Decyzja o srodowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (ul. Piaskowa)
Nurzec-Stacja, dn. 03.01.2008 r.
RGI 7624-3/07/08
D E C Y Z J A
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt 4, w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska /Dz. U. z 2006 . Nr 129 poz. 902 ost. zm. Dz. U. z 2007r. Nr 181 poz. 1286/ oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ost. zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 181 poz. 1524/ ; po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9.11.2007 r. Gminy Nurzec-Stacja w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego: Przebudowa ulicy Piaskowej w Nurcu-Stacji.
U S T A L A M
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego
1/ Rodzaj i miejsce realizacji inwestycji:
Przebudowa ulicy Piaskowej w Nurcu-Stacji na działkach oznaczonych Nr 559 w obrębie geodezyjnym Nurzec-Stacja i Nr 222 w obrębie geodezyjnym Żerczyce odcinek 680 mb. Inwestycja obejmuje wykonanie nawierzchni bitumicznej o szerokości
Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik Nr 1 do niniejszej decyzji.
2/ Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
Przebudowa powyższego odcinka drogi nie naruszy istniejącej szaty roślinnej, zasobów naturalnych i zabytków oraz nie wymaga wykorzystania paliw i energii, nie powodując przez to uciążliwości dla terenów sąsiednich.
3/ Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym
Planowana inwestycja nie wymaga wykorzystania surowców, paliw i energii po oddaniu do eksploatacji odcinka drogi. Budowa powyższego odcinka poprawi komfort i bezpieczeństwo ruchu pieszego i mechanicznego oraz zmniejszy natężenie zapylenia i hałasu w rejonie inwestycji.
4/ Podsumowanie
Negatywne oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na środowisko nie występuje.
Uzasadnienie
Z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację powyższego przedsięwzięcia inwestycyjnego zwróciła się Gmina Nurzec-Stacja w dniu 09.11.2007 r.
Do wniosku załączono kopię mapy ewidencyjnej, na której przedstawiono granice terenu objętego wnioskiem.
W następstwie tego organ wszczął postępowanie zarówno w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego jak również ustawy- Prawo ochrony środowiska.
Przedmiotowa inwestycja zgodnie z ustaleniami Studium Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Nurzec-Stacja planowana jest na terenie istniejącego odcinka drogi gminnej na działkach oznaczonych numerami geodezyjnymi: nr 559 w Nurcu-Stacji i nr 222 wi Żerczycach. Przed wydaniem niniejszej decyzji, stosując się do wymogów ustawy- Prawo ochrony środowiska, zwrócono się o uzgodnienie projektowanej inwestycji do Starosty Siemiatyckiego i do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Siemiatyczach, którzy uzgodnili planowane przedsięwzięcie w drodze postanowień nr RL.7633-68/07 Starosty Siemiatyckiego z dnia 06.12.2007 r. oraz nr NZ/7227-29/2007 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Siemiatyczach z dnia 03.01.2008 r. pod warunkiem zastosowania rozwiązań minimalizujących negatywny wpływ na środowisko, zgodnych z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska.
Mając powyższe na uwadze jak też uwzględniając brak przeciwwskazań z zakresu planowania przestrzennego, orzekam jak w treści decyzji.
Pouczenie
1/ Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-art.56 ust. 9 ustawy Prawo Ochrony Środowiska
2/ Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach- art.
3/ Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4 oraz do zgłoszenia o którym mowa w ust. 4a, złożenie wniosku albo dokonanie zgłoszenia powinno nastąpić nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna- art. 46 ust. 4 b
4/ Termin, o którym mowa powyżej, może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach- art. 46 ust. 4 c
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, 15-213 Białystok ul. Mickiewicza 3 za moim pośrednictwem w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.
Otrzymują:
1. Gmina Nurzec-Stacja
Ul. Żerczycka 33
17-330 Nurzec-Stacja
2. a/a
Wójt
Piotr Jaszczuk
Załącznik nr 1 Decyzji nr RGI 7624-3/07/08 z dnia 03.01.2008 r.
CHARAKTERYSTYKA
CAŁEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA INWESTYCYJNEGO
Zgodnie z wymogami art. 56 ust. 3 przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. z 2006 . Nr 129 poz. 902 ost. zm. Dz. U. z 2007r. Nr 181 poz. 1286/, charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Charakterystykę sporządzono w oparciu o dane zawarte w informacji o przedsięwzięciu:
1./ Lokalizacja- Inwestycja pn.: „Przebudowa ulicy Piaskowej w Nurcu-Stacji” zlokalizowana jest na działkach oznaczonych Nr geodezyjnym 559 w Nurcu-Stacji i Nr 222 w Żerczycach odcinek 680 mb. Droga przebiega w terenie zabudowanym.
2./Elementy inwestycji-wykonanie:
- krawężniki betonowe ustawione na ławie betonowej, podsypka cementowo-piaskowa
- chodnik z kostki brukowej betonowej grubości
- obrzeża betonowe na podsypce cementowo piaskowej
- podbudowa żwirowa grubości
- nawierzchnia z masy mineralno-bitumicznej
- chodnik z kostki brukowej betonowej grubości
3./ Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji z uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.
Inwestycja powyższa realizowana była w liniach rozgraniczających istniejącej drogi o nawierzchni z gruntu rodzimego bez konieczności usuwania roślinności.
4./ Przewidywana wielkość emisji wynikające z funkcjonowania przedsięwzięcia
Przebudowa drogi nie narusza istniejącej szaty roślinnej i jako inwestycja drogowa nie wymaga wykorzystywania paliw ani energii w trakcie eksploatacji.
5./ Opis działań mających na celu zapobieżenie, ograniczenie lub kompensację negatywnych oddziaływań na środowisko i ocena zagrożenia środowiska i ludności.
Istniejące drzewa nie kolidują z przedsięwzięciem i pozostaną w stanie nienaruszonym. Podczas przebudowy ulicy nie będą wykorzystywane miejscowe zasoby naturalne, ponieważ ich brak. Opracowany projekt na przebudowę ulicy (drogi) i technologia prowadzenia robot podczas realizacji wyklucza powstanie awarii mogących pogorszyć stan środowiska naturalnego. Realizowana inwestycja nie tworzy nowych połączeń komunikacyjnych. Wykonanie przebudowy nie spowoduje zwiększenia wielkości emisji hałasu i spalin do środowiska wynikająca z użytkowania drogi. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wyeliminowanie zostanie zapylenie przyległych terenów i budynków. Ruch pieszy zostanie całkowicie przeniesiony z jezdni na chodnik.
6./ Podsumowanie- Negatywne oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na środowisko nie występuje
Wójt
Piotr Jaszczuk
Metryka strony