organem nadzorującym działalność Spółki Wodnej jest Starosta. Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej podjęło uchwałę o samorozwiązaniu. Gmina nie miała możliwości powstrzymania tej decyzji.
Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – poinformował, że przez wiele lat dotowaliśmy działalność Gminnej Spółki Wodnej, aby utrzymać urządzenia melioracyjne w dobrym stanie. Obecnie urządzenia te ulegają dewastacji.
Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – poinformował, że od szeregu lat mieszkańcy Żerczyc i Zalesia wnioskowali o rozwiązanie Gminnej Spółki Wodnej. Po przyjęciu rezygnacji tych miejscowości ze półki, trudno było ją utrzymywać dla kilku miejscowości, które były zainteresowane jej działalnością. Wobec powyższego została podjęta decyzja o samorozwiązaniu.
Następnie zwrócił uwagę, że niewłaściwie jest budowana droga powiatowa Tymianka – Wólka Nurzecka, gdyż jej nawierzchnia jest bardzo zniszczona. Kończąc zwrócił się do Pani Redaktor „Glosu Siemiatycz”, dlaczego w swoim artykule nie zamieściła informacji, że lekarz okulista dr Gocał nie przyjmuje pacjentów w nagłych wypadkach.
Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż budowa dróg systemem natryskowym nie zdaje egzaminu.
Do punktu 19-go
Sprawy różne i wolne wnioski:
1. Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – wnioskował o opracowanie dokumentacji na budowę drogi we wsi Werpol.
2. Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – wyraził swój niepokój odnośnie zgłaszania wniosków inwestycyjnych przez radnych. Nadmienił, iż wszyscy wiemy, że nie mamy pieniędzy na ich realizację, gdyż budżet nasz jest bardzo skromny a zgłaszamy wnioski bez pokrycia finansowego. Skoro zgłaszane są takie wnioski to wnioskował o budowę dróg na nowym osiedlu.
3. Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż w Gminie Milejczyce wybudowano wodociąg, z dofinansowaniem z funduszy pomocowych. Uważa, że przy składaniu naszego wniosku należało wzorować się na ich doświadczeniu w załatwieniu tego wniosku.
4. Pan Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – zapytał, czy na terenie całej gminy oświetlenie uliczne jest włączone w godzinach od 21 do 22-giej. Następnie poparł wniosek Pana Muszkatla odnośnie wybudowania drogi we wsi Werpol, gdyż droga ta jest w złym stanie technicznym. Wnioskował również o równanie wysypisk śmieci.
5. Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował o zakup zlewu do świetlicy we wsi Zalesie, mieszkańcy zainstalują go nieodpłatnie.
6. Pan Zenon Podbielskli – Przewodniczący Rady Gminy – poinformował, że ma zbędny nowy zlew dwukomorowy i może przekazać go nieodpłatnie do świetlicy w Zalesiu.
7. Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, że olimpiada samorządowa odbędzie się w dniu 7 maja br. w Czartajewie. Apelował o udział w olimpiadzie samorządowców. Zapewnił, iż w olimpiadzie wezmą udział Młodzieżowe Zespoły Sportowe z terenu gminy. Zwrócił się do Pani Wójt o udostępnienie autobusu do przewiezienia uczestników olimpiady.
8. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że jeśli będą chętni do udziału w olimpiadzie autobus zostanie udostępniony.
9. Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż Wojewoda Podlaskim Rozstrzygnięciem Nadzorczym uchylił naszą uchwałę w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami. Nadmienił, iż w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewoda zwrócił uwagę, że zbyt szeroko opisane zostały zasady gospodarowania lokalami mieszalnymi, użytkowymi i budynkami, a w szczególności nie mogą być ujęte w tej uchwale zasady wydzierżawiania lokali. Poprosił, o zajęcie stanowiska, czy celowym jest wnoszenie odwołania od rozstrzygnięcia Wojewody.
D y s k u s j a:
1/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zwrócił się do Pani Prawnik o poinformowanie, czy zasadne będzie nasze odwołanie do Sądu administracyjnego.
2/ Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny – poinformowała, że definicja nieruchomości, na którą powołuje się Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym jest właściwa. Nadmieniła, iż opracowując projekt uchwały wzorowaliśmy na uchwałach z innych gmin, które zostały już przyjęte.
3/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż opieranie się na uchwałach innych gmin jest niecelowym. Należy prawidłowo interpretować przepisy i właściwie opracowywać projekty uchwał we własnym zakresie.
4/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poprosił o zajęcie stanowiska przez Radę Gminy, czy mamy odwoływać się od rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody do naszej uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami.
5/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż skoro są nieprawidłowości wykazane w uchwale to nie ma sensu składać odwołania.
6/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż należy przygotować drugi projekt uchwały i przedstawić Radzie, gdyż skoro są nieprawidłowości to odwołanie nie ma sensu .
7/Przewodniczący Rady Gminy – Pan Zenon Podbielski - poddał pod głosowanie wniosek czy składać odwołanie od rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody w stosunku do uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomością.
W wyniku jawnego glosowania za odwołaniem od rozstrzygnięcia Wojewody 0 głosów, 14 głosów przeciw odwoływaniu się, ustalono, że należy opracować drugi projekt uchwały i nie odwoływać się od rozstrzygnięcia.
10. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że oświetlenie uliczne świeci we wszystkich miejscowościach od godz. 21 do 22. Wzorem roku poprzedniego zwróciliśmy się o wyłączenie oświetlenia ulicznego na okres trzech miesięcy. Otrzymaliśmy odpowiedź, że przy całkowitym wyłączeniu oświetlenia urządzenia ulegają uszkodzeniu, dlatego proponują odpłatność za wyłączenie 3500 zł i przy włączeniu również odpłatność wyniesie 3500 zł. Wobec powyższego poprosiła o zajęcie stanowiska odnośnie wyłączenia na okres letni oświetlenia ulicznego. Czy włączyć oświetlenie uliczne i wnosić proponowane opłaty, czy pozostawić oświetlenie uliczne włączone po pół godziny dziennie.
D y s k u s j a:
1/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy prawidłowo rozumie zapytanie Pani Wójt odnośnie wyłączenia światła. W sytuacji gdy pozostawimy włączone oświetlenie uliczne przez okres półgodziny na dobę, to nie będziemy płacić włączenie i wyłączenie. Następnie zapytał, jakie są wnioski mieszkańców odnośnie oświetlania ulic.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że mieszkańcy chcieliby, aby oświetlenie uliczne była włączone przez całą noc, jednak z uwagi skromne nasze środki budżetowe stosowane są ograniczenia w oświetlaniu ulic.
3/ Jerzy Olesiuk – Radny, Tymianka – stwierdził, iż skoro mamy wnosić opłaty za włączenie i wyłączenie oświetlenia to należy pozostawić oświetlenie uliczne włączone na okres pół godziny na dobę.
4/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, w jakiej wysokości ponosimy opłaty miesięczne za oświetlanie ulic.
5/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że opłaty są różne. W okresie zimowym za energię i konserwację płacimy miesięcznie 10 tys. zł. Opłata za konserwację jest ustalana procentowo w wysokości 30% od wartości zużytej energii.
6/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż budżet gminy przewidziany na oświetlanie ulic jest bardzo skromny, gdyż planowaliśmy wyłączenie oświetlenia ulicznego na okres letni. Skoro nie ma możliwości bez opłat wyłączenia oświetlania ulicznego to proponował aby pozostawić oświetlenie uliczne włączone przez pół godziny na dobę.
7/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, ze skoro jest opinia Rady aby pozostawić oświetlenie uliczne na okres pół godziny to będziemy negocjować, gdyż Zakład Energetyczny proponuje oświetlenie uliczne godzinę.
11. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że zwróciła się do Gminy Wojskowa Agencja Mieszkaniowa w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej z wnioskiem o zezwolenie i podłączenie do kanalizacji osiedla wojskowego w Nurcu-Stacji. Nadmieniła, iż zgodnie z przepisami nie możemy nie wyrazić zgody na podłączenie. Zaproponowaliśmy, że wskażemy możliwość przyłączenia i nich opracowują dokumentację na wykonanie przyłączenia na swój koszt. Po opracowaniu dokumentacji jeśli będzie taka możliwość wówczas my wystąpimy z wnioskiem o dofinansowanie do budowy przyłączenia do kanalizacji, gdyż oni nie będą mogli występować o dofinansowanie z funduszy pomocowych. O dalszym postępowaniu będziemy informować Radę Gminy.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy gmina będzie budować kanalizację do osiedla na koszt gminy, czy na koszt mieszkańców.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że w chwili obecnej nie możemy przystąpić do budowy przyłącza osiedla wojskowego z uwagi na brak środków finansowych.
3/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy po wybudowaniu przyłączenia osiedla wojskowego do kanalizacji my jako gmina nie będziemy musieli wykupić od nich tego przyłączenia.
4/ Pan Zbiegniew Kołtek – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy o środki pomocowe będą ubiegać się Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i Wspólnota ?
5/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – stwierdziła, iż trudno jest przewidzieć, czy Wspólnota Mieszkaniowa wraz z Agencja Mieszkaniowa będą mogli występować o środki pomocowe.
6/ Pan Zbigniew Kołtek – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż bardzo dobrze, że wykonane zostanie przyłączenie osiedla wojskowego do kanalizacji, gdyż zwiększy się ilość ścieków dopływowych do oczyszczalni co umożliwi przyjęcie większej ilości ścieków dowożonych. Uważa jednak, że przyłączenie nie powinno być wykonywane na koszt gminy.
7/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż pomimo, że osiedle jest Wojskowej Agencji Mieszkaniowej to mieszkańcy są nasi i powinniśmy pomóc w wybudowaniu przyłączenia do kanalizacji.
8/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – stwierdziła, iż temat ten będzie jeszcze omawiany na posiedzeniach Rady. Obecnie poinformowała tylko o podjętych ustaleniach w sprawie przyłączenia do kanalizacji osiedla wojskowego.
12. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że w dniu dzisiejszym zgłosiła się do Urzędu Gminy Przełożona Klasztoru Prawosławnego w Grabarce w prośbą o wystąpienie do Kontraktu Wojewódzkiego o dofinansowanie do budowy oczyszczalni na Św. Górze Grabarka. Nadmieniła, że wniosek mają przygotowany, jednak Klasztor nie może samodzielnie występować z wnioskiem o dofinansowanie.
D y s k u s j a:
1/ Pani Irena Kowalewicz –Referent Urzędu Gminy – wyjaśniła, na jakich zasadach Gmina ma pośredniczyć w składaniu wniosku o dofinansowanie do budowy oczyszczalni ścieków na Świętej Górze Grabarka. Nadmieniła, że z wnioskiem występowałaby gmina, gdyż Klasztor nie może występować z wnioskiem o dofinansowanie. Dotacja również jeśli zostanie przyznana przekazywana byłaby na konto Urzędu Gminy i my przekazywalibyśmy dla Klasztoru.
2/ Pani Maria Sztyłowicz - Skarbnik Gminy - poinformowała, że sprawa pośredniczenia w załatwieniu wniosku wynikła w dniu dzisiejszym, jest to nowa sprawa, być może nie wszystkie problemy jakie mogą wynikną są nam znane. W związku z tym, że jest bardzo krótki termin do złożenia wniosku kontaktowano się z Urzędem Marszałkowskim z Panią Dobosz. Zgodnie z uzyskanymi wyjaśnieniami inwestorem będzie klasztor, udział własnym w kosztach inwestycji będzie pokrywał Klasztor, rachunki za wykonane prace będą wystawiane i opłacane przez inwestora. My będziemy pośredniczyli tylko w przekazywaniu środków finansowych i prawdopodobnie sprawozdawczość w zakresie pozyskanych środków będzie należała do gminy.
3/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, kto będzie inwestorem w zakresie budowy oczyszczalni na Św. Górze Grabarka.
4/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że inwestorem będzie klasztor, my jesteśmy beneficjentem środków.
5/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, co będzie z inwestycją jeśli nie zostanie przyznana dotacja.
6/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że my nie jesteśmy inwestorem i nie wiemy czy będzie ta inwestycja kontynuowana. Nadmieniła, że do Kontraktu Wojewódzkiego jest złożony również nasz wniosek dotyczący dofinansowania do budowy chodnika, lecz dotyczy on innego działania.
7/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – zapytał, czy jeśli będziemy pośredniczyli w załatwieniu tego wniosku nie będziemy mieli problemu w przyszłości przy pozyskiwaniu środków na rozbudowę wodociągu.
8/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzędu Gminy – poinformowała, że każdy kolejny wniosek, pozytywnie załatwiony i zrealizowana inwestycja jest korzystnym dla gminy przy pozyskiwaniu dalszych funduszy, gdyż świadczy o jej wiarygodności.
9/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poprosiła o wyrażenie opinii czy mamy występować z wnioskiem o dofinansowanie do budowy oczyszczalni na Św. Górze Grabarka, bez dofinansowania z naszego budżetu.
10/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – w związku z tym, że środki te będą wprowadzane do budżetu gminy, poprosiła o przegłosowanie tej sprawy.
W wyniku jawnego glosowania 13 głosami za i 1 głosem wstrzymującym, w obecności 14 radnych Rada wyraziła pozytywną opinię aby występować z wnioskiem o dofinansowanie do budowy oczyszczalni na Św. Górze Grabarka.
13. Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – poinformował, że w rozmowie z Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej uzyskał informację, iż w naszej gminie jest problem z kierowcami OSP w Nurcu-Stacji. Zatrudnieni kierowcy angażowani są do innych prac, co utrudnia ich gotowość do udziału w akcji gaśniczej. Kolejnym problemem w funkcjonowaniu OSP jest brak aparatów tlenowych na wyposażeniu straży oraz przeszkolonych strażaków do ratownictwa w przypadku pożaru budynku mieszkalnego. Jako przykład podał pożar u Pana Martyniuka, straż miejscowa przyjechała do pożaru jednak musieli czekać na przyjazd straży zawodowej, gdyż nie było aparatów tlenowych i przeszkolonych osób. Wnioskował o zakup kilku aparatów tlenowych do wyposażenia OSP. Nadmienił, iż koszt zakupu aparatu tlenowego wynosi około 2 tys. zł.
D y s k u s j a
1/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy strażak ochotnik może brać udział w takich akcjach ratowniczych.
2/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – wyjaśnił, iż w rozmowie z Komendantem Powiatowej Straży Pożarnej dowiedział się, że oni prowadzą szkolenia strażaków i po przeszkoleniu mogą strażacy ochotnicy brać udział w takich akcjach.
14. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że wzorem roku ubiegłego będziemy organizować imprezę „Dni Nurca”. Poprosiła o zgłaszanie propozycji odnośnie programu imprezy. Nadmieniła, iż wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewody o dofinansowanie do tej imprezy.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, do kogo zgłaszać pomysły odnośnie programu imprezy.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że propozycje odnośnie programu imprezy należy zgłaszać do Pani Janoszuk lub Pani Kowalewicz.
15. Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jaka jest możliwość doprowadzenia linii wodociągowej do cmentarza.
D y s k u s j a:
1/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że do cmentarza nie musi być budowana linia wodociągowa. Wystarczy wykonać przyłącze, a usytuowanie przyłączenia należy ustalić, w porozumieniu z proboszczem, po sprawdzeniu dokumentacji wodociągowej.
16. Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy zakończona została sprawa przekazania nieruchomości dla Parafii Rzymsko Katolickiej w Nurcu-Stacji.
D y s k u s j a:
1/ Pani Irena Kowalewicz – Referent Urzedu Gminy – poinformowała, że sprawa przekazania nieruchomości nie została jeszcze zakończona. Obecnie Pan Putko jest na etapie wydawania decyzji zatwierdzającej podział.
Na tym Przewodniczący obrad zamknął obrady XXIV sesji Rady Gminy.
Protokołowała: Przewodniczący Rady
E. Naumiuk Zenon Podbielski
Metryka strony