Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (AGRO-TYMIANKA-Rozbudowa fermy trzody chlewnej na działkach Nr 438 i 437/2 położonych w Tymiance)
Nurzec-Stacja, dn. 16.06.2008 r.
RGI 7624-2/08
D E C Y Z J A
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt 4, w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska /Dz. U. z 2008 . Nr 25 poz. 150/ oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ost. zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 181 poz. 1524/ ; po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.03.2008 r. złożonego przez AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego: Rozbudowa fermy trzody chlewnej na działkach oznaczonych numerami 438 i 437/2 położonych w obrębie geodezyjnym Tymianka.
U S T A L A M
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego
1/ Rodzaj i miejsce realizacji inwestycji:
Właścicielem przedmiotowej fermy w miejscowości Tymianka, w gminie Nurzec Stacja, powiat siemiatycki, województwo podlaskie jest firma AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk. Zakład zlokalizowany jest na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 437/2 i 438. Działka nr 438 o wielkości 2,99 ha stanowi własność Inwestorów, natomiast działka o numerze 437/2 o wielkości 73,30 ha jest dzierżawiona przez AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk, a właścicielem tej nieruchomości jest Agencja Nieruchomości Rolniczych - Oddział Terenowy w Olsztynie Filia w Suwałkach.
Aktualnie hodowla prowadzona jest w 6 budynkach, które oznaczone są numerami 5, 6, 7, 8, 10, 11. W obiektach tych występuje łącznie 288 stanowisk dla loch prośnych, 196 stanowisk dla loch do krycia, 224 stanowiska porodowe, 10 stanowisk dla knurów i 1755 stanowisk dla warchlaków. Zwierzęta hodowane są w systemie bezściółkowym na ruszcie. Obecnie na przedmiotowej fermie prowadzonych jest 5 cykli hodowlanych otwartych. Cykle te nachodzą na siebie.
Inwestor planuje powiększenie istniejącej fermy poprzez budowę 4 dodatkowych obiektów hodowlanych. Po rozbudowie analizowanego zakładu łącznie we wszystkich obiektach hodowlanych maksymalnie będą 752 stanowiska dla loch prośnych, 196 stanowisk dla loch do krycia, 224 stanowiska porodowe, 10 stanowisk dla knurów i 4439 stanowisk dla warchlaków. Zwiększeniu ulegnie również liczba cykli do 6.
Teren przedmiotowej fermy jest ogrodzony. Najbliższe otoczenie fermy stanowią obszary leśne, pola oraz zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana w odległości około 25 m od granic zakładu.
2/ Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
Faza budowy:
Zmniejszyć oddziaływania zanieczyszczeń powietrza. Aby zmniejszyć oddziaływanie należy:
- Należycie prowadzić prace na fermie w celu maksymalnego ograniczenia emisji substancji szkodliwych
- Utrzymywać w należytym stanie drogi dojazdowe oraz miejsca postojowe i manewrowe pojazdów dla ograniczenia pylenia
-Prace budowlane ograniczyć tylko do pory dnia ze względu na hałas pracujących urządzeń
Faza eksploatacji:
-Ograniczyć do minimum emisję zanieczyszczeń gazowych i mikrobiologicznych do powietrza
-Ograniczyć emisję hałasu z urządzeń wentylacyjnych i od środków transportu
- Zabezpieczać w należyty sposób odpady socjalno-bytowe
3/ Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym
1) Inwestor winien przyjąć takie rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne, które zagwarantują dotrzymanie standardów jakości środowiska poza terenem inwestycji, do której Inwestor posiada tytuł prawny
2) W projekcie budowlanym Inwestor winien określić rodzaje i sposób postępowania z powstającymi odpadami na etapie budowy i eksploatacji inwestycji zgodnie z zasadami gospodarowania wynikającymi z przepisów
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii
Nie dotyczy
5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których prowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko
Nie dotyczy
6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
Nie dotyczy
Uzasadnienie
Z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację powyższego przedsięwzięcia inwestycyjnego zwróciła się AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk w dniu 13.03.2008 r.
Do wniosku załączono Informację o planowanym przedsięwzięciu inwestycyjnym wraz z Raportem o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na chowie i hodowli trzody chlewnej w miejscowości Tymianka 2, gm. Nurzec-Stacja oraz zapis tych dokumentów na nośnikach danych w formie PDF w związku z § 1 pkt 43 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.02.2004 w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. z 2004 Nr 257 poz. 2573 ost. zm. Dz. U. z 2007 Nr 158 poz. 1105/
W następstwie tego organ wszczął postępowanie zarówno w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego jak również ustawy- Prawo ochrony środowiska.
Przedmiotowa inwestycja planowana jest na działkach oznaczonych numerami geodezyjnymi: 438 i 437/2 położonych w obrębie geodezyjnym Tymianka.
Przed wydaniem niniejszej decyzji, stosując się do wymogów ustawy- Prawo ochrony środowiska, zwrócono się o uzgodnienie projektowanej inwestycji do Marszałka Województwa Podlaskiego i do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, którzy uzgodnili planowane przedsięwzięcie w drodze postanowień:
Nr DIS.V.7672-1-14/08 Marszałka Województwa Podlaskiego z dnia 04.06.2008 r., który określił następujące warunki:
I. Na etapie realizacji i eksploatacji instalacji należy:
- Prace budowlane prowadzić tylko w porze dziennej.
- Prowadzić prawidłową gospodarkę humusem.
- Utrzymywać w porządku i czystości powierzchnie utwardzone, z których wody opadowe będą odprowadzone powierzchniowo.
- Zbiorniki na gnojowicę powinny mieć nieprzepuszczalne dno i ściany.
- Zbiorniki na gnojowicę i zbiorniki na ścieki socjalno-bytowe należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem oraz nie dopuszczać do ich przepełnienia.
- Kanalizację sanitarną eksploatować w sposób uniemożliwiający wycieki gnojowicy.
- Zapewnić prawidłową eksploatację i obsługę obiektów, sprawną i wydajną wentylację.
- Dotrzymać obowiązujące standardy w zakresie hałasu w rejonie zabudowy mieszkalnej ( w porze dziennej 55dB; w porze nocnej 45dB) i wprowadzania zanieczyszczeń do powietrza.
- Prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami.
- Prowadzić oszczędną gospodarkę wodną.
- Stosować odpowiednie dawki pokarmowe mieszanek paszowych dostosowanych do wymagań zwierząt na poszczególnych etapach rozwoju.
- Wytwarzane odpady segregować i magazynować selektywnie i w pierwszej kolejności przekazać firmom zajmującym się ich odzyskiem.
- Pojemnik na padłe sztuki umiejscowić na utwardzonym i zadaszonym podłożu.
- Odpady w postaci padłych sztuk bezpośrednio przekazywać do odzysku lub unieszkodliwienia uprawnionym do tego podmiotom.
- Stosować energooszczędne oświetlenie.
- Prowadzić ilościową i jakościową ewidencję gromadzonych odpadów zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów i listą odpadów niebezpiecznych.
- Przekazać Marszałkowi Województwa Podlaskiego zbiorcze zestawienia danych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych ( Dz. U. Nr 101, poz. 686) w terminie do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy
oraz Nr NZ.4152-11/08 Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia 13.05.2008 r. wraz z postanowieniem Nr NZ.4152-11/08 z dnia 19.05.2008 r. prostującym niniejsze postanowienie.
Mając powyższe na uwadze jak też uwzględniając brak przeciwwskazań z zakresu planowania przestrzennego, orzekam jak w treści decyzji.
Pouczenie
1/ Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-art.56 ust. 9 ustawy Prawo Ochrony Środowiska
2/ Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach- art.
3/ Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2 oraz do zgłoszenia o którym mowa w ust. 4a, złożenie wniosku albo dokonanie zgłoszenia powinno nastąpić nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna- art. 46 ust. 4 b
4/ Termin, o którym mowa powyżej, może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach- art. 46 ust. 4 c
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, 15-213 Białystok ul. Mickiewicza 3 za moim pośrednictwem w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.
Wójt
Piotr Jaszczuk
Otrzymują:
1. AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk, Tymianka 2, 17-330 Nurzec-Stacja
2. Strony postępowania wg wykazu
3. a/a
Zgodnie z ustaleniami zawartymi w części I kolumna 2 i 3 ust. 45 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 225 poz. 1635, z późn. zm./ od wydania niniejszej decyzji pobrano opłatę skarbową w wysokości 205 zł. dnia 13.03.2008r. Nr kwitu 7159338.
Załącznik nr 1 Decyzji nr RGI 7624-2/08 z dnia 16.06.2008 r.
CHARAKTERYSTYKA
CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA INWESTYCYJNEGO
Zgodnie z wymogami art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2008 . Nr 25 poz. 150/, charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Charakterystykę sporządzono w oparciu o dane zawarte w informacji o przedsięwzięciu:
1./ Lokalizacja-
Inwestor - AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk prowadzi działalność rolniczą polegającą na chowie i hodowli trzody chlewnej. Docelowo materiałem wychodzących z fermy są warchlaki o wadze około 30 kg.
Obecnie przedmiotowa ferma składa się z 6 chlewni i budynku administracyjno - biurowego. Aktualnie łączna maksymalna obsada we wszystkich chlewniach wynosi 288 stanowisk dla loch prośnych, 196 stanowisk dla loch do krycia, 224 stanowiska porodowe, 10 stanowisk dla knurów i 1755 stanowisk dla warchlaków. Obecnie prowadzi się 5 cykli hodowlanych nachodzących na siebie.
Aktualnie hodowla prowadzona jest w 6 chlewniach. Dodatkowo Inwestorzy planują budowę 4 chlewni.
W związku z dynamicznym rozwojem przedmiotowej fermy Inwestor planuje rozbudowę istniejącego obiektu, polegającą na budowie czterech dodatkowych chlewni o numerach 1, 2, 3, 4. Wówczas łączna maksymalna obsada we wszystkich chlewniach wyniesie 752 stanowiska dla loch prośnych, 196 stanowisk dla loch do krycia, 224 stanowiska porodowe, 10 stanowisk dla knurów i 4439 stanowisk dla warchlaków. Dzięki zwiększonej obsadzie będzie również możliwość zmiany liczby cykli hodowlanych z 5 na 6.
Analizowana ferma zlokalizowana jest w miejscowości Tymianka, gm. Nurzec Stacja, powiat siemiatycki, województwo podlaskie.
W sąsiedztwie przedmiotowego zakładu zlokalizowane są obszary leśne i pola uprawne. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana jest w odległości około 25 m od granic zakładu.
Przedmiotowy zakład zlokalizowany jest na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 437/2 i 438. Działka nr 438 o wielkości 2,99 ha stanowi własność Inwestorów, natomiast działka o numerze 437/2 o wielkości 73,3 ha jest własnością Agencji Nieruchomości Rolniczych - Oddział Terenowy w Olsztynie Filia w Suwałkach, a Inwestor AGRO-TYMIANKA s.c. Piotr Włodawiec, Łukasz Miszczuk jest jedynie dzierżawcą tej nieruchomości.
Charakterystyka poszczególnych chlewni
Nr | Przeznaczenie chlewni | Powierzchnia hodowlana |
chlewni | [m2] | |
1 | sektor loch prośnych - projektowany | 840,00 m2 |
2 | sektor loch prośnych - projektowany | 290,00 m2 |
3 | odchowalnia warchlaków - projektowany | 212,00 m2 |
4 | odchowalnia warchlaków - projektowany | 596,88 m2 |
5 | sektor loch prośnych | 526,76 m2 |
|
| 196 stanowisk, każde o |
6 | sektor krycia i sektor dla knurów | szer. 0,65 m i dł. 2,4m |
|
| 6,00 m2 x 10 stanowisk |
7 | odchowalnia warchlaków | 212,00 m2 |
8 | odchowalnia warchlaków | 105,77 m2 |
10 | sektor loch prośnych | 169,47 m2 |
11 | porodówka (parter) | 4,56 m2 x 224 stanowiska |
| odchowalnia warchlaków (piętro) | 210,46 m2 |
2./Elementy inwestycji-wykonanie:
Technologia funkcjonowania analizowanego zakładu polega na hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym, a dokładniej na produkcji prosiąt. Docelowo materiałem wychodzących z fermy są warchlaki o wadze około 30 kg.
Na terenie fermy prowadzony jest rozród świń. Wykorzystywaną metodą jest inseminacja prowadzona w oparciu o stado podstawowe liczące 10 knurów zarodowych rasy Duroc oraz 708 loch (po rozbudowie 1172 loch).
Na przedmiotowej fermie cykl hodowlany prowadzony jest w systemie bezściółkowym na ruszcie.
Po każdym opuszczeniu pomieszczenia przez zwierzęta, następuje mycie obiektów. Mycie pomieszczeń przeprowadza się gorącą wodą za pomocą myjek, bez dodatku żadnych środku. Następnie przeprowadzana jest dezynfekcja poprzez oprysk preparatami dezynfekcyjnymi, które odparowują. W tym celu na analizowanej fermie wykorzystywane są takie środki jak: Virucidal extra, Stalasan F oraz Rapicid. Raz do roku stosowane jest również bielenie ścian w budynkach. Po przeprowadzonym mycia i dezynfekcji do obiektów tych wprowadzana jest nowa partia zwierząt.
Aktualnie na fermie prowadzi się 5 cykli hodowlanych nachodzących na siebie, natomiast po rozbudowie liczba cykli wzrośnie do 6, przez co zmianie ulegnie harmonogram chowu. Wówczas lochy przebywać będą krócej w sektorach krycia, oraz przed porodem w sektorach porodowych. Dodatkowo nieco krócej trwać będzie mycie i dezynfekcja obiektów, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie liczby cykli.
3./ Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji z uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.
Faza budowy:
Zmniejszyć oddziaływania zanieczyszczeń powietrza. Aby zmniejszyć oddziaływanie należy:
- Należycie prowadzić prace na fermie w celu maksymalnego ograniczenia emisji substancji szkodliwych
- Utrzymywać w należytym stanie drogi dojazdowe oraz miejsca postojowe i manewrowe pojazdów dla ograniczenia pylenia
-Prace budowlane ograniczyć tylko do pory dnia ze względu na hałas pracujących urządzeń
Faza eksploatacji:
-Ograniczyć do minimum emisję zanieczyszczeń gazowych i mikrobiologicznych do powietrza
-Ograniczyć emisję hałasu z urządzeń wentylacyjnych i od środków transportu
- Zabezpieczać w należyty sposób odpady socjalno-bytowe
4./ Przewidywana wielkość emisji wynikające z funkcjonowania przedsięwzięcia
Oddziaływanie środowiskowe omawianej inwestycji w warunkach normalnej jej eksploatacji wynikało będzie z faktu funkcjonowania projektowanych struktur techniczno-technologicznych, tj.:
-emisji zanieczyszczeń gazowych i mikrobiologicznych do powietrza z instalacji wentylacyjnej obiektu hodowlanego oraz w niewielkim stopniu z emisji niezorganizowanej z ruchu pojazdów mechanicznych w obrębie terenu gospodarstwa
-emisji hałasu z urządzeń wentylacyjnych i od środków transportu
-poboru wody z przyłącza sieci wodociągowej
-wytwarzaniu odpadów socjalno-bytowych
-wody roztopowo-opadowe z dachu, zadaszeń i powierzchni komunikacyjnych traktowane są jako „czyste” i odprowadzane będą na otaczające tereny zielone
5./ Opis działań mających na celu zapobieżenie, ograniczenie lub kompensację negatywnych oddziaływań na środowisko i ocena zagrożenia środowiska i ludności.
W celu zminimalizowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zakłada się stosowanie następujących rozwiązań:
Metody ochrony środowiska wodnego:
- czyszczenie pomieszczeń produkcyjnych (chlewni) - prowadzone jest na sucho, a następnie dokonywana jest dezynfekcja pomieszczeń polegająca na zamgławianiu,
- w chlewniach zainstalowane są poidła smoczkowe,
- zużycie wody jest monitorowane na bieżąco za pomocą wodomierzy,
- instalacja wodociągowa jest sprawna i jest okresowo sprawdzana pod kątem ewentualnych wycieków.
Metody ochrony przed ściekami:
- zastosowanie systemu technologicznej kanalizacji wewnętrznej, dzięki czemu ścieki z mycia budynków oraz ścieki socjalno - bytowe doprowadzane są do odpowiednich szczelnych zbiorników.
Metody ochrony powietrza:
- prowadzenie hodowli w systemie bezściółkowym,
- zapobieganie i ograniczanie wprowadzania do środowiska substancji poprzez zastosowanie odpowiedniego zbilansowanego systemu żywienia, przystosowanego do wieku i kondycji zwierząt,
- hermetyczny proces załadunku pasz,
- stosowanie paliwa ekologicznego - propanu, dzięki czemu w wyniku jego spalania powstają małe ilości substancji zanieczyszczających przedostających się do powietrza,
- zastosowanie sterowanego komputerowo systemu wentylacji, który w zależności od warunków panujących wewnątrz budynków reguluje w nich mikroklimat,
- gromadzenie gnojowicy w szczelnym zbiorniku,
Metody ochrony przed hałasem:
- stosowanie wentylatorów charakteryzujących się możliwie małym poziomem emisji hałasu,
- racjonalne planowanie ruchu pojazdów mechanicznych po terenie Zakładu i ograniczenie go do pory dziennej,
- stosowanie gotowych mieszanek paszowych - eliminacja hałasu powodowanego przygotowywaniem pasz,
- regularne przeglądy i naprawy urządzeń oraz stosowanie się do zaleceń najlepszej dostępnej techniki związanej z minimalizacją hałasu z załadunku i rozładunku materiałów i zwierząt.
Metody ograniczania uciążliwości gospodarki odpadami:
- stosowanie odpowiednich dawek pokarmowych mieszanek paszowych,
Wnioskodawca gnojowicę oddaje na podstawie stosownych umów dla rolników do rolniczego wykorzystania. Jednakże gnojowica stosowana jest zgodnie z zamieszczonymi poniżej wskazówkami, tj.
- zachowanie równowagi w dawkowaniu na grunty orne składników pokarmowych zawartych w powstającej gnojowicy,
- nie stosowanie nawożenia na pola zalane wodą zamarznięte przykryte śniegiem,
- nie stosowanie nawożenia na skarpy i tereny przyległe do strumieni,
- stosowanie nawozów zgodnie z terminami siewów,
- stosowanie nawożenia podczas nieobecności okolicznych mieszkańców w celu wyeliminowania wpływu zapachu.
6./ Podsumowanie- Negatywne oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na środowisko nie występuje
Wójt
Piotr Jaszczuk
Metryka strony