Uchwała Nr IX/60/07
uchwała Nr IX/60/07
Rady gminy Nurzec-Stacja
z dnia 18 grudnia 2007 r.
w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi.
Na podstawie art. 18 ust. 1, art. 40 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz. U. Z 2001r. Nr 142 poz. 1591, z 2002r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003r. Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568, z 2004r. Nr 116 poz. 1203, z 2005r. Nr 172 poz. 1441, z 2006r. Nr 17 poz. 128, Nr 146 poz. 1055, Nr 181 poz. 1337, z 2007r. Nr 48 poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218/ uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwała określa zasady oddawania w najem (dzierżawę) lokali użytkowych oraz w najem garaży i pomieszczeń gospodarczych, stanowiących własność gminy, a także lokali i budynków przekazanych w użyczenie jednostkom organizacyjnym gminy.
§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) Gminie – rozumie się przez to Gminę Nurzec-Stacja,
2) Radzie – rozumie się przez to Radę Gminy Nurzec-Stacja,
3) Wójcie – rozumie się przez to Wójta Gminy Nurzec-Stacja,
4) Jednostkach organizacyjnych – rozumie się przez to Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Szkołę Podstawową, Gimnazjum Publiczne, Przedszkole Gminne w Nurcu-Stacji i Szkołę Podstawową w Siemichoczach.
5) Lokalu użytkowym – rozumie się przez to lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne tj. przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej, co do podmiotów określonych w pkt. 4,
6) Garażu – rozumie się przez to pomieszczenie lub budynek przeznaczony do przechowywania pojazdów mechanicznych.
7) Pomieszczeniu gospodarczym – rozumie się przez to pomieszczenie lub budynek niemieszkalny przeznaczony na cele gospodarcze, nie związane z prowadzeniem działalności zarobkowej.
§ 3. 1. Lokale oddaje się w dzierżawę, najem lub użyczenie.
2. W najem (dzierżawę) oddaje się lokale użytkowe przeznaczone na działalność gospodarczą niemającą na celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
3. W najem oddaje się lokale, pomieszczenia lub budynki z przeznaczeniem na garaż lub na cele gospodarcze, niezwiązane z działalnością zarobkową.
4. W użyczenie oddaje się lokale lub budynki na prowadzenie działalności statutowej dla podmiotów o których mowa w §2 ust. 1 pkt. 4.
§ 4. 1. Oddanie w najem (dzierżawę) lokalu użytkowego, o którym mowa w §3 ust. 2 następuje w drodze przetargu.
2. Wójt Zarządzeniem określi regulamin przeprowadzania przetargów na najem (dzierżawę) lokali użytkowych.
3. Decyzję o przeznaczeniu lokalu do wynajmu (wydzierżawienia) podejmuje Wójt w drodze zarządzenia.
4. Umowa najmu (dzierżawy) lokalu użytkowego może być zawarta na czas oznaczony do 3 lat z prawem dalszego jej przedłużenia na kolejne okresy do lat 3, z uwzględnieniem warunków określonych w §4 ust. 5 i 6.
5. Wyklucza się uczestnictwo w przetargu oraz możliwość przedłużenia umowy na kolejne okresy z podmiotami, z którymi rozwiązano umowę z tytułu zaległości w należnych wpłatach czynszu, niewywiązania się z innych warunków umowy oraz z podmiotami, które posiadają jakiekolwiek zaległości wobec Gminy. Podmiot, który posiada zgodę na ratalną spłatę zaległości i terminowo uiszcza należne raty traktowany jest na równi z osobami nieposiadającymi zaległości.
6. Przedłużenie umowy na kolejne okresy, o których mowa w ust. 4, może nastąpić w trybie bezprzetargowym w przypadku, gdy lokal zostanie ponownie przeznaczony do wynajmu (wydzierżawienia), a dotychczasowy najemca (dzierżawca) złoży stosowny wniosek, do Urzędu Gminy na 14 dni przed datą wygaśnięcia umowy najmu (dzierżawy).
7. W przypadku przedłużenia umowy, o którym mowa w ust. 6, stawka czynszu ustalana jest na podstawie negocjacji stron.
8. Lokal użytkowy może również zostać wynajęty (wydzierżawiony) poza przetargiem z zachowaniem odpowiednio warunków określonych w §5 w następujących przypadkach:
1) na prowadzenie działalności charytatywnej, opiekuńczej lub leczniczej, a także kulturalno-sportowej i turystycznej niezwiązanej z działalnością zarobkową.
2) wynajem (wydzierżawienie) lokalu następuje na cele statutowe na rzecz jednostek organizacyjnych, fundacji, stowarzyszeń, a także organizacji pożytku publicznego,
3) wynajem (wydzierżawienie) następuje na rzecz małżonka/i, zstępnych i wstępnych zmarłego najemcy (dzierżawcy) lokalu po złożeniu w formie pisemnej zobowiązania do kontynuowania zawartej umowy na dotychczasowych warunkach w terminie do 6 miesięcy od daty zgonu pod warunkiem braku zaległości w opłatach za dany lokal.
4) wynajem (wydzierżawienie) następuje na rzecz małżonka/i, zstępnych i wstępnych, wskazanego przez dotychczasowego najemcę (dzierżwcę), po złożeniu oświadczenia, o którym mowa w pkt. 3 pod warunkiem braku zaległości za dany lokal.
5) lokale, które w dwóch kolejnych przetargach nie znalazły najemcy (dzierżawcy) zostają oddane w najem (dzierżawę) na podstawie negocjacji stron.
6) w przypadkach szczególnie uzasadnionych interesami Gminy.
9. Dzierżawcy może przysługiwać inny lokal przyznany poza przetargiem, w ramach posiadanych wolnych lokali przeznaczonych do wynajmu (wydzierżawienia) w przypadku:
1) przeznaczenia budynku do wyburzenia, sprzedaży lub remontu wymagającego czasowego wykwaterowania,
2) zdarzenia, dotyczącego najmowanego (dzierżawionego) lokalu, o cechach losowych.
§ 5. 1. W przypadku jeśli o najem danego garażu/pomieszczenia gospodarczego ubiega się więcej niż jeden podmiot oddanie w najem następuje za zasadach określonych w §4.
2. Oddanie w najem garażu, pomieszczenia gospodarczego, o których mowa §3 ust. 3 następuje w drodze bezprzetargowej, pod warunkiem, że:
1) podmiot ubiegający się najem lokalu określonego w ust. 1 nie jest wykluczony na podstawie warunków opisanych w §4 ust. 5.
2) o najem danego garażu, pomieszczenia gospodarczego ubiega się wyłącznie jeden podmiot.
3. Zawarcie umowy najmu w przypadku o którym mowa w ust. 2 następuje po uprzednich negocjacjach warunków najmu.
4. Oddanie w najem garażu, pomieszczenia gospodarczego może nastąpić na czas określony nie dłuższy niż do 3 lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy do lat 3.
5. Przedłużenie okresu najmu może nastąpić na warunkach określonych w §4 ust. 6 uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2.
§ 6. 1. Dzierżawca lub najemca, który utracił tytuł prawny do zajmowanego lokalu na podstawie prawomocnego wyroku sądowego orzekającego opróżnienie, wydanie lokalu może ubiegać się o ponowne zawarcie umowy najmu lub dzierżawy, pod warunkiem braku zaległości czynszowych obciążających dany lokal.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podmiotów, którym została wypowiedziana umowa najmu lub dzierżawy. Dopuszcza się możliwość ponownego zawarcia umowy najmu lub dzierżawy z osobami, które posiadają zgodę na ratalną spłatę zaległości obciążajacych zajmowany lokal i terminowo uiszczają należne raty.
§ 7. 1. Użyczenie lokalu może nastąpić na rzecz jednostek organizacyjnych.
2. Użyczenie następuje na czas określony jednak nie dłuższy niż 10 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne okresy do 10 lat.
3. Przeznaczenie do użyczenia następuje w drodze zarządzenia Wójta, w którym określa się warunki, okres i cel użyczenia na rzecz danego podmiotu,
4. Użycznie następuje w drodze umowy.
§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Nurzec-Stacja.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty Ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
Zenon Podbielski
Metryka strony