PROTOKÓŁ Nr XIX/05 z XIX sesji Rady Gminy
Nurzec Stacja, dnia 31 sierpnia 2005 r.
P R O T O K Ó Ł Nr XIX/05
z XIX sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbytej w dniu 31 sierpnia 2005 roku.
Obrady XIX sesji Rady Gminy Nurzec Stacja, odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Nurcu Stacji.
Obrady rozpoczęto o godz. 10°°, zakończono o godz. 160°.
Rada liczy 15 radnych, obecnych na posiedzeniu Sesji było 13 radnych.
Radni obecni:
1. Pan Jerzy Barańczuk - Wyczółki,
2. Pan Jan Demianowicz - Chanie Chursy,
3. Pan Jerzy Fiedoruk - Klukowicze,
4. Pan Piotr Jaszczuk - Żerczyce,
5. Pan Wiktor Karpiuk - Moszczona Pańska,
6. Pan Michał Muszkatel - Wólka Nurzecka,
7. Pan Jarosław Nikiforuk - Siemichocze,
8. Pan Anatol Naumnik - Nurzec Stacja,
9. Pan Zenon Podbielski - Nurzec Stacja,
10. Pan Jan Raczyński - Zalesie,
11. Pani Elżbieta Stępniak - Augustynka,
12. Pani Adela Halina Wrona - Nurzec Stacja,
13. Pan Roman Wudarski - Nurzec Stacja.
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
1. Pan Zbigniew Kołtek - Nurzec Stacja,
2. Pan Jerzy Olesiuk - Tymianka.
Spoza Rady w sesji udział wzięli:
1. Pani mgr Raisa Pachwicewicz – Wójt,
2. Pan mgr Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy,
3. Pani mgr Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy,
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nurzec Stacja,
5. Pan Sergiusz Putko – Radny Rady Powiatu,
6. Sołtysi.
7. Pani Katarzyna Sawicka – Radca prawny.
/Listy obecności w załączeniu/ Zał. Nr 1.
Obradom XIX sesji Rady Gminy przewodniczył Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
Do punktu 1-go
Przewodniczący obrad otwierając obrady stwierdził, iż ilość obecnych na sali radnych zabezpiecza regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Kontynuując otwarcie obrad serdecznie powitał przybyłych na Sesję Radnych, gości zaproszonych i wszystkich uczestników Sesji.
Następnie poinformował, że do protokołu z XVIII sesji Rady Gminy nie zostały zgłoszone uwagi ani poprawki. Zapytał, czy ktoś z Państwa Radnych chce wnieść uwagi do protokołu.
Uwagi i poprawki do protokołu z XVIII sesji Rady Gminy nie zostały zgłoszone.
Następnie Przewodniczący obrad podał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVIII sesji Rady Gminy
W wyniku jawnego głosowania protokół z XVIII sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie 13 głosami, w obecności 13 radnych.
Do punktu 2-go
W punkcie tym, Przewodniczący obrad - Pan Zenon Podbielski – zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.
Następnie Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod głosowanie proponowany porządek obrad.
W wyniku jawnego głosowania porządek obrad został przyjęty jednogłośnie 13 głosami. A brzmi on następująco:
1. Otwarcie obrad i przyjęcie protokołu XVIII sesji Rady Gminy.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Informacja o realizacji uchwał Rady i działalności Wójta w okresie między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacja o realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005 r.
- Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2005 r.
- Przeznaczenie do sprzedaży nieruchomości mienia Gminy Nurzec-Stacja.
- Ustalenie wynagrodzenia Wójtowi Gminy.
- Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i miejscu sprzedaży.
10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
11. Sprawy różne i wolne wnioski.
Do punktu 3-go
Informację o realizacji uchwał Rady i działalności Wójta w okresie między sesjami przedstawiła Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt.
/Informacja w załączeniu/ Zał. Nr 2.
Uwag do przedstawionej informacji nie wniesiono.
Do punktu 4-go
Interpelacje i zapytania radnych:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy - zapytał, kto dokonał wyceny kosztu budowy drogi Siemichocze – Augustynka – Nurczyk i dlaczego jest taki wysoki koszt budowy tej drogi.
2/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, jak przedstawia się sprawa budowy drogi Żerczyce – Zabłocie. Czy Radni zostaną powiadomieni z pewnym wyprzedzeniem o planowanej budowie tej drogi, aby można było wygospodarować pewne środki na dofinansowanie do realizacji tego zadania. Nadmienił, iż pewnym okresie czasu była opracowana dokumentacja na budowę drogi Żerczyce – Zabłocie, jeżeli budowa tej drogi nie zostanie ujęta do planu to dokumentacja straci ważność, a ponieszone koszty zostaną stracone.
3/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała na jakim etapie jest realizacja zadania w zakresie wodociągowania wsi.
4/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał na jakiej podstawie rzeczoznawca wycenia nieruchomości i jakie wynagrodzenie otrzymuje z tego tytułu.
5/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał czy budowa drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej będzie zadaniem piorytetowym w 2006 roku.
6/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – wnioskował o utrzymanie kursu PKS relacji Siemiatycze – Wólka Nurzecka wyjeżdżającego z Siemiatycz o godz. 13,10. Autobus ten niezbędny dla mieszkańców Augustynki, Werpola, Siemichocz i Wólki Nurzeckiej.
Następnie wnioskował, aby dzieci szkolne z Wólki Nurzeckiej były dowożone do szkoły miesiąc z rana tj. gdy autobus jedzie po dzieci do Klukowicz, a miesiąc po powrocie autobusu z Klukowicz, gdyż obecne rozwiązanie jest krzywdzące dla dzieci z Wólki Nurzeckiej.
7/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, czy występowano do firmy, która budowała kanalizację o naprawę dróg zniszconych po budowie kanalizacji, w ostatnim okresie zapadły się nawet niektóre studzienki, jako przykład podał studzienki przy Nadleśnictwie. Wnioskował o naprawienie dróg przez firmę wykonująca kanalizację.
8/ Pani Elżbieta Stępniak – Radna Augustynka – wnioskowała o uzupełnienie oświetlenia ulicznego w Augustynce a jeśli to niemozliwe to w ramach rekompensaty wykonać jakieś inne zadanie.
Do punktu 5-go
Informację o realizacji budżetu gminy i zadań rzeczowych za I półrocze 2005 r. przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy.
/Zarządzenie w sprawie przyjęcia informacji w załączeniu/ Zał. Nr 3.
Opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie informacji o realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005 r. przedstawił Pan Jan Demianowicz – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 4.
Opinię Komisji Kulturalno Oświatowej w sprawie informacji o realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005 r. przedstawił Pan Roman Wudarski – Przewodniczacy Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zal. Nr 5.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie informacji o realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005 r. przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 6.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż w dziale gospodarka komunalna były planowane środki na realizację zadań w zakresie zbiórki materiałów, w roku bieżącym nie było realizowane te zadanie.
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – stwierdziła, iż nie była prowadzona zbiórka materiałów wtórnych.
3/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż dowiedział się nieoficjalnie, że gmina wypłaciła odszkodowanie w związku z nienależnym pobraniem należności podatkowych.
4/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – zapytała o jakie należności chodzi i komu wypłacono odszkodowanie.
5/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż nie wie komu zostało wypłacone odszkodowanie.
6/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż nie było wypłacane odszkodowanie z związku z nienależnie pobranym podatkiem.
7/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, dlaczego jest tak duże wykonanie wydatków w zakresie wypłaty prowizji sołtysom.
8/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjasniła, iż wysokie wykonanie wydatków w zakresie prowizji sołtysów wynika z tego, że niektórzy podatnicy płacą należny podatek za cały rok w pierwszym półroczu.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż przy uchwalaniu planu budżetu gminy planowane były odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe, jak to zostało zrealizowane.
10/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż nie pamięta szczegółowo jak zostało to zrealizowane, jedna osoba z Urzędu Gminy odeszła na emeryturę, w szkole również były wypłacane odprawy emerytalne. Bardziej szczegółowe dane może przedstawić po przerwie.
11/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zaproponował, że skontaktuje się w czasie przerwy i zasięgnie informacji odnośnie wypłat nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych.
12/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – zapytał, czy Nadleśnictwo zwróciło Urzędowi Gminy koszty wydzielenia drogi w Moszczonie Pańskiej.
13/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że Nadleśnictwo zwróciło koszty w 50%.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski poddał pod glosowanie przyjęcie informacji z realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005r.
W wyniku jawnego głosowania Rada jednogłośnie w obecności 13 radnych pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy za I półrocze 2005 r.
Do punktu 6-go
Pani Maria Sztyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że w stosunku do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005 r., który był omawiany na posiedzeniach komisji, zostały wprowadzone dodatkowe zmiany, które nie rzutują na dotychczasowy budżet. Zmiany te są wprowadzane w związku z tym, że w dniu 29 sierpnia 2005 r. wpłynęły trxy wnioski od Dyrektorów Szkół oraz przekazano nam dotację na realizję zadań związanych z wyborami do sesjmu i senatu. Zmiany dodatkowe zostały wytłuszczone, aby łatwo można było je ustalić.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – w związku z wprowadzeniem dodatkowych zmian do projektu uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy poprosił o przerwę w obradach na zapoznanie się z przedstawionymi materiałami.
Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski – ogłosił 25 minutową przerwę w obradach, na zapoznanie się z materiałami.
Po przerwie:
Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2005 r. przedstawiła Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2005 r. przedstyawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 7.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż z przedstawionego projektu uchwały wynika, że rezygnujemy z przyznanej dotacji w kwocie 40 tys. zł na budowę drogi Nurczyk-Augustynka-Siemichocze. Uważa, że nie powinniśmy rezygnować z pieniędzy, które są nam przydzielone, gdyż nie jesteśmy gminą bogatą, a każda złotówka jest nam potrzebna. W związku z nieprzyjęciem do realizacji budowy tej drogi wnioskował, aby Pani Wójt na piśmie poinformowała mieszkańców, dlaczego nie przyjmuje do realizacji budowy drogi Nurczyk-Augustynka-Siemichocze.
2/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy wykazane wydatki inwestycyjne w zakresie budowy kanalizacji dotyczą robót dodatkowych.
3/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że wykazane wydatki inwestycyjne w załączniku przedstawiającym wydatki inwestycyjne dotyczą robót dodatkowych, a jest to kwota zaplanowna już w uchwale budżetowej.
4/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – wnioskował o przeznaczenie kwoty 40 tys. zł na budowę i remonty dróg, gdyż są takie potrzeby, ewentualnie przeznaczyć te środki na zmianę pokrycia dachu w szkole w Nurcu Stacji, jako udział włsany i wystąpić o dofinansowanie, gdyż jest potrzeba wymiany pokrycia dachu, ponieważ jest dach pokryty eternitem.
5/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wnioskował o przeznaczenie środków finansowych na równanie i remonty dróg.
6/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – wnioskował o naprawę dróg w Sokólu, gdyż rolnicy mają problemy dojazdu kombajnem do pół oraz naprawę drogi Moszczona Pańska – Sycze, droga jest trudno przejezdna i zagraża bezpieczeństwu.
7/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – wnioskował o przeznaczenie kwoty 40 tys. zł na budowę drogi Nurczyk- Augustynka-Siemichocze, na którą namy możliwość otrzymania dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego.
8/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż należy przyjmować do realizacji te zadania, na które jest możliwość otrzymania dofinansowania. Wnioskował o przyjęcie do realizacji budowę chodnika od Żerczyc do Nurca, skoro jest możliwość dofinansowania przez Starostwo Powiatowe. Uważą, że za 40 tys. zł bez robocizny, to mażna zakupić kostkę brukową, do ułożenia chodnika na znacznym odcinku.
9/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – zapytał, czy chodnik przy drodze powiatowej układać z jednej strony, czy z dwóch.
10/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż jego zdaniem należy budować chodnik w jednej strony.
11/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował o ułożenie chodnika przy ul. Okreężnej na odcinku od kościoła do drogi do Batanii około 200 m, oraz poparł wniosek w zakresie budowy chodnika w Nurcu Stacji, do budowy którego jest mozliwość dofinansowania przez powiat.
12/ Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – stwierdził,iż z wypowiedzi radnych wynika, że wszystkie środki należy przeznaczyć na realizację zadań w Nurcu Stacji. Uważa, że należy część środków przeznaczyć również, na realizację zadań w innych miejscowościach na terenie gminy. Nbadmienił, iż za jego kadencji na terenie wsi Klukowicze przywieziono tylko około 5 wywrotek żwiru na dożwirowanie dróg.
13/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zabierając głos w dyskusji nad przeznaczeniem śrdoków finansowych zaproponował, aby z wcześniejszymi ustaleniami dofinansować do zakupu samochodu, a pozostałe środki finansowe przeznaczyć na realizację zadań do których możemy otrzymać dotację. Realizują zadania przy udziale dotacji podwajamy listę wykonanych zadań.
14/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż wnioskując o budowę chodnika w Nurcu Stacji, nie chce aby wyszystkie środki finansowe były wykorzystane na realizację tego zadania. Uważą, że na budowę wnioskowanego odcinka chodnika wystarczy 10-12 tys. zł.
15/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy - poddał pod rozwagę Rady wniosek, aby zaproponować dla powiatu by oni zakupili kostkę brukową na ułożenie chodnika w Nurcu Stacji skoro jest to zadanie powiatu a gmina ułoży chodnik. Zdaniem wnioskodawcy proponowane rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla gminy.
16/ Pan Krzysztof Staniszewski – Skeretarz Gminy – stwierdził, iż gmina nie dysponuje sprzętem, który jest niezbędny do ułożenia chodnika.
17/ Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – stwierdził, iż mamy bardzo dużo potrzeb, które należy realizować. Biorąc pod uwagę, że mamy ograniczone środki finansowe należy realizować te zadania, które są bardziej pilne. Uważa, że budowa chodników może jeszcze poczekać, gdyż są inne bardziej pilne do realizacji zadania, chociażby w drogownictwie.
18/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż powiat wykorzystuje gminy przy realizacji zadań. Budowali drogę do Wólki Nurzeckiej i dotychczas zadanie nie zostało zakończone. Obecnie proponują budowę chodników w Nurcu Stacji i znowu gmina ma zakupić materiały.
19/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż o dofinansowanie do budowy dróg dojazdowych do pól można było ubiegać się kilka lat wcześniej. Inne gminy korzystały z tego funudszu a nam zawsze tłumaczono, że nam się nie opłaci realizować tego zadania. Uważa, że należy kontynuować budowę drogi Nurczyk-Augustynka-Siemichocze wykorzystując przyznaną dotację.
20/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż znaczną część budżetu gminy przez kilka lat wykorzystywano na budowę oczyszczalni i kanalizacji w Nurcu-Stacji. Uważa, że środki finansowe, które nie zostały wykorzystane na budowę drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej powinny być przeznaczone na realizacje zadań w zakresie drogownictwa. Proponował, aby ując do planu budowę drogi Moszczona Pańska-Sycze.
21/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, dlaczego my dyskutujemy o kwocie 40 tys. zł, skoro na budowę dróg w planie budżetu gminy była zapisana kwota 105 tys. zł. Uważa, że rada powinna dyskutować o rozdysponowaniu pełnej kwoty 105 tys. zł. Następnie zapytał, dlaczego nic nie mówimy na temat budowy drogi Klukowicze-Zubacze.
22/ Pan Zenon Podbielski – Radny, Nurzec Stacja, Przewodniczący Rady Gminy –wyjaśnił, iż zadanie w zakresie budowy drogi Klukowicze- Zubacze realizacuje powiat. Następnie zwrócił się do Pani skarbnik z prosbą o wyjaśnienie czy kwota 105 tys. zł jest możliwa do rozdysponowania.
23/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjaśniła, iż na wkład własny do budowy dróg planowaliśmy kwotę 105 tys. zł. Z tych 105 tys. zł przeznaczamy na zakup samochodu 30 tys. zł, 14 tys. żl przeznaczamy na odsetki, które musimy opłacic w związku z opóźnieniem spłaty pożyczki, 1500 zł braknie na wypłatę prowizji sołtysom, 5500 zł braknie na zakup oleju opałowego do Ośrodka Zdrowia, 14450 zł przewidujemy na bieżące utrzymanie dróg. Prowizja sołtysów i zakup oleju opałowego zostało nie doszacowane przy uchwalaniu budżetu. Nadmieniła, że planując wydatki na zakup oleju opałowego zaplanowaliśmy więcej o 4000 zł w stosunku do wykonania z roku poprzedniego. Wyjaśniła, że zwiększenie wydatków nastapiło w związku ze wzrostem cen oleju opałowego.
24/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż wysokość prowizji wypłacanej sołtysom nie zwiększa się, a zwiększenie wydatków następuje w związku ze zwiększeniem dochodów.
25/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – potwierdziła, iż zwiększenie wydatków na wypłatę prowizji sołtysom następuje w związku z przewidywanym zwiększeniem dochodów. Nadmieniła, iż jest możliwe, że przewidywana kwota dodatkowa 1500 zł nie zostanie wykorzystana, jednak nie chcemy, żeby zobowiązania wobec sołtysów przechodziły na rok następny.
26/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja - stwierdził, iż zaległości podatkowe w porównaniu do roku 2004 wzrastają, dlatego trudno jest spodziewać się dodatkowych dochodów.
27/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że jeśli przeznaczymy jeszcze 40 tys. zł na drogi to łącznie na realizację zadań w zakresie drogownictwa będziemy mieli 54.450 zł.
28/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w projekcie uchwały nie uwzgledniono wydatków 8.500 zł, które zostały wydatkowane na imprezę.
29/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że wydatki na imprezę zostały zabezpieczone. Środki te z jednej strony weszły na dochody a z drugiej strony na wydatki.
30/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż jeśli w budżecie gminy przewidujemy, że podatek będzie mniejszy, to niejasnym jest dlaczego ma wzrastać prowizja sołtysom.
31/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że w budżecie gminy nie jest powiedziane, że podatek będzie mniejszy. Podatek rolny jest większy. Prowizja sołtysów od zebranych podatków wynosiła i wynosi 10%. Wypłacana jest od zebranej gotówki przez sołtysów. Różnice w wysokości wypłaconej prowizji występują w związku z opłacaniem należności podatkowych przez podatników raz u sołtysa a innym razem przelewem i wówczas nie jest od tej kwoty wypłacona prowizja.
32/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż jeśli po wysłanych upomnieniach zostaną uregulowane należności u sołtysa to wypłamy 10% prowizji. Jako przykład podał, jeśli sołtysi zainkasują 15000 zł zaległych należności podatkowych to wypłacimy 1500 zł prowizji.
33/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – stwierdziła, że dokładnie tak jak przedstawił Pan Naumnik, ustalana jest wysokość wypłacanej prowizji sołtysom.
34/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż przy uchwalaniu budżetu było ustalenie, iż jeśli środki finansowe przewidziane na budowę dróg nie zostana wykorzystane, to należy je przeznaczyć na inwestycje.
35/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – wyjasniła, iż było ustalenie, że o przeznaczeniu tych środków finansowych zadecyduje Rada.
36/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż przy uchwalaniu budżetu nie było ustalenia na jaki cel te środki mają być wykorzystane, lecz było ustalenie, że o przeznaczeniu ich zadecyduje Rada Gminy.
37/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zaproponował, aby powrócić do protokołu z sesji Rady, gdzie było zapisane, że środki finansowe jeśli nie zostana wykorzystane na budowę dorogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej, to przeznaczyć je na budowę drogi Nurczyk- Augustynka -Siemichocze.
Przewodniczący obrad ogłosił przerwę, aby ustalić jaki był zapis w protokole odnosnie rozdysponowania śrdoków przewidzianych na budowę dróg do Zalesia i w Wolce Nurzeckiej.
Po przerwie.
38/ Pan Jan Demianowicz- Radny, Chanie Chursy – zapytał na jakiej podstawie ustalono, tak wysoki koszt budowy drogi Nurcyzk-Augustynka-Siemichocze.
39/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzedu Gminy – poinformował, że dane o koszcie budowy drogi Nurczyk-Siemichocze wynikają z kosztorysu jaki został opracowany na jej budowę.
40/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – stwierdził, iż na budowę tej drogi należało opracować dokumentację uproszczoną i wówczas koszt byłby niższy.
41/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczacy Rady Gminy – stwierdził, iż przy ustaleniu kosztów budowy nie ma róznicy, czy dokumentacja jest pełna, czy uproszczona, jedynie byłby niższy koszt opracowania dokumentacji.
42/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – stwierdził, iż po przetargu koszt budowy tej drogi możliwe, że zostanie obniżony. Możliwe, że w przetargu będą również niższe koszty budowy.
43/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapoznał z protokołem z XVII sesji Rady Gminy, odnośnie ustaleń związanych z rozdysponowaniem środków finansowych przeznaczonych na budowę dróg do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej jeżeli nie zostanie przyznana dotacja do budowy wymienionych dróg. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w protokole, decyzję odnośnie przeznaczenia tych środków podejmie rada gminy.
Nastepnie Przewodniczacy obrad Pan Zenon Podbielski – poddał pod glosowanie wnioski, dotyczące zadań, które mają być realizowane w ramach tych środków finansowych. I tak:
- wniosek Pana Jana Demianowicz dotyczący przeznaczenia kwoty 40 tys. zł, jako udział własny do przyznanej dotacji do budowy drogi Siemichocze-Augustynka-Nurczyk.
W wyniku jawnego głosowania 2 głosy za, 6 głosów przeciw, 5 głosów wstrzymujących, w obecności 13 radnych, wobec powyższego wniosek nie został przyjęty.
- wniosek Pana Anatola Naumnik dotyczący przeznaczenia kwoty 40 tys. zł na budowy i remonty dróg,
Przystepując do glosowania nad tym wnioskiem Przewodniczący obrad Pan Zenon Podbielski stwierdził, iż z wniosku nie wynika na budowę jakiej drogi mają być przeznaczone środki, poprosil o uzupełnienie wniosku.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – wycofał wniosek w sprawie przeznaczenia środków w częci budowa dróg, a pozostawić tylko remonty dróg. Wycofanie wniosku w zakresie budowy dróg uzasadniał tym, że jest to inwestycja, a obecnie jest już krótki okres na przeprowadzenie procedur związanych z realizacją tego zadania i do końca roku środki mogą być nie wykorzystane.
Przewodniczący obrad zaproponował glosowanie na wnioskiem w sprawie przeznaczenia kwoty 40 tys. zł na renoty dróg gminnych.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zapytał, co to znaczy na remonty dróg, jest to wniosek ogólny. Zaproponował, aby przed przystąpieniem do głosowania wyjaśnić na jakie zadania mają być te śroki wykorzystane.
Pani Elzbieta Stępniak – Radna, Augustynka – zapytała, jak to rozumieć na remonty dróg, jak to będzie się miało w stosunku do innych wniosków. Czy w ramach realizacji tego wniosku będzie możliwość ułożenia kawałka chodnika w Nurcu-Stacji.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – wyjasnił, iż wnioskując o przeznaczenie całości 40 tys.zł na remonty dróg miał na myśli dożwirowywanie i równanie dróg. Ciągle mówimy o konieczności równania i dożwirowywania dróg a przeznaczamy na ten cel bardzo skromne środki finansowe. W okresie zimowym możliwe, że trzeba będzie większej ilości środków finansowych na odśnieżanie dróg. Gdyby środki te nie zostały wykorzystane, wówczas ustalając budżet na rok nastepny mielibyśmy możliwość zwiększenia o te środki, wydatki w drogownictwie.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował, aby nie przeznaczać całej kwoty 40 tys. zł na remonty dróg, lecz do proponowanej w projekcie uchwały kwoty 14.450 zł, dołozyć kwotę 20000 zł.
Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy mamy koncesję na korzystanie z własnych kopalin.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż nie musimy mieć kocesji na korzystanie z własnych kopalin. Przy realizacji zadań, my zapewniamy środki finansowe a realizacje zlecamy innym firmom i one wykonują.
Następnie poddał pod głosowanie wniosek w sprawie przeznaczenia dodatkowo 40 tys. zł na remonty dróg.
W wyniku jawnego głosowania za przyjęciem wniosku głosowało 4 radnych, 8 było przeciwnych i 1 wstrzymał się od głosu, /w glosowaniu brało udział 13 radnych/, wobec powyższego wniosek nie został przyjęty.
W związku z nie przyjęciem wniosku w sprawie przeznaczenia kwoty 40 tys zl na remonty dróg Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie kolejny wniosek Pana Naumnika w sprawie przeznaczenia kwoty 40 tys. zł jako udział własny, przy ubieganiu się o dotację, na zmianę pkrycia dachu w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nurcu Stacji
W wyniku jawnego głosowania 3 głosy za, 5 przeciwnych i 5 wstrzymujących w obecnosci 13 radnych, wniosek w sprawie przeznaczenia kwoty 40 tys. zł jako udział własny , przy ubieganiu się o dotację, na zmianę pokrycia dachu w szkole w Nurcu Stacji nie został przyjęty.
Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – wycofał swój wniosek w sprawie przeznaczenia kwoty 40 tys. zł równanie i utrzymanie dróg, w związku z tym, że podobny wniosek nie został przyjęty.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczacy Rady Gminy – zapytał, czy Pan Karpiuk podtrzymuje wniosek w sprawie remnotu dróg we wsi Sokóle i budowy drogi Sycze-Moszczona Pańska.
Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż podtrzymuje wniosek dotyczący remontu dróg w Sokólu i remontu drogi Moszczona Pańska – Sycze.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż wniosek Pana Karpiuka mieści się w wniosku, że przeznaczyć dodatkowo 20 tys. zł do utrzymania dróg.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż wniosek w sprawie przeznaczenia dodatkowo kwoty 20 tys zł, na remonty dróg nie został jeszcze przyjęty, zostanie on przegłosowany w dalszej kolejności.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w pierwszej kolejności należy głosować wnioski najdalej idące. Taka jest porocedura głosowania.
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – zapoznał z regulaminem obrad Rady w zakresie przeprowadzenia glosowania.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczxący Rady Gminy – poddał pod głosowanie wniosek Pana Karpiuka dotyczący naprawy dróg w Sokolu i naprawy drogi Moszczona Pańska – Sycze.
W wyniku jawnego glosowaniaw obecności 13 radnych za przyjęciem wniosku głosowało 1 radny, 3 było przeciw, 9 wstrzymało się od glosu. Wobec powyższego wniosek w sprawie remontu dróg w Sokólu i drogi Moszczona Pańska – Sycze nie został przyjęty.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod głosowanie wniosek Pana Jasczuka w sprawie dofinansowania kwoty 40 tys. zł, na realizacje zadania powiatu w zakresie budowy chodników w Nurcu Stacji.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radnych za przyjeciem wniosku głosowało 3 radnych, 6 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu. Wobec powyższego wniosek w sprawie dofinansowania dla powiatu kwoty 40 tys zł na budowę chodnika w Nurcu-Stacji nie został przyjęty.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod rozwagę radnych wniosek Pana Romana Wudarskiego w sprawie wybudowania chodnika od kościoła do Betanii na odcinku 200 m. Nadmienił, iż wnioskodawca nie określa kwoty jaką należy przeznaczyć na realizację tego zadania.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż na ułożenie chodnika na odcinklu 200 m nie zostanie wydatkowana cała suma. Zapytał co z pozostałymi środkami.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja –zaproponował, aby na remonty i równania dróg przeznaczyć 20 tys. zł a pozostałe 20 tys. zł przeznaczyc na budowę chodnika od kościoła do Betanii. Uważa, że na budowę chodnika powinno wystaczyć około 15 tys. zł.
Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzedu Gminy – poinformował, że na budowę chodnika należy opracować dokumentację i należy przewidzieć dodatkowe koszty.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż mogą być problemy z opracowaniem dokumentacji, gdyż część drogi nie jest własnością gminy.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wyjaśnił, iż wnioskuje o budowę chodnika od kościoła do drogi do Betanii i ta droga jest drogą gminną.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod głosowanie wniosek Pana Romana Wudarskiego w sprawie budowy chodnika na ul. Okrężnej, od kościoła do drogi w kierunku Betanii na odcinku 200 m, przeznaczając na realizację tego zadania 20 tys. zł.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radnych, za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, 2 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu. Wobec powyzszego wniosek w sprawie budowy chodnika przy ul. Okrężnej na odniku 200 m, od kościoła do drogi w kierunku Betanii został przyjęty.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – poddał pod glosowanie wniosek Pana Romana Wudarskiego w sprawie przeznaczenia dodatkowo kwoty 20 tys. zł na remonty dróg gminnych.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radnych za przyjęciem wniosku głosowało 10 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. Wobec powyższego wniosek w sprawie przeznaczenia dodatkowo kwoty 20 tys. zł na remonty dróg gminnych został przyjęty.
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zaproponował, aby realizując zadania w zakresie remontu dróg wykonać w każdej miejscowości, o zbliżonej wartości. Zdaniem wnioskodawcy nie może być takiej sytuacji, że w jednej miejsocowości wykonamy naprawę 500 m drogi na wartość 1000 zł, a w innej na 50 zł lub nie wykonamy nic.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż trudno jest ustalić i wykonać prace w zakresie remontu dróg na równą wartość.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż Pan Staniszewski ma najlepsze rozeznanie jakie są potrzeby i co należy wykonać.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż niepokojącym jest fakt, że na jednej z sesji upoważniamy Pana Staniszewskiego do ustalenia i realizacji najpilniejszych zadań w zakresie drogownictwa a na następnej wycofujemy swoje upoważnienie.
Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – uważa, że zadania do realizacji w zakresie remontów dróg powinien ustalić Pan Staniszewski po konsultacji z mieszkańcami.
Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zwrócił uwagę na realizację zadania w zakresie budowy chodnika przy ul. Okrężnej w Nurcu-Stacji. Biorąc pod uwagę, że należy wykonać dokumentację techniczną, zachodzi obawa, że środki na budowę chodnika nie zostaną wykorzystane w bieżącym roku.
Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – wyjaśnił, iż trudno jest rozdysponować środki i wykonać zadania w równej wartości. Nadmienił, iż przeliczając te środki finansowe na wszystkie miejscowości może okazać się, że będziemy mogli zawieść tylko po jednej wywrotce żwiru. Ponadto w trakcie wykonywania prac może okazać się, że pozostanie odcinek drogi trudno przejezdnej i nie można nie realizować tego zadania.
Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – zapytała, czy czasowo, jeśli mamy wykonac dokumentację, zrealizujemy zadanie w zakresie budowy chodnika przy ul. Okrężnej do końca grudnia br. Nadmieniła, iż nie ma możliwości przeniesienia środków na realizację zadania w przyszłym roku.
Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspekltor Urzędu Gminy – poinformował, że zachodzi konieczność opracowania dokumentacji. Ponadto zachodzi potrzeba remontu nawierzchni ulicy. Nadmienił, iż wizualnie będzie wyglądało bardzo brzydko, gdy zostawimy dziury na jezdni.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż należy wykonać chodnik, nie biorąc pod uwagę nawierzchni ulicy. Obecnie ruch pieszy odbywa się ulicą na której są dziury. Uważa, że z chwilą wybudowania chodnika przynajmniej mieszkańcy będą chodzic po chodniku.
Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy musi być opracowywana dokumentacja.
Pan Eugeniusz Staniszewski – stwierdził, iż musi być opracowana dokumentacja. Następnie poinformował o procedurze związanej z opracowaniem dokumentacji. Na budowę chodnika musi być opracowana dokumentacja i zezwolenie na budowę.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż nie musi być ogłaszany przetarg na wyłonienie wykonawcy na opracowanie dokumentacji, wystarczy tylko zapytanie o cenę.
Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzedu Gminy – stwierdził, iż jest to budowa chodnika i musi być przetarg. Nadmienił, iż bez przetargu nie podejmie się realizacjio tego zadania.
Pan Jerzy Fiedoruk – Radny, Klukowicze – zapytał, czy do końca roku jest możliwość wykonania zadania w zakresie budowy chodnika na ul. Okrężnej w Nurcu Stacji.Proponował, jeśli nie będzie te zadanie zrealizowane w bieżącym roku to środki przeznaczyć na inne zadania.
Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja - zaproponowała, aby w roku bieżącym opracować dokumentację na budowę chodnika przy ul. Okrężnej, a pozostałe fundusze wykorzystać na remont chodnika w Nurcu-Stacji.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż skoro raz przegłosowaliśmy ten problem to należy realizować. Środki finansowe jeśli nie zostaną wykorzystane w bieżącym roku to przejdą jako nadwyżka budżetowa i w przyszłym roku przy uchwalania budżetu zostaną rozdysponowane.
Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, że przy planowaniu budżetu na przyszły rok trzeba będzie planować jako nowe zadanie. Nadmieniła, iż jedynie niewygasającym jest fundusz osobowy.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierrdził, iż środki te jeśli nie zostaną wykorzystane w bieżącym roku, to pozostaną na rok następny i w nowym budżecie można będzie zaplanować realizację tego zadania.
Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż jeśli w roku bieżącym nie zdążymy wykonać chodnika, to w roku bieżącym możemy opracować dokumentację i zakupić materiał na budowę chodnika.
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż zadania tego nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Wykonanie musimy zlecić firmie, która wykona zadanie lącznie z materiałem. Uważa, że niecelowym jest kupowanie kostki do ułożenia chodnika.
Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż mamy opracowaną dokumentację na budowę dróg, budowę wodociągów wraz z zbiornikami wyrównawczymi, obecnie opracowujemy dokumentację na budowę chodnika, a w przyszłorocznym budżecie trudno będzie zdecydować jakie zadanie należy przyjąć do realizacji. Uważa, że należy realizować te zadania na które już mamy opracowaną dokumentację.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż w wyniku glosowania zostało ustalone, że mamy przeznaczyć 20 tys zł na budowę chodnika i 20 tys. zł na bieżące utrzymanie, remonty dróg. Wnioskował o zamknięcie dyskusji na temat rozdysponowania środków finansowych w kwocie 40 tys. zł.
Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – poinformowała, o ustalonej zmianie uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2005 r. Nadmieniła, że w uchwale przeznaczamy 20 tys. na budowę chodnika, zostanie to zapisane również w załaczniku nr 2 jako zadanie inwestycyjne, w dziale transport i łączność zwiększone zostanie o 20 tys. zł łączna kwota 34.450 zł. Paragraf 3 zostanie skreślony, gdyż nie ma on racji bytu, gdyż deficyt nie zostanie zmniejszony o planowaną kwotę 40 tys. zł. Po przegłosowaniu uchwały zostanie ona przesłana do Regionalnej Izby Obrachunkowej i będzie realizowana.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – poprosił o przekazanie radnym uchwały po dokonanych zmianach.
Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – poprosil o wyjaśnienie na piśmie mieszkańcom, dlaczego nie przyjęto do realizacji budowy drogi Siemichocze- Augustynka-Nurczyk, skoro jest możliwość otrzymania dotacji. Uważa, że w Nurcu budujemy chodniki, a inni płacą podatki i nie mają z tego nic. Z przyjmowanyhc ustaleń wynika, że my jesteśmy Radą bardzo bogatą skoro odrzucamy dotacje.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdzil, iż w chwili obecnej nie ma sensu przedłużanie dyskusji skoro zostało przegłosowane.
Projekt uchwały w sprawie zmian w planie budżetu gminy na 2005 r. przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy.
W wyniku jawnego glosowania w obecności 13 radnych 9 głosami za, 2 przeciw, 2 wstrzymujące uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005 r. została podjęta.
/Uchwała Nr XIX/.122/05 w załączeniu/ Zał. Nr 8.
Do punktu 7-go
Projekt uchały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości mienia gminy omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż zgodnie z projektem uchwały przewidujemy przeznaczyć do sprzedaży pięć działek. Działka Nr 658 o pow. 0,62 ha położona w obrębie geodezyjnym Siemichocze, o nabycie tej działki ubiega się Pani Michałowska z przeznaczeniem pod zalesienie. Działka Nr 1058 o pow. 0,44 ha położona w obrębie geodezyjnym Wólka Nurzecka, również ubiega się Pani Michałowska z przeznaczeniem pod zalesienie. Działka Nr 312 o poz. 0,28 ha połozona w obrębie geodezyjnym Werpol – ubiega się o jej nabycie Pan Stojaniuk. Dzaiłka Nr 70/2 o pow. 0,15 ha polożona w obrębie geodezyjnym Wyczólki, qwniosek o jej nabycie złożył Pan Sacharczuk.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec-Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczący Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 9.
D y s k u s j a:
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy działki przeznaczane do sprzedaży są działkami rolnymi, czy budowlanymi.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że działka w Siemichoczach jest położona poza terenem zabudowy - rolna, działka w Wólce Nurzeckiej jest działką rolną, działka we wsi Werpol jest działką buydowlaną, działka w Wyczólkach jest rolną, natomiast działka w Nurcu Stacji nie wymaga dodatkowego wyjaśnienia, gdyz jest wszystkim wiadome jej polożenie.
3/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy nie będzie problemu z zalesieniem działek w Wólce Nurzeckiej i Siemichoczach, skoro ubiegająca się o ich nabycie zastrzega prawo zalesienia.
4/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż nie ma pewności, czy ta Pani, która zlożyła wniosek nabędzie te nieruchomości w ramach przetargu. Następnie omówił zasady postępowania przy ubieganiku się o dotację do zalesienia gruntów. Nadmienił, iż aby otrzymać dofinansowanie nieruchomość musi być przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego do zalesienia, ponadto osoba ubiegająca się o zalesienie musi wystąpić do Nadlesnictwa o opracowanie planu, jeśli taki plan nie zostanie opracowany wówczas nie może być ta nieruchomość zalesiona.
5/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy mamy plan zagospodarowania przestrzennego.
6/ Pan Krzysztoif Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż nie mamy opracowanego planu zagospodarowania przestrzennego, mamy tylko opracowane studium do planu.
7/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy te nieruchomości nie będą potrzebne dla gminy.
8/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż trudno jest określić, czy te nieruchomości w przyszłości będą potrzebne dla gminy. W chwili obecnej wiemy, że nie sa to nieruchomości przewidziane pod drogi oraz nie wiemy o innym ich przeznaczeniu niezbędnym dla potrzeb gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski –zamknął dyskuję nad projektem uchwały i przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości gminy Nurzec-Stacja.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – przypomniał, iż opinia komisji jest negatywna w stosnku do przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości Nr 1084/8 o pow. 3,8527 ha w Nurcu Stacji.
Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż jest opinia komisji negatywna w stosunku do przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości w Nurcu Stacji, jednak powinien być wniosek o wycofanie z projektu uchwały działki nr 1084/8 w Nurcu Stacji. Następnie poprosił o zajęcie stanowiska odnośnie zlecenia podziału tej nieruchomości w Nurcu Stacji, gdyż będą pewne koszty związane z podziałem. W sytuacji gdyby nie była przeznaczana do sprzedaży część tej nieruchomości wraz z budynkiem Apteki, to być może nie ma sensu ponosić kosztów podziału. Nadmienił, iż koszt podziału będzie znaczny.
Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – wnioskował o wycofanie z projektu uchwały pkt. 5 tj. przeznaczenie do sprzedaży nieruchomości Nr 1084/8 w Nurcu Stacji.
W wyniku jawnego głosowaniaw obecności 13 radnych, 10 glosami za i 3 wstrzymującymi wniosek w sprawie wykreślenia z projektu uchwały pkt. 5 tj. przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości Nr 1084/8 w Nurcu Stacji został przyjęty.
Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – przypomniał, iż Sekretarz prosił o opinię odnośnie zlecenia podziału nieruchomości.
Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż Komisja Problemowo Budżetowa nie wyraża pozytywnej opinii do sprzedaży całej nieruchomości o pow. 3,8527 ha z uwagi na wniosek nabywcy części nieruchomości.
Pan Anatol Nasumnik – Radny, Nurzec-Stacja – wyjaśnił, iż wniosek nabywcy jest tylko na część działki, która jest ogrodzona, a w projekcie uchwały przeznaczamy całą nieruchomość. W odczuciu komisji nie jest to dopracowanie prawnie.
Pan Krzysztoif Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjasnił, iż ujmujemy całą działkę do sprzedaży, aby móc przystąpić do podziału i wydatkować środki finansowe na podział.
Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, i…ż wniosek Pana Wudarskiego w sprawie wycofania, ze sprzedaży nieruchomości w Nurcu Stacji został przyjęty. Obecnie Pani Wójt może wystąpić z wniuoskiem w sprawach różnych o wyrażenie opinii do przeznaczenia do sprzedaży budynku Apteki wraz z częścią działki.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja, bez działki Nr 1084/8 położonej w Nurcu Stacji.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radny, 12 głosami za i 1 głosem przeciwnym uchwała w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości Gminy Nurzec Stacja została przyjęta.
/Uchwała Nr XIX/123/05 w załączeniu/ Zał. Nr 10.
Do punktu 8-go
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy omówił Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy. Nadmienił, iż zgodnie z nowym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorzadowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urżedach marszałkowskich wynagrodzenie Wójta jest niższe od najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla Wójta w tabelach okreslonych w tym rozporządzeniu. Wobec powyższego zachodzi konieczność zmiany uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczacy Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zał. Nr 11.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja –zapytał, czy skoro rozporządzenia określa stawki, to czy tę uchwałę ma głosować Rada.
2/ Pan Krzysztof Styaniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż wynagrodzenie Wójta ustala Rada. Rozporządzenie określa tylko zasady ustalania wraz ze stawkami.
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jakie są skutki, jeśli Rada nie podejmie uchwały.
4/ Pan krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż Rada jako pracodawca wobec Wójta powinna ustalać wynagrodzenie. W sytuacji, gdy pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, inspekacja pracy może wyciągać konsekwencje.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Nurzec Stacja przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczacy Rady Gminy. Następnie poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radny, 12 głosami za i 1 głosem wstrzymującym uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójtowi Gminy Nurzec-Stacja została podjęta.
/Uchwała Nr XIX/124/05 w załączeniu/ Zał. Nr 12.
Do punktu 9-go
W punkcie tym, Pani Olaga Naumnik poinformowała, iż wpływają do Urzędu Gminy podania o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 4,5%. Dotychczas dawaliśmy odpowiedź, że nie mamy limitów. W ostatnim okresie wpłynęło dwa podania o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, a w przypadku braku limitów o podjęcie uchwały zwiększającej liczbę punktów sprzedaży. W związku z tymi wnioskami został przygotowany projekt uchwały o zwiększeniu o dwa punkty sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Nadmieniła, że podjęcie uchwały zwiększającej o te dwa punkty sprzedaży nie rozwiąże problemu, gdyż inni mogą również wystąpić o wydanie zezwolenia. Przygotowując projekt uchwały zasięgnęliśmy opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Następnie zapoznała z opinią Komisji, która jest negatywna.
Opinię Komisji Problemowo Budżetowej do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkohlowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i poza miejscem sprzedaży przedstawił Pan Anatol Naumnik – Przewodniczacy Komisji.
/Opinia Komisji w załączeniu/ Zal. Nr 13.
D y s k u s j a:
1/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – zapytała, gdzie mają powstać te nowe punkty sprzedaży napojów alkohlowych.
2/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że jedno podanie złożył Pan Malczewski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie przy ul. Kolejowej, a drugie Pan Rosa na sprzedaż w sklepie przy ul Leśnej 2. Nadmieniła, że po zwiększeniu liczby punktów sprzedaży, mogą złozyć podania inne osoby i wówczas będą rozpatrywane wszystkie podania i trudno jest przewidzieć kto otrzyma zezwolenie.
3/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy zwiększając limit my dajemy zezwolenie na punkt, czy na nazwisko.
4/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że Rada zwiększa ilość punktów sprzedaży, natomiast zezwolenie wydaje Wójt.
5/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, jak jest z taką sytuacją, że „IREXPOL” miał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie przy ul. Kolejowej a obecnie przeniósł na ul. Żerczycką, czy jest to dadatkowy punkt.
6/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że nie jest to dodatkowy punkt. „IREXPOL” miał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie przy ul. Kolejowej, który wygasił, a przeniósł na ul. Żerczycką.
7/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, dlaczego opinia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest negatywna. Czym kierowała się komisja wydając opinie. Czy zdaniem Komisji zmniejszy się spożycie alkoholu blokując wydanie zezwolenia.
8/ Pani Bożena Szyszko – Kierownik GOPS – wyjasniła, iż Komisja uważa, że 11 punktów sprzedaży napojów alkoholowych jest wystarczająca w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zgodnie z ustawą należy ogreaniczać dostęp do alkoholu, a nie zwiększać. Nadmieniła, że w Nurcu przy ul. Wodociągowej i Kolejowej jest sklep przy sklepie prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych. Gminna Komisja w trakcie kontroli, często stwierdza, że przy sklepach spożywa się alkohol i trudno jest z tym walczyć.
9/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, jak my jako gmina, wyglądamy pod względem ilości punktów sprzedaży w porównaniu z innymi gminami.
10/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że mamy w gminie jeden z najwyższych wskaźników, w przeliczeniu ilości punktów sprzedaży na jednego mieszkańca.
11/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż osoby które otrzymują zazwolenia wnoszą opłaty. Biorąc pod uwagę nawet wydatki związane z leczeniem to te opłaty pokryją wydatki.
12/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że osoby, które mają potrzebę zakupu alkoholu to mogą kupić nie w jednym to w drugim sklepie, a sprzedawcy od sprzedaży napojów alkoholowych muszą wnosić opłaty rocznie w kwocie 2100 zł. Nadmieniła, że w związku z opłatami wiele sklepów rezygnuje ze sprzedaży wódki i pozostawia tylko sprzedaż wina.
13/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy w ustawie są określone zasady usytuowania i ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
14/ Pani Olga Naumnik – poinformowała, że ustawa nie reguluje kwestii usytuowania i ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Ustawa upoważnia Radę Gminy do normowania tej kwestii. Odnośnie danych o ilości punktów w przeliczeniu na jednego mieszkańca przedstawia takie informacje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która ostro walczy z tym problemem.
15/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – stwierdziła, iż najgorszym problemem jest to, że alkohol jest spożywany tam, gdzie jest sprzedawany.
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i miejscu sprzedaży przedstawił Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy. Następnie poddał pod głosowanie.
W wyniku jawnego głosowania w obecności 13 radny, za projektem uchwały głosowało 5 radnych, 7 było przeciwnych, 1 wstrzymujący, wobec powyższego uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i miejscu sprzedaży nie została podjęta.
Do punktu 10-go
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych:
- Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że odnośnie kosztorysu na budowę drogi Siemichocze-Augustynka – Nurczyk trudno jest wyjaśnić, dlaczego jest taki koszt. Projektanci mają swoje przepisy i w oparciu o nie wykonują kosztorys.
1/ Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy rzeczoznawca otrzymuje wynagrodzenie prowizyjneod wartości wycenionej, czy od wartości sprzedanej..
2/ Pani Maria Szatyłowicz – Sakarbnik Gminy – poinformowała, że projektanci otrzymują wynagrodzenie za wykonanie projektu nie biorąc pod uwagę kosztorysu.
- Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował o zasadach szacowania nieruchomości. Nadmienił, iż w większości jest metoda porównawcza. Polega ona na porównywaniu aktów notarialnych zawartych na sprzedaż nieruchomości, ponadto posługują się współczynnikami do podwyższania wartości w związku z uzbrojeniem terenu. Odnośnie wynagrodzenia dla rzeczoznawcy płacimy za wycenę nieruchomości nie zabudowanej około 50 zł, natomiast za nieruchomości zabudowane wartość wyceny jest różna 1000 – 1200 zł. Koszty wyceny nieruchomości doliczamy do wartości sprzedaży nieruchomości. Nadmienił, iż jest nam korzystniej jeżeli wartość jest wyższa. Uważamy, że rzeczoznawcy nie zależy na zawyżaniu wartości.
- Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała odnośnie budowy drogi do Zabłocia. Nadmieniła, że po rozmowie ze Starostą realizacja tego zadania jest możliwa przy partycypacji w kosztach. Proszą o złożenie deklaracji jak najszybciej tj. wrzesień, październik, w czasie gdy planowany jest budżet powiatu, wówczas zadanie te może być przyjęte do realizacji. Zwróciła się do radnych o zadeklarowanie kwoty jaką możemy dofinansować.
1/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec Stacja – zapytała jaka kwota ich zadawala.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz - Wójt – popinformowała, że w zależności od kwoty zadeklarowanej oni zaplanują wielkość zadania do realizacji.
3/ Pan Sergiusz Putko – Radny Rady Powiatu - poinformował, że jeżeli zadeklarujemy naszą partycypację w kosztach, wówczas budowa drogi Zabłocie – Zerczyce będzie wykonywana. Odnosnie przetrminowania dokumentacji poinformował, że dokumentacja nie ulegnie deaktualizacji z uwagi na rozpoczęcie tego zadania.
4/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż Pan Czmut informował, że dokumentacja może ulec deaktualizacji, dlatego prosił o symboliczne dofinansowanie.
5/ Pan Sergiusz Putko – Radny, Rady Powiatu - poinformował, że budowa drogi jest rozpoczęta, poprzez dożwirowanie i dokumentacja nie ulegnie przedawnieniu.
6/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż droga została dożwirowana na odcinku za Zabłociem, a my opracowaliśmy projekt na drogę Zabłocie-Żerczyce.
7/ Pan Sergiusz Putko – Radny, Rady Powiatu – stwierdzil, iż jest to ta sama droga.
8/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż budowa drogi Zabłocie – Żerczyce, na którą projekt opracowywała gmina nie została rozpoczęta. W jego odczuciu budowa drogi na terenie gminy Dziadkowice nie jest rozpoczęciem budowy tej drogi. Nadmienił, iż projekt nie został opracowany na całą drogę przez gminę, tylko na ten odcinek Zabłocie – Żerczyce.
9/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż z wypowiedzi Radnego Powiatu wynika, że powiat opracował dokumentację na budowę całej drogi.
Deklaracja w sprawie dofinansowania do budowy drogi Zabłocie Zabłocie zostanie ustalona w sprawach różnych.
- Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował o realizacji zadania w zakresie wodociągowania wsi. Obecnie przygotowujemy dokumenty niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę. Otrzymaliśmy zgodę na wejście w pas drogowy przy droga powiatowych i wojewódzkich. W chwili obecnej występujmy do właścicieli działek prywatnych o wyrażenie zgody na przejście linii wodociągowej, jeżeli nie będzie zastrzeżeń, ze strony rolników w miesiącu paździeniku możemy otrzymać zezwolenie na budowę.
D y s k u s j a:
1/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, czy wystapiliśmy o dofinansowanie do budowy wodociągów.
2/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzedu Gminy – poinformował, iż dotychczas nie wystapiliśmy o dofinansowanie. Nadmienił, iż jeżeli nie zostały zmienione zasady występowania o dofinansowanie przewidujemy, że wystąpimy do ZPORR o dofinansowanie w drugim terminie, gdzie termin jest do 15 września.
3/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż skoro nie mamy pozwolenia na budowę to nie mamy możliwości występowania o dofinansowanie. Zgodnie z informacją Pana Putko dokumentacja jest opracowana, co jest niezgodne z rzeczywistością, gdyż nie ma pozwolenia co jest jednoznaczne z niezakończeniem opracowania dokumentacji.
4/ Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że dokumentacja na budowę wodociągu została opracowana, a obecnie przygotowanane są dokumenty na wydanie pozwolenia na budowę.
- Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – zapewniła, że w przyszłym roku zadanie w zakresie budowy drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej będzie traktowane jako zadanie priorytetowe. Priorytetowym będzie również zadanie w zakresie budowy wodociągu. Nadmieniła, że z własnych środków nie będziemy w stanie sprostać tym zadaniom, dlatego będziemy występowali o dotację. Jeżeli będą funkcjonowały programy i otrzymamy dotację to zadania te będą realizowane.
D y s k u s ja:
1/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż skoro nasz wniosek na budowę drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej został zakwalifikowany jako rezerwowy, to nowego rozpatrywania wniosku nie będzie. Z chwilą otrzymania środków wniosek powinien być załatwiany.
2/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, iż nie dysponujemy informacją na którym miejscu jesteśmy na liście rezerwowej. Lista rezerwowa jest realizowana w sytuacji, gdy fundusz otrzyma dotakowe środki lub ktoś niewykona zadania i wówcas środki pozostają. Nadmienił, iż fundusz PHARE jest do 2006 r . Jeżeli ten fundusz będzie funkcjonował to nie musimy składać nowego wniosku. Natomiast lista rezerwowa to nie są pieniądze, możemy otrzymać dofinansowanie, jednak nie mamy gwarancji, że otrzymamy dofinansowanie.
3/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy w przyszłym roku mogą składać wnioski inne gminy na te dotacje.
4/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż składanie wniosków do tego funduszu zostało zakończone i nie ma możliwości składania nowych wniosków.
5/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – zapytał, czy możemy składać wnioski do innych funduszy o dofinasowanie do budowy tych dróg.
6/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że możemy składać inne wnioski, jednak musi być decyzja, czy składamy o dofinansowanie do innych funduszy. Nadmienił, iż przy składaniu wniosków do innych funduszy, niektórzy żądają informacji czy składano wnioski do innych funduszy i czy otrzymano dofinansowanie.
7/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – zapytała, czy mamy składać wnioski na dofinansowanie do ZPORR, oddzielnie na każą drogę i wówczas wycofalibyśmy się z PHARE.
8/ Pani Adela Halina Wrona – Radna, Nurzec-Stacja – zaproponowała, aby czekać na załatwienie wniosku skoro zakwalifikowaliśmy się do listy rezerwowej.
9/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że obecnie fundusz nie dysponuje wolnymi środkami finansowymi i trudno jest przewidzieć, czy otrzyma dodatkowe środki.
10/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż skoro w tym funduszu nie ma środków finansowych to należy składać nowe wnioski do innych funduszy.
11/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec-Stacja – zapytał, czy przy korzystaniu z dofinansowania do budowy ul. Piaskowej było zapytanie o korzystaniu z funduszy pomocowych.
12/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż było zapytanie o korzystaniu z innych funduszy pomocych, ile i z jakiego funduszu.
13/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczacy Rady Gminy – zapytał, czy z wnioskiem o dofinansowanie do budowy wodociągu będziemy występować do ZPORR i w jakim terminie.
14/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że przewidujemy występować o dofinansowanie z funduszy ZPORR.
15/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że w terminie do 15 września planujemy wystapić do ZPORR o dofinansowanie do budowy dróg. Zapytała, czy mamy wystąpić oddzielnie na każdą drogę, czy razem. Nadmieniła, że w jej odczuciu należy wystąpić oddzielnie na każą drogę.
16/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał, Radnego Raczyńskiego, czy składać wniosek na budowę drogi do Zalesia razem z budową drogi w Wolce Nurzeckiej, czy oddzielnie.
17/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż skoro już raz składano wniosek razem, to obecnie również powinno być to jedno zadanie.
18/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż połączenie zadania w zakresie budowy budowy drogi do Zalesia i w Wólce Nurzeckiej następiło w związku z wartością zadania, a przy składaniu wniosku to należo spełnić warunek minimalnego progu wartości zadania . Obecnie przy występowaniu o dofinansowanie z funduszu ZPORR nie ma obowiązku spełnienia warunku wartości zadania.
19/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierził, iż należy skladać wnioski o dofinansowanie na budowę wodociągu i budowę dróg. Odnośnie wniosków na budowę dróg nie ma róznicy czy będzie wnioske złożony na zadanie łączne czy oddzielnie na każdą drogę.
6. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że odnosnie zawieszenia kursu autobusu do Wólki Nurzeckiej, przekażemy ten wniosek do Dyrektora PKS, jednak nie możemy liczyć na przywrócenie tego kursu, gdyż dyrektor twierdzi, iż kurs ten jest nierentowny a oni nie mają możliwości utrzymywania nierentownych linii. Nadmieniła, iż możliwe, że zwrócą się o dofinansowania do utrzymania tego kursu przez gminę.
D y s k u s j a:
1/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż kurs autobusu obsługuje wiele miejscowości, a jego zawieszenie pozbawia mieszkańców dostępu do komunikacji publicznej.
2/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – zaproponowała, aby mieszkańcy wystapili również z wnioskiem do Dyrektora PKS, być może kurs zostanie utrzymany.
7. 7.Pani Olga Naumnik – prowadząca sprawy oświaty w Urzedie Gminy – udzieliła wyjaśnień odnośnie dowożenia dzieci do szkół oraz zmiany kursu autobusu do Wólki Nurzeckiej. Obecnie autobus zabiera dzieci z Wólki Nurzeckiej o godzinie 620 , gdzie zabieranych jest dwoje uczniów z Gimnazjum i troje uczniów ze szkoły podstawowej w Siemichoczach, następnie zabiera 6 uczniów z Gminazjum w Tymiance i 1 ucznia do szkoły w Siemichoczach, następnie jedzie do kol. Klukowicze, Wyczółki, Litwinowicze, Pisczatka i jedzie do szkoły. Kursowanie tego autobusu pokierowane jest ilością uczniów dowożonych do szkoły. Na podstawie wyliczeń autobus w drodze powrotnej, gdyby miał zajeżdżać do Wólki Nurzeckiej, wówczas musiałby więźć 48 uczniów, a biorąć pod uwagę nawierznię drogi to szkoda autobusu, żeby z takim obciążeniem zajeżdżał do Wólki Nurzeckiej. Inne rozwiązanie jest niekorzystne dla gminy, ze względów ekonomicznych, gdyż zwiększy się ilość kilometrów przejazdu autobusu jak ilość godzin pracy świetlic szkolnych. Zapytała Pania Wójt jakie przyjąć rozwiązanie. Po konsultacji zaproponowała, aby pozostawić dotychczasowe rozwiązanie.
D y s k u s j a:
1/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż jest to krzywdzące dla dzieci z Wolki Nurzeckiej, gdyż muszą wcześnie wyjeżdżać i późno wracać z uwagi na jeżdżenie do Klukowicz i z powrotem.
2/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż przejazd dzieci autobusem to jest w pewnym sesnsie frajdą, skoro dzieci w Tymianki nie chcą wychodzić na przystanek przy Misiejuku a chcą jechać do Wyczółek.
- Pan Sergiusz Putko – Inspektor Urzędu Gminy – udzielił wyjaśnień odnośnie naprawy dróg po kanalizacji w Nurcu Stacji.
D y s k u s j a:
1/ Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż nie powiedział kto robił studzienki lecz czy jest interwencja do firmy, która wykonywała studzienki.
2/ Pan Sergiusz Puitko – Inspektor Urzedu Gminy – wyjaśnił, iż do firmy nie będzie interwencji z uwagi na brak winy firmy wykonującej kanalizację. Nadmienił, iż po kontakcie z konserwatorem studzienka przy ul. Poniatowskiego zostanie ona naprawiona z chwilą pozyskania sprzętu. Jeżeli zachodzi potrzeba naprawy studzienki na przeciwnko Nadleśnictwa również zostanie ona naprawiona.
Do punktu 11-go
Sprawy różne:
- Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – wnioskował, aby środki finansowe przewidziane na naprawę dróg dróg zostały podzielone równo dla każdej miesjcowości, gdyż jest wiele potrzeb i w każdej miejscowości powinne być realizowane zadania.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – poparł wniosek Radnego Raczyńskiego dotyczący równego podziału środków finansowych dla każdej miesjcowości.
2/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż przeciwny równemu podziałowi środków dla wszystkich miejscowości. Uważa, że niektóre miejscowości mają dobre dorgi i nie zachodzi potrzeba tam nic wykonywać. Na terenie Moszczony Pańskiej jest wiele dróg, które wymagają naprawy, dlatego jeżeli dla którejś miejscowości zostanie wykonane więcej zadań to uważa za prawidłowe.
3/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż może okazać się, że na terenie wsi Moszczona pańska nic nie zostanie wykonane, a przy podziale środków na każdą miejscowość coś zostanie wykonane.
4/ Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy - zapytała, kto będzie pilnował, aby środki zostały wykorzystane w równej wysokości.
5/ Pan Jan Raczyński – Radny, Zalesie – stwierdził, iż na terenie Moszczony Pańskiej nawierzchnie dróg są o wiele lepsze aniżeli we wsi Zalesie, dlatego przy równym podziale środków najpilniejsze zadania mogą mobyć zrealizowane w każdej miejscowości. Kończąc zwrócił uwagę, że przy wykonywaniu zadań należy brać pod uwagę przepustowość drogi.
6/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż droga do Zalesia była kilkakrotnie żwirowana i równana a Radny w dalszym ciągu narzeka na nawierzchnię tej drogi.
7/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż przy równym podziale środków trudno będzie zrealizować zadania, gdyż nierówne są odcinki dróg i dla jednej miejscowości wystarczy mniej środków a dla innej potrzeba więcej. Jako przykład podał równanie dróg. Wyrównamy pewny odcinek a dalszy zostanie nierównany z uwagi na brak środków.
8/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że z wyliczenia po równo dla każdej miejscowości wynika po 2.100 zł a musimy zabezpieczyć środki na odśnieżanie. Prosił o ustalenie, które drogi mają być naprawiane.
9/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż w jego odczuciu należy wykonac te zadania, które są najbardziej potrzebne, biorąc pod uwagę przepustowość drogi, kursowanie autobusu szkolnego.
10/ Pan Jerzy Barańczuk – Radny, Wyczółki – stwierdził, iż w miejscowości Wyczółki droga powiatowa jest w bradzo złym stanie. Drogą tą kursują autobusy PKP i szkolny. Wnioskował o dofinansowanie do naprawy tej drogi przez powiat.
11/ Pan Eugeniusz Staniszewski – Inspektor Urzędu Gminy – poinformował, że występował o naprawienie drogi w Wyczólkach do Powiatowego Zarządu Dróg i Pan Dyrektor Czmut obiecał, że droga we wsi Wyczólki zostanie naprawiona. W jaki sposób zostanie wykonana naprawa nie zostaliśmy poinformowani.
- Pan Roman Wudarski – Radny, Nurzec Stacja – zwrócił się z prośbą o informowanie o imprezach sportowych, aby nie było takiej sytuacji, że drużyna sportowa nie wie o imprezie. Jako przykład podał rozgrywki piłkarskie w Dziadkowicach. Drużyna z Zalesia, która była drużyną zwycięska nie została poinformowana o tych rozgrywkach. Dowiedziano się z informacji w „Głosie Siemiatycz”, gdyz osoba z GOUK poszła na urlop i informacja nie została ogłoszona.
D y s k u s j a:
1/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że pisma przychodzące do Urzedu Gminy kierowane są na poszczególne stanowiska pracy. W przypadku informacji o imprezie pismo zostało skierowane do GOUK.
2/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził, iż w przypadku informacji o imprezach należy informować poszczególne drużyny o imprezach.
3/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – pzeprosiła za zaistanią sytuację. Następnie poinformowała, że zaleciła wszystkim pracownikom czuwanie nad prawidłowym przekazywaniem informacji.
3. Pani Maria Szatyłowicz – Skarbnik Gminy – udzieliła odpowiedzi na pytanie Radnego Wudarskiego, które było zadane przy rozpatrywaniu informacji i realizacji budżetu gminy za I półrocze 2005 r. dotyczące ile wypłacono odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych. I tak: we wszytkich jednostkach wypłacono 2 odprawy na kwotę 34905 zł i 6 nagród jubileuszowych na kwotę 17908 zł.
4. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poprosiła o zajęcie stanowiska jakiego rzędu ma być dopłata do budowy drogi Załocie – Żerczyce. Zaproponowała, maksymalna kwotę 50 tys. zł.
D y s k u s j a:
1/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zaproponował, aby w ramach dofinansowania dla powiatu do budowy drogi Zabłocie – Żerczyce, zaproponować maksymalna kwotę 50 tys. zł.
2/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż pamięta wypowiedź Pana Sekretarza, że odnośnie budowy drogi Zabłocie – Żerczyce opracowana została dokumentacja, jednak nie można przystąpić do jej budowy z uwagi na brak uregulowań prawnych odnośnie wywłaszczeń, gdyż droga ta ma być poszerzona. Trudno jest dyskutowac o pieniądzach skoro ta sprawa nie jest uregulowana.
3/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż nie pamięta jaka jest sytuacja prawna na drodze do Zabłocia. Nastepnie poinformował, że my możemy pomagać przy budowie dróg, jednak pewne sprawy może załatwić tylko starostwo, gdyż jest to ich droga. Często starostwo i inni wykonują zadania tylko w pasie drogowym, aby unikąć takich sytuacji jak wywłaszczenia.
4/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – stwierdził, iż na jednej z sesji było pytanie, czy można otrzymać plan jeśli nie jest uregulowana sprawa własności i była odpowiedź, że można.
5/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że można opracować dokumentację bez uregulowanej kwestii prawnej, a nawet mogą być wydane warunki zabudowy. Nie można wydać tylko zezwolenia na budowę.
6/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – stwierdziła, iż przypuszcza, że na drodze do Zabłocia nie ma takiego problemu.
7/ Pan Sergiusz Putko – Radny, Rady Powiatu – poinformował, że droga powiatowa Żerczyce – Zabłocie jest drogą powiatową o nr 1716 i przebiaga dalej od Zabłocia do Żurobic i aż do Makarek. Budując tą drogę bez względu na miejsce rozpoczęcia inwestycji jest uznawane za rozpoczęcie zadania i dokumentacja nie ulegnie przedawnieniu, gdyż zezwolenie jest na całą drogę. Następnie poinformował o realizacji zadań na drogach powiatowych. W roku bieżącym rozpoczeto budowę drogi Klukowicze Zubacze, w przyszłym roku będzie położona nawierzchnia asfaltowa. Odnośnie naprawy drogi w Wyczólkach poinformował, że zgodnie z zapewnieniami Dyrektora droga ta zostanie naprawiona.
8/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poprosiła o zajęcie stanowiska, czy możemy zadeklarować kwotę 50 tys. zł jako dofinansowanie do budowy drogi do Zabłocia.
9/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – wnioskował o dofinansowanie do budowy drogi Tymianka – Wólka Nurzecka. Budowa tej drogi prowadzona jest od kilku lat i dotychczas nie została zakończona
10/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zapytał na jaki rok ma być przyznana dotacja. Następnie zapytał, dlaczego w roku 2005 Radny zrezygnował z dofinansowania do budowy tej drogi.
11/ Pan Michał Muszkatel – Radny, Wólka Nurzecka – stwierdził, iż przyjmując do realizacji budowę drogi w Wólce Nurzeckiej nie było funduszy na dotację dlatego zrezygnował z dotacji.
12/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – zapytała ponownie jaka kwotę możemy zadeklarować do budowy drogi do Zabłocia.
13/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zaproponował aby przeznaczyć kwotę 50 tys. zł. Jako dofinansowanie do budowy drogi do Zabłocia.
14/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec-Stacja – zaproponował, aby Wójt Gminy dokonała rozeznania jakie oczekiwania są ze strony powiatu, ile mogą oni dołożyć.
15/ Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – poinformowała, że oni oczekują na naszą deklarację. Następnie poprosiła o zajęcie stanowiska odnośnie wydzielania działki, na której usytuowana jest Apteka, czy dokonywać podziału czy nie. Kolejną sprawą jest wniosek Pana Bartoszuka odnośnie przedłużenia budowy chodnika na ul. Piaskowej. Wniosek w sprawie budowy drogi tzw. „Ścianka” w Siemichoczach.
16/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – przedstawił wniosek Pana Bartoszuka o przedłużenie budowy drogi i chodnika ul. Piaskowej. Poinformował, że zgodnie z wyjaśnieniami udzielonymi przez Pana Staniszewskiego projekt opiewał 650 m a wykonano 680 m. Zgodnie z projektem nie było planowane budowy dłuższego odcinka drogi ul. Piaskowej.
17/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – poinformował, że zwracali się mieszkańcy Moszczony Pańskiej z projektem odnośnie zagospodarowania centrum wsi Moszczona Pańska. Szacują, że suma kosztów kwalifikowanych wyniesie 500 tys zł, a udział samorządu około 115 tys zł. Wnioskują o ujęcie w planie na 2006 r. kwoty 115 tys. zł, jako kwota przyrzeczona na realizację tego zadania.
18/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż popieramy wniosek, jednak trudno jest przewidzieć, czy będziemy mieli możliwość wygospodarowania takich funduszy.
19/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy – zaproponował, aby udzielić odpowiedzi na zgłaszane wnioski, że zostana one rozpatrzone przy projektowaniu budżetu na 2006 r.
20/ Pan Wiktor Karpiuk – Radny, Moszczona Pańska – stwierdził, iż w pierwszej kolejności należy wybudować wodociągi, a następnie można realizować inne zadania jak zagospodarowanie wsi Moszczona Pańska.
21/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – zapytał, czy coś wiadomo odnośnie powstania firmy na bazie byłego WSBW.
22/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – wyjaśnił, iż kontaktował się z przedstawicielem tej firmy, aby przedstawił informację na sesji, jednak w miesiącu sierpniu nie mogli wziąć udziału w posiedzeniu. Zapewniali, że na następną sesje przyjadą i udzielą bliższych informacji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Pan Zenon Podbielski poddał pod glosowanie zgłoszone wnioski. I tak:
1/ Wniosek Pana Jana Raczyńskiego w sprawie równego podziału środków finansowych na zadania w zakresie drogownictwa, dla poszczególnych wsi w wyniku jawnego głosowania 6 głosami za, 4 przeciwnych, 2 wstrzymujace został przyjęty.
2/ Wniosek w sprawie zadeklarowania dla powiatu kwoty 50 tys. zł na dofinansowanie do budowy drogi Żerczyce – Zabłocie w wyniku jawnego głosowania 8 głosami za 4 wstrzymującymi w obecności 13 radnych został przyjęty.
3/ Wniosek: Czy przystępować do podziału nieruchomości w Nurcu Stacji / wydzielenia działki Apteki/
D y s k u s j a:
1/ Pan Anatol Naumnik – Radny, Nurzec Stacja – stwierdził, iż podejmując tę decyzję należy wyjasnić czy celowym jest sprzedawać Aptekę, z uwagi na dalsze funkcjonowanie.
2/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż Apteka może istniec w każdym innym budynku.
3/ Pan Artur Tropchimiak – Sołtys wsi Borysowszczyzna – zapytał, czy Pan prowadzący Aptekę będzie miał prawo pierwokupu.
4/ Pan Piotr Jaszczuk – Radny, Żerczyce – stwierdził, iż nie możemy brać pod uwage prawa pierwokupu. Przed ogłoszeniem przetargu należy wypowiedzieć umowę dzierżawy i wówczas przystąpi do przedtargu na równi z innymi osobami.
5/ Pan Krzysztof Staniszewski – Sekretarz Gminy – stwierdził, iż są przepisy, które normują sprawę pierwokupu. W chwiuli obecnej nie jest przygotowany do udzielenia takiej informacji.
6/ Pan Zenon Podbielski – Przewodniczący Rady Gminy - stwierdził, iż nie powinniśmy się zajmować sprawami pierwokupu. Obecnie mamy podjąć decyzję odnosnie podziału nieruchomości.
W wyniku jawnego glosowania za sprzedażą apteki glosowało 9 radnych, 1 był przeciwny 2 wstrzymało się od głosu. Wobec ppowyższego ustalono, że należy dokonywać podziału nieruchomości.
5. Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zwrócił się o odwołanie jego osoby z funkcji przewodsniczacego Komisji Rewizyjnej i członka komisji rewizyjnej.
6. Pani Katarzyna Sawicka – Radca Prawny – poinformowała, że rezygnację należy złożyć na piśmie i wówczas może być ona rozpatrywana.
7. Pan Jan Demianowicz – Radny, Chanie Chursy – zapytał, czy Pan, który dzierżawi grunty Agencyjne / jadąc do Wólki Nurzeckiej po prawej stronie/ płaci podatki.
8. Pani Raisa Pachwicewicz – Wójt – stwierdziła, iż trudno jest określić o jaką nieruchomość chodzi. Sprawa ta zostanie wyjaśniona w późniejszym terminie.
9. Ustalono, że wniosek mieszakńców Siemichocz w sprawie budowy drogi „Ścianka” zostanie rozpatrzony przy rozpatrywaniu budżetu gminy na 2006 r.
Na tym posiedzenie Rady Gminy zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady
E. Naumiuk Zenon Podbielski
Metryka strony